Irak: Rząd wzywa irackich uchodźców do powrotu z Niemiec

Minister spraw zagranicznych Iraku Muhammad Ali al-Hakim zaapelował w poniedziałek do irackich uchodźców w Niemczech, by dobrowolnie wracali do kraju. Wystosował ten apel po spotkaniu w Bagdadzie z szefem dyplomacji Niemiec Heiko Maasem.

"Mamy nadzieję, że ci obywatele dobrowolnie wrócą do Iraku" - powiedział, zapewniając, że w rok po militarnym zwycięstwie nad Państwem Islamskim (IS) sytuacja w dziedzinie bezpieczeństwa jest w kraju "doskonała" i "stabilna".

"Irak jest bezpiecznym krajem i wzywamy naszych obywateli do dobrowolnego powrotu" - oświadczył.

Agencja dpa zwraca uwagę, że do Niemiec uciekły setki tysiące Irakijczyków. Według stanu na koniec września br. było ich w Niemczech zarejestrowanych - jak oficjalnie informuje rząd - 245 tysięcy.

Dpa przypomina, że 10 grudnia 2017 r. rząd w Bagdadzie ogłosił militarne zwycięstwo nad Państwem Islamskim. Jednak na północy kraju, zwłaszcza w rejonie Mosulu, komórki IS są wciąż aktywne.

Maas zapewnił w Bagdadzie, że Niemcy będą w dalszym ciągu pomagać Irakowi w odbudowie. Podkreślił jednocześnie, że należy za wszelką cenę uniemożliwić ponowne umocnienie się dżihadystów z Państwa Islamskiego, "aby zapobiec zagrożeniom terrorystycznym w Iraku, w regionie, ale także w Europie".(PAP)

az/ kar/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 2,0% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil