Inwestycja w "cztery kółka"

Tesla wygrywa z oczekiwaniami Wall Street, jako że ogłosiła zysk w trzecim kwartale 2018 roku. Volvo i Baidu poinformowały, że połączą siły, aby masowo produkować auta elektryczne z napędem własnym w Chinach. Natomiast Aston Martin niedawno wszedł na giełdę. Firma znana z produkcji samochodów Jamesa Bonda, wyceniła swoje akcje na 19 funtów w pierwszej ofercie publicznej na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Wyceniono ją na 4,3 miliarda funtów. Sektor motoryzacyjny jest branżą stosunkowo często wymienianą w mediach. Pochylmy się nad analizą tego sektora.

Firmy motoryzacyjne, po które inwestorzy sięgali najchętniej w 2018 roku

Pod względem popularności na platformie DEGIRO, ostatnio dodany Aston Martin plasuje się w czołówce najbardziej popularnych marek motoryzacyjnych.

Opracowane na podstawie całkowitej liczby transakcji w okresie 01/01/2018 – 10/11/2018 na platformie DEGIRO. Kapitalizacja rynkowa obliczona na dzień 29/10/2018. Dla wszystkich spółek ich lokalna waluta została przeliczona do USD.
Opracowane na podstawie całkowitej liczby transakcji w okresie 01/01/2018 – 10/11/2018 na platformie DEGIRO. Kapitalizacja rynkowa obliczona na dzień 29/10/2018. Dla wszystkich spółek ich lokalna waluta została przeliczona do USD.

Czynniki wpływające na rynek motoryzacyjny

Inwestowanie w akcje samochodowe nie należy do łatwych. Marki rozłożone są na wszystkie kontynenty, a każdy region ma swoją specyfikę. Przykładowo w Niemczech marki samochodów mają historycznie niski wskaźnik P/E (cena/zysk) w porównaniu do ich międzynarodowych konkurentów. Jeśli decydujesz się na inwestycje w tym sektorze, powinieneś inwestować globalnie. Wymieniliśmy 3 ważne aspekty, na które należy zwrócić uwagę, dokonując inwestycji w sektorze motoryzacyjnym:

1.      Czujność cykliczna

Branża motoryzacyjna jest niezwykle wrażliwa na cykl koniunkturalny. Oznacza to, że w okresach dobrobytu kupowanych jest wiele samochodów, a podczas spowolnienia gospodarczego rzadziej pozwalamy sobie na zakup własnych czterech kółek.

2.      “Zielone” samochody

Przyjazne dla środowiska, tak zwane "zielone" samochody z biegiem lat zyskują na popularności. Firmy dokładają starań, aby pobudzić sprzedaż samochodów napędzanych bateriami jak i hybrydowych, przy czym te wysiłki nie należą do tanich. Badania i rozwój tych pojazdów będą kosztować prawdopodobnie miliardy dolarów. Warto zastanowić się w jaki sposób firma będzie w stanie sfinansować takie inicjatywy i jak wpłynie to na jej przyszłe zyski.

3.      Nowy model

Innowacyjny model zwiększa obroty spółki; pojawienie się takiego novum realnie wpływa na cenę akcji. Nowe, cieszące oko pojazdy z pewnością przypadną do gustu konsumentom, ergo wpłynie to także na nastroje inwestorów.

Inwestowanie w sektorze motoryzacyjnym

Jeśli chcesz inwestować w sektorze motoryzacyjnym, ważne jest, aby znaleźć pośrednika, który oferuje globalne możliwości inwestycyjne. Wymienione akcje najczęściej notowane są na giełdach na całym świecie. DEGIRO umożliwia inwestowanie na skalę międzynarodową z niesamowicie niskimi opłatami, gdzie możesz rzeczywiście inwestować globalnie, uzyskując dostęp do giełd na całym świecie. Na przykład, za akcje spółki Tesla notowanej na NASDAQ, w DEGIRO zapłacisz zaledwie 0,50 EUR + 0,004 USD za akcję. Tak niskie opłaty obowiązują na amerykańskich rynkach. Jeśli spojrzymy na niemieckie BMW, jest ono notowane na Xetrze, opłaty za niemiecką giełdę wynoszą 4,00 EUR + 0,058%. Ciekawi Cię jak wyglądają opłaty na pozostałych rynkach? Zapoznaj się z pełną tabelą opłat i prowizji DEGIRO tutaj.

O DEGIRO

Dzięki wyjątkowemu połączeniu niskich opłat, szerokiej gamie możliwości inwestycyjnych dla prywatnych inwestorów, przyjaznej platformie do monitorowania portfela oraz opcji handlowych, DEGIRO stało się jednym z największych brokerów w Europie. Broker dostępny jest w 18 europejskich krajach i zdobył ponad 40 międzynarodowych nagród. DEGIRO umożliwia inwestorom detalicznym korzystanie z wysoce konkurencyjnej struktury prowizji i szerokiej gamy produktów. Na przykład w sektorze motoryzacyjnym.

Możesz otworzyć konto w ciągu 10 minut na stronie http://www.degiro.pl

Źródła: Bloomberg, Reuters, CNBC, Wallstreetsurvivor, Businessinsider

Źródło: Materiał partnera

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.