Iran: to my decydujemy o eksporcie ropy. USA muszą przeprosić

Iran może eksportować tyle ropy naftowej, ile chce - oświadczył ajatollah Ali Chamenei. Prezydent Hasan Rowhani powiedział zaś w środę, że Iran będzie negocjował z USA tylko pod warunkiem, że Waszyngton przestanie wywierać presję na Teheran i przeprosi.

(fot. Stephanie Keith / Reuters)

"Podejmowane przez Amerykę próby obłożenia sankcjami sprzedaży irańskiej ropy nigdzie jej nie zaprowadzą. Możemy eksportować tyle ropy, ile chcemy i potrzebujemy" - powiedział Chamenei, najwyższy przywódca duchowo-polityczny Iranu. Jego wypowiedź została w środę zamieszczona na jego stronie internetowej.

Z kolei cytowany przez irańskie media państwowe Rowhani zapewnił, że Iran "zawsze opowiadał się za negocjacjami i dyplomacją, ale także za wojną i obroną". "Negocjacje będą możliwe tylko pod warunkiem, że wszystkie naciski zostaną zaniechane, (Stany Zjednoczone) przeproszą za swoje bezprawne działania i zacznie obowiązywać wzajemny szacunek" - powiedział szef państwa.

We wtorek ceny ropy wzrosły do poziomu najwyższego od listopada 2018 roku, kiedy USA ogłosiły, że z początkiem maja zamierzają anulować wyłączenia z zakazu importu ropy z Iranu dla państw będących jej głównymi nabywcami.

W maju 2018 roku prezydent USA Donald Trump jednostronnie wycofał swój kraj z międzynarodowego porozumienia atomowego z Iranem, a w listopadzie przywrócił zawieszone wcześniej sankcje amerykańskie wobec Iranu, uzasadniając to kontynuowaniem przez Teheran prac nad bronią jądrową. Sankcje te przewidują m.in. karanie państw, które będą nadal kupować irańską ropę.

Jednak w przypadku ośmiu największych jej importerów Waszyngton zgodził się wówczas na ich wyłączenie spod zakazu na pół roku, by mogli w tym czasie znaleźć inne źródła dostaw. Nabywania ropy od Iranu zaprzestały dotąd tylko Grecja, Tajwan i Włochy, a pozostała piątka - Chiny, Indie, Japonia, Korea Południowa i Turcja - zamierzała uzyskać przedłużenie zwolnienia. 

akl/ ap/ arch.

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 16 trollmaster

koszerni doradcy Trampka robią swoje.

! Odpowiedz
2 28 open_mind

USA uważają, że mają prawo zablokować eksport ropy innego narodu bez blowback. Jak słodko.
Rząd USA to naprawdę pacjenci szpitala dla psychicznie chorych pod nadzorem Izraela.

Administracja Usa stwierdziła, że ​​Departament Stanu będzie nakładać sankcje na każdy kraj który po 2 maja nadal będzie importować irańską ropę lub kondensat, ultralekką formę ropy naftowej. Jeśli prezydent Trump odniesie sukces, wyeliminuje około miliona baryłek ropy dziennie z rynku globalnego.

To wielka sprawa. I to w czasie, gdy ceny ropy stale rosną. Niestety, Iran ma inny plan,a jego reakcja może potencjalnie wywołać kryzys naftowy. Według Bloomberga, Iran rzeczywiście grozi zamknięciem Cieśniny Ormuz dla całego handlu…

Iran zamknie Cieśninę Ormuz, drogę wodną niezbędną do światowych dostaw ropy, jeśli kraj nie będzie mógł jej użyć, starszy urzędnik wojskowy powiedział w poniedziałek, co wydaje się być odpowiedzią na amerykański plan zniesienia zwolnień z eksportu irańskiej ropy naftowej .

„Jeśli nie będziemy mogli z niego korzystać, zamkniemy go”, poinformowała państwowa agencja prasowa Fars, powołując się na Alirezę Tangsiri, szefową sił morskich Korpusu Strażników Rewolucji. „W przypadku jakichkolwiek zagrożeń nie będziemy mieli najmniejszego wahania w ochronie i obronie irańskiej drogi wodnej”.

Gdyby Iran zrobił coś takiego, spowodowałoby to że globalne rynki ropy znalazły by się w stanie ogromnego zamieszania i znacznie bliżej wojny z Iranem.

W ostatnich dniach Irańczycy i administracja Trumpa wymieniali bardzo gniewne słowa i na pewno nie pomaga to, że Irańczycy właśnie mianowali certyfikowanego pasjonata jako przywódca Republikańskiej Straży…

Salami często ślubował zniszczenie Izraela i „złamanie Ameryki”. Iran „planował rozbić Amerykę, Izrael i ich partnerów i sojuszników. Nasze siły naziemne powinny oczyścić planetę z brudu ich istnienia ”, powiedział Salami w lutym. W poprzednim miesiącu obiecał zetrzeć Izrael z „globalnej mapy politycznej” i uwolnić od „piekła” państwa żydowskiego.

Powiedział też: „Iran ostrzegł syjonistyczny reżim, by nie bawił się ogniem, ponieważ zostaną zniszczone, zanim USA im pomogą”. Każda nowa wojna, powiedział, „spowoduje klęskę Izraela w ciągu trzech dni, w sposób, taki że nie znajdą wystarczająco miejsc na groby, aby pogrzebać swoich zmarłych. ”

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 35 specjalnie_zarejstrowany1

Pewnie amerykanie juz sie szukuje zeby poleciec im pozrzucac wolnosc i demokracje na glowy tymi nowymi samolotami co tyle kosztowaly. Pozniej bedzie tak jak w Iraku. Zamienia im dyktatora na sredniowieczny ortodoksyjny islam. Coraz mniej jest miejsc na planecie zeby prowadzic wojny i uzasadniac gigantyczne budzety na zbrojenia. To sie oczywiscie bardzo nie podoba beneficjetom tego stanu rzeczy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
ROPA -0,31% 64,63
2019-09-20 22:59:00
ZŁOTO 1,17% 1 524,15
2019-09-20 22:59:00
MIEDŹ -0,63% 5 757,00
2019-09-20 20:00:00
SREBRO 1,12% 18,06
2019-09-20 22:59:00
PLATYNA 0,91% 947,25
2019-09-20 22:59:00

Znajdź profil