Iran po raz kolejny ograniczył swoje nuklearne zobowiązania

Iran poinformował o kolejnych ograniczeniach swoich zobowiązań z umowy nuklearnej z 2015 r. Szef irańskiej agencji energii atomowej Ali Akbar Salehi ogłosił w państwowej telewizji, że uruchomiona została seria 30 zaawansowanych wirówek IR-6 do wzbogacania uranu.

(fot. Yves Herman / Reuters)
"Dzisiaj jesteśmy świadkami wprowadzenia na rynek 30 wirówek IR-6" - powiedział Salehi. Dodał, że krok ten ma na celu "pokazanie zdolności i determinacji" Iranu. Jak pisze agencja AP, Teheran obecnie ma do dyspozycji już 60 tego typu wirówek, które są w stanie wzbogacać uran 10 razy szybciej, niż jest to przewidziane w pakcie atomowym.

AP podkreśla, że Teheran może teraz produkować dziennie 5 kg wzbogaconego uranu. Możliwości te mogą się wkrótce zwiększyć, ponieważ - jak poinformował Salehi - trwają prace nad prototypem wirówki IR-9, która mogłaby wzbogacać uran 50 razy szybciej niż wirówki IR-1, które Iran może wykorzystywać zgodnie z umową nuklearną.

W telewizyjnym przemówieniu Salehi przypomniał, że rząd Iranu już wcześniej zapowiadał na listopad kolejne redukcje swoich zobowiązań nuklearnych. Poprzednie niepokojące informacje pojawiły się we wrześniu, gdy Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) podała, iż w irańskim mieście Natanz zainstalowane zostały lub były w trakcie instalacji 54 zaawansowane wirówki, w tym 22 typu IR-4, jedna IR-5, 30 IR-6 i trzy IR-6S.

Zgodnie z porozumieniem nuklearnym Teheran może wzbogacać uran jedynie za pomocą wirówek pierwszej generacji IR-1, których ma ponad 5 tys. Może prowadzić badania z wirówkami bardziej zaawansowanymi, jednak bez gromadzenia wzbogaconego uranu.

Według wrześniowego raportu MAEA Iran wzbogaca uran do poziomu 4,5 proc., czyli powyżej progu 3,67 proc., do którego oficjalnie Teheran może go wzbogacać zgodnie z porozumieniem nuklearnym. Iran posiada 241,6 kg tego rozszczepialnego materiału, choć jego limit wynikający z umowy wynosi 202,8 kg.

Przed zawarciem porozumienia Iran wzbogacał uran do 20 proc., a dojście do takiego poziomu to ważny krok na drodze do osiągnięcia uranu wzbogaconego do 90 proc., koniecznego do produkcji bomby atomowej.

Iran stopniowo ogranicza swoje zobowiązania w ramach umowy nuklearnej od 2018 roku, gdy prezydent USA Donald Trump, mimo sprzeciwu pozostałych sygnatariuszy paktu (Rosja, Chiny, W.Brytania, Francja i Niemcy), podjął decyzję o wycofaniu swojego kraju z porozumienia i przywrócił antyirańskie sankcje.

Wszystkie pozostałe strony umowy niejednokrotnie potwierdzały chęć utrzymania jej w mocy. Irański rząd wprawdzie deklaruje gotowość do rozmów, ale zapowiedział też, że jeśli nie otrzyma zezwolenia na eksport swojej ropy, co 60 dni będzie dalej ograniczał swoje zobowiązania, zawarte w porozumieniu.

zm/ kar/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 5 zan

Kilka dni temu media społecznosciowe obiegł filmik jak izraelski żołnierz zabija spokojnie idącego Palestyńczyka strzałem w plecy. Zrobił to...uwaga: dla zabawy. Oni często tak się bawią, lata temu na przykład rozjechał buldożerem amerykańśką nastolatkę, bo go wkurzyła. Rabini napisali jeszcze list do jej rodziców w których zarzucali dziewczynie...antysemityzm. Rache Corrie nazywała się. Żydzi mają z tego mniejsze nieprzyjmeności niż człowiek za zabicie zwierzęcia w Polsce. Ale moda na nagrywanie filmików przyszła niedawno. Żydzi zaczynają zachowywać się coraz bagresywniej, coraz butniej. Całkowita bezkarność powoduje, że im już odbija. W USA zakazano właśnie prywatnego bojkotu państwa Izraela. Nie dość, że nie można na Izrael nakładać sankcji, to teraz prywatne osoby nie mogą wyrazić sprzeciwu. Wojewóczki wkłądał polską flagę w psie odchody, a teraz jego twarz jest reklamą Play. Pełno na ulicach Wojewódzkiego. Polacy zostali już całkowicie upodleni, Persowie walczą.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 4 zan

Chyba nie było na bankierze informacji, że Włochy właśnie pod naciskiem USA zabroniły latać do Włoch irańskim liniom lotniczym. W ogóle to już chyba standard, że ZŁAMANIE umowy przez USA zakopuje się pod dywan, a nagłaśnia irańską odpowiedź. Podobnie mieliśmy z traktatem zabraniającym budowy tarczy antyrakietowej oraz niedawno INF. Z INF to Jankesi postąpili wyjątkowo bezczelnie, bo krzyczeli, że Rosja go łamie....przez wydłużenie 0 50cm Iskandera. Nie wiem ile kilometrów zasięgu może dać 50 km. Chyba nie aż tyle by opłacało się łamać traktat. Rosjanie oferowali NATO wizję lokalną aby pokazać, że te 50cm poszło w głowice, ale NATO odmówiło. Teraz jankeskie think tanki (czytaj: rząd) podpuszczają Polskę do...ataku na Obwód Kaliningradzki w celu przyjścia z odsieczą państwom nadbałtyckim. A czemu mają one być atakowane? Bogate nie są. Może wtedy gdy Amerykanie zaczną w nich rozmieszczać swoje rakiety? 700km od Moskwy, więc Moskwa zareaguje. I będziecie mieć wreszcie agresję Moskwy na Łotwę. Tylko czyja to wszytsko inicjatywa.
Kto wyklucza Persów z handlu światowego i grozi im atakiem?
Widać, że tzw. Zachód coraz bardziej poszturchuje przeciwników. USA 93% swego istnienia spędziły na wojnie. Nie mogą żyć bez wojny.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 14 ajwaj

Perscy przyjaciele beda mieli bron jadrowa wczesniej czy pózniej,
w ich rekach jest ona bardziej bezpieczna niz w rekacha kal-bojów.

Jedyne uzycie broni nuklearnej przeciwko ludnosci cywilnej to USA > Hiroszyma i Nagasaki. Zreszta bez koniecznosci militarnej, Japonia byla bliska poddania.
Poza tym u Jankesów nie ma przyjaciól jak mówia, a sojuszników im nie potrzeba. I jak pokazuje przyklad Kurdów kto w to wierzy to potem placze. Zdarza sie jeszcze "Kurd" w Europie Wsch., co wierzy w "uczucia" w geo-polityce. Jeszcze wierzy :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil