Inwestorzy reagują na kosztowne propozycje PiS

W poniedziałek po południu rentowność polskich 10-letnich obligacji skarbowych rośnie o 16 pb., najmocniej od ponad 2 lat. Premier Morawiecki szacuje, że koszt przedstawionych w sobotę propozycji wyborczych PiS sięgnie 30-40 mld zł w skali roku.

Rentowność obligacji dziesięcioletnich wzrosła dziś o 16,3 pb., do 2,917 proc. Jest to największa bezwzględna jednodniowa zwyżka od 30 grudnia 2016 r. Podobnych ruchów nie widać na papierach czeskich, węgierskich czy tureckich. Rosnąca rentowność obligacji jest efektem spadku ich ceny.

Warto przy tym zauważyć, że polskie papiery oddają część zysków wypracowanych pod koniec ubiegłego roku oraz w ostatnim miesiącu. Po tym rajdzie "dziesięciolatki" były najdroższe (a rentowności najniższe) od sierpnia 2016 r.

Rentowność 10-letnich obligacji Skarbu Państwa
Rentowność 10-letnich obligacji Skarbu Państwa

Przeceny polskich obligacji rządowych nie sposób nie łączyć z ogłoszonymi w sobotę propozycjami wyborczymi Prawa i Sprawiedliwości. Prezes Kaczyński i premier Morawiecki ogłosili szereg rozwiązań, m.in. wprowadzenie świadczenia 500+ dla pierwszego dziecka czy "trzynastą emeryturę", które już w tym roku powiększą dziurę w finansach publicznych o ok. 20 mld zł, a w kolejnym - o 30 do 40 mld zł.

Będzie się to naturalnie wiązało ze zwiększeniem potrzeb pożyczkowych Skarbu Państwa. Wzrost dochodów budżetowych nie zdoła bowiem pokryć wyższych wydatków i rząd będzie musiał zwiększyć emisję obligacji w celu pozyskania środków z rynku. Wśród głównych nabywców papierów znajdą się prawdopodobnie działające nad Wisłą banki, w których Polacy trzymają oszczędności. Wzrost rentowności obligacji znajdujących się w obrocie przekłada się co do zasady na wzrost rentowności papierów nowo emitowanych - państwo będzie musiało więcej płacić za pożyczenie pieniędzy na rynku.

"Dzisiejszy ruch na obligacjach to wynik sobotniej konwencji i obietnic politycznych, jakie na niej padły. Za granicą papiery skarbowe zachowują się natomiast relatywnie stabilnie. Gdy opadną emocje związane z polityką wówczas wzrosty wyhamują, a żeby znalazły ewentualną kontynuację musiałby pojawić się także jakiś impuls zewnętrzny" - powiedział PAP Biznes Arkadiusz Urbański, analityk rynku długu Banku Pekao. "Poziomy rentowności, które mogliśmy obserwować ostatnio, były bardzo niskie, co dodatkowo stwarzało przestrzeń do wzrostów. Myślę, że przeciągu najbliższych dni rynek się nieco uspokoi i dochodowość na długim końcu powinna zakotwiczyć w przedziale 2,80 - 2,90 proc." - dodał.

Reakcji na wyborcze obietnice PiS nie widać za to na GPW, gdzie główne indeksy zyskują raptem po kilkadziesiąt setnych procent, ani na rynku walutowym - złoty nieznacznie traci do euro, franka i funta.

MKa

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
83 36 pomorzaninm

Jaroslav Jaroslav !! Zwyyyciezymy !!! bravo PIS oby tak dalej !

! Odpowiedz
10 38 piano350

Faktycznie. Tylko, że będzie to zwycięstwo pyrrusowe - osiągnięte nadmiernym kosztem, nieproporcjonalnie dużym wobec osiągniętych skutków.

! Odpowiedz
47 26 jkl777 odpowiada piano350

Jak Amerykanie, beda walczyc z Rosja do ostatniego POlaka.

! Odpowiedz
102 110 histeryk

ewentualna realizacja tego programu spowoduje ogromny wzrost zadłużenia oraz uniemożliwi naprawę jakiegokolwiek chorego systemu w Polsce, np. służby zdrowia, policji, szkolnictwa etc. Sztywne rozdawnictwo, brak inwestycji, tylko Aldi, Lidl i Tesco się cieszą.

! Odpowiedz
80 50 search

Jak braknie kasy to sie sprzeda obligacje Goldmanowi i bedzie na finansowanie.

! Odpowiedz
80 78 vlad_palownik

No proszę, i tak finansowanie obecnego rozdawnictwa podrożało o 6% w jeden dzień.
A był już moment w tym miesiącu, że polskie 10-latki kosztowały tyle co amerykańskie.

W tym tempie dogonimy Wenezuelę jeszcze przed wakacjami.
Boże, takie rzeczy, gdy premierem jest bankier...

! Odpowiedz
42 23 vlad_palownik

Po cenie szarego papieru toaletowego. Tak. Yhy. Trzeba ustawić się w kolejce. Teraz obsługują Wenezuelę.

! Odpowiedz
43 38 jkl777 odpowiada vlad_palownik

historyk, zatrudniony przez banki do opowiadania bajek

! Odpowiedz
59 75 trooper

A tak naganiali Polaków na zakup Obligacji Skarbowych. No to teraz macie, kto dał się nabrać to wtopił.

! Odpowiedz
101 104 _jasko

Znalezione w Sieci (nie wSieci):
"Redystrybucja czyni cuda. W 1950 roku Wenezuela na 4 miejscu najbogatszych państw świata. W 2018 roku zjedzono zwierzęta z ZOO"

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil