REKLAMA
WEBINAR

Inwestycje w grunty rolne coraz bardziej opłacalne

2013-04-10 06:10
publikacja
2013-04-10 06:10

Kupując grunty rolne można zyskać niższe składki na ubezpieczenie, unijne dopłaty i wzrost wartości nieruchomości w ciągu kilku lat. Za trzy lata ten rynek zostanie całkowicie uwolniony, może więc wzrosnąć popyt ze strony zagranicznych inwestorów, a ceny poszybować w górę.

Inwestycje w grunty rolne coraz bardziej opłacalne
Image licensed by Ingram Image

Od 2 maja 2016 roku cudzoziemcy z UE nie będą musieli uzyskiwać pozwolenia od Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, by kupić nieruchomości rolne w Polsce. Tego obawiają się rolnicy, zwłaszcza z przygranicznych województw. Jednak do tej pory polskie grunty nie były rozchwytywane przez obcokrajowców.

 - W 2011 roku pozwoleń na zakup ziemi uzyskano na ok. 1 tys. hektarów gruntu, czyli niewiele. To jest mniej więcej taki kwadrat 3,5 km na 3,5 km, czyli niewielki wycinek Polski - podkreśla w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Bartosz Turek, analityk Home Broker.

Reklama

Po wejściu Polski do UE, stawki za ziemię poszybowały w górę. W 2004 roku 1 ha kosztował niecałe 7 tys. złotych, teraz 26 tys. złotych.

» Grunty rolne widziane okiem inwestora

-   Polskie stawki, pomimo dużych wzrostów, cały czas są niższe niż np. w Hiszpanii, gdzie ceny gruntów są dwukrotnie wyższe. W Wielkiej Brytanii przeciętna cena transakcyjna gruntu to dwadzieścia kilka tysięcy euro, czyli grubo ponad 80 tys. złotych. Rekordzistami są Holendrzy, którzy płacą za hektar 200 tys. złotych, a w Belgii ok. 100 tys. złotych - porównuje Bartosz Turek.

Dlatego jest duże prawdopodobieństwo, że zainteresowanie polskimi gruntami wzrośnie w obliczu zrównania praw zakupu dla cudzoziemców.

-   Wiele osób spodziewa się wzmożonego popytu, który może być widoczny nawet na rok przed uwolnieniem tego rynku - mówi analityk.

Aby zabezpieczyć polskim gospodarzom dostęp do gruntów, resort rolnictwa pracuje nad nowymi przepisami. W ciągu najbliższych miesięcy przedstawi do konsultacji społecznych projekt ustawy ułatwiającej dostęp do ziemi polskim gospodarzom, zwłaszcza tzw. młodym rolnikom (czyli do 40 roku życia).

 - Chcemy, żeby jak najwięcej ziemi do 2016 roku trafiło do naszych rolników - mówił niedawno Newserii Kazimierz Plocke, wiceminister rolnictwa.

A ceny gruntów rosną na rynku już od kilku lat. Przeciętnie o kilkanaście procent rocznie

 - Mamy w Polsce dużo zachęt do tego, żeby kupować ziemię: niski koszt utrzymania takiej inwestycji w postaci podatku rolnego na niskim poziomie. Do tego możliwość skorzystania z ubezpieczenia społecznego rolniczego, które jest relatywnie tanie w porównaniu do ZUS. A także dostęp do dopłat bezpośrednich i innych funduszy, które wspierają rolnictwo. To wszystko powoduje, że ten rynek uznawany jest za mało ryzykowny - uważa Bartosz Turek.


/ newseria.pl
Źródło:
Tematy
Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~toleks
Czy bardziej opłacalna... na pewno potencjał jest i można robić na tym fajne interesy, ale długoterminowo. Nie jest to temat krótkoterminowy - grunty zyskują na wartości, ale dopiero po wielu latach.
~pelka
Nieruchomości magazynowe - tutaj warto wejść, ale to wymaga posiadania konkretnego kapitału. Teraz konieczne jest posiadanie dużych kwot na coś takiego - JARTOM ma kilka wolnych hal, w to warto zainwestować, tylko czy rynek posiada na to środki?
~Marcin_66
Znajomy tak inwestuje https://wealth.pl/inwestycje-alternatywne/inwestycje-ziemskie i twierdzi że mu się to bardzo opłaca, siedzi już w tym jakiś czas.
~qwer
daj spokoj, rzad nad niczym nie pracuje.
jest sraczka nikomu nie potrzebnych i szkodliwych ustaw, a prawdziwych reform BRAK.

powiedzmy sobie szczerze, ktory rzad zrobil cos dla mieszkancow tego kraju... bo mi sie wydaje ze zaden, i jest coraz gorzej i gorzej (podatki, podwyzki, kolejne sluzby nakladajace mandaty).

ale
daj spokoj, rzad nad niczym nie pracuje.
jest sraczka nikomu nie potrzebnych i szkodliwych ustaw, a prawdziwych reform BRAK.

powiedzmy sobie szczerze, ktory rzad zrobil cos dla mieszkancow tego kraju... bo mi sie wydaje ze zaden, i jest coraz gorzej i gorzej (podatki, podwyzki, kolejne sluzby nakladajace mandaty).

ale polaczkom jak widac to pasuje, bo nie ma zadnych protestow, od 25 lat te same mordy w tv.
po co politycy maja cos robic jak za brak efektow nie ma zadnych konsekwencji :)
~kiujhngbfv
co za kut...s . ze trzy miesiące rolnicy walczyli aby słupy nie wykupowały ziemi a teraz rzad pracuje????? Teraz rzad może sobie w du...ę wsadzić swoja prace. Nie jest ona potrzebna.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki