Atak moździerzowy na bazę lotniczą Al-Bakr

Kilka pocisków moździerzowych spadło w niedzielę na bazę lotniczą Al-Bakr koło miasta Balad w środkowym Iraku, która była wykorzystywana jako baza sił powietrznych USA. W momencie ostrzału w bazie znajdowało się 15 żołnierzy USA i jeden amerykański samolot.

(fot. scanpix / FORUM)

Amerykańscy żołnierze opuścili bazę w ostatnich tygodniach w związku ze wzrostem napięć w Iraku, co było wywołane wzajemnymi atakami Iranu oraz Stanów Zjednoczonych na cele przeciwnika zlokalizowane w tym kraju - pisze agencja AFP.

Przedstawiciele irackiej służby bezpieczeństwa potwierdzili AFP, że w bazie pozostawało tylko kilkunastu Amerykanów. Zapewnili, że "90 proc. amerykańskich żołnierzy kontraktowych zostało uprzednio ewakuowanych z bazy".

W ostrzale moździerzowym rany odniosło czterech żołnierzy irackich. Na razie nie wiadomo, kto stał za atakiem na bazę lotniczą Al-Bakr.

Pociski uderzyły w pas startowy znajdujący się w centralnej części bazy - donosi agencja Reutera, powołując się na źródła wojskowe. Według Reutera pocisków było siedem, AFP podaje, że było ich osiem. Nie wiadomo na razie, kto stał za atakiem.

Pompeo "oburzony" ostrzałem bazy lotniczej w Iraku

Szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo napisał w niedzielę na Twitterze, że jest "oburzony doniesieniami o kolejnym ataku rakietowym na bazę irackiego lotnictwa". Jak poinformowała iracka armia, na bazę spadło osiem rakiet typu Katiusza.

 W wyniku ostrzału rannych zostało czterech irackich żołnierzy. "Modlę się, by szybko powrócili do zdrowia. Te powtarzające się naruszenia suwerenności Iraku przez antyrządowe grupy muszą się skończyć" - napisał Pompeo na Twitterze.

Baza lotnicza USA w Iraku

Port lotniczy Al-Bakr jest zlokalizowany 80 km na północ od Bagdadu.

Ataki rakietowe na bazy amerykańskie w Iraku są prowadzone od końca października, spadło na nie łącznie już kilkadziesiąt rakiet. W ostrzale, jaki przeprowadzono 27 grudnia na bazę wojskową K1 w pobliżu Kirkuku, w której stacjonuje amerykański kontyngent wojskowy, zginął cywilny pracownik amerykańskiej misji wojskowej, ucierpiało także kilku żołnierzy i policjantów irackich.

W ramach odwetu lotnictwo amerykańskie zbombardowało następnie cele na granicy syryjsko-irackiej; zginęło 25 bojowników z koalicji paramilitarnych, proirańskich milicji Haszed al-Szabi w Iraku.

Na polecenie prezydenta Donalda Trumpa 3 stycznia zlikwidowano też irańskiego generała Kasema Sulejmaniego, dowódcę jednostek specjalnych Al Kuds w Iranie, który w ocenie wywiadu USA miał koordynować akcje militarne przeciwko międzynarodowej koalicji, która pod kierownictwem Amerykanów uczestniczy w misji w Iraku.

W ubiegłą środę irańskie siły zbrojne skierowały 22 pociski rakietowe na bazy amerykańskie w Iraku. Nikt nie ucierpiał.

Po zabójstwie Sulejmaniego parlament iracki wypowiedział umowę z USA w sprawie stacjonowania wojsk amerykańskich na terytorium Iraku. Prezydent Trump uzależnił wycofanie kontyngentu amerykańskiego z Iraku od zwrotu nakładów poniesionych przez Waszyngton na stworzenie i wyposażenie baz w tym kraju.

mars/ kar/ sp/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 1as

"To jak się prawidłowo mówi, Iran czy Irak"?

! Odpowiedz
2 12 ajwaj

Najwieksza zagadka obrony kal-ojów
w Ar. Saudyjskiej wszystkie rakiety, drony trafify w cel ARAMCO, wczesniej Jemenu trzasnely w Riad
W Syrii tomahawki z lat 1970 zmacily piasek pustyni > 100 szt za mln. $

Ostatni atak na bazy m.in. Al-Bakr ca 20+ szt, mimo uprzedzenia narobily bigosu w bazach

Kal-boje chyba sie nie bronia, wszystko przepuszczaja :) Pacyfisci sie zrobili albo kasa przepita

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 3 wektorwg

Jedno jest pewne. Ruskie rakiety nie mają nawet podejścia w te rejony

! Odpowiedz
0 1 ajwaj odpowiada wektorwg

zmyslasz :)
douczac sie trzeba

""Jeśli chodzi o rosyjski system SSC-8 (klasyfikacja NATO 9M729. - przyp. red.), BEDZIEMY (kiedys) pracować nad systemami obrony powietrznej i obrony przeciwrakietowej, bronią konwencjonalną, wysokim alarmem i wydłużonym czasem ostrzegania" - zacytował media sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.""

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil