Inwestorzy reagują na kosztowne propozycje PiS

W poniedziałek po południu rentowność polskich 10-letnich obligacji skarbowych rośnie o 16 pb., najmocniej od ponad 2 lat. Premier Morawiecki szacuje, że koszt przedstawionych w sobotę propozycji wyborczych PiS sięgnie 30-40 mld zł w skali roku.

Rentowność obligacji dziesięcioletnich wzrosła dziś o 16,3 pb., do 2,917 proc. Jest to największa bezwzględna jednodniowa zwyżka od 30 grudnia 2016 r. Podobnych ruchów nie widać na papierach czeskich, węgierskich czy tureckich. Rosnąca rentowność obligacji jest efektem spadku ich ceny.

Warto przy tym zauważyć, że polskie papiery oddają część zysków wypracowanych pod koniec ubiegłego roku oraz w ostatnim miesiącu. Po tym rajdzie "dziesięciolatki" były najdroższe (a rentowności najniższe) od sierpnia 2016 r.

Rentowność 10-letnich obligacji Skarbu Państwa
Rentowność 10-letnich obligacji Skarbu Państwa

Przeceny polskich obligacji rządowych nie sposób nie łączyć z ogłoszonymi w sobotę propozycjami wyborczymi Prawa i Sprawiedliwości. Prezes Kaczyński i premier Morawiecki ogłosili szereg rozwiązań, m.in. wprowadzenie świadczenia 500+ dla pierwszego dziecka czy "trzynastą emeryturę", które już w tym roku powiększą dziurę w finansach publicznych o ok. 20 mld zł, a w kolejnym - o 30 do 40 mld zł.

Będzie się to naturalnie wiązało ze zwiększeniem potrzeb pożyczkowych Skarbu Państwa. Wzrost dochodów budżetowych nie zdoła bowiem pokryć wyższych wydatków i rząd będzie musiał zwiększyć emisję obligacji w celu pozyskania środków z rynku. Wśród głównych nabywców papierów znajdą się prawdopodobnie działające nad Wisłą banki, w których Polacy trzymają oszczędności. Wzrost rentowności obligacji znajdujących się w obrocie przekłada się co do zasady na wzrost rentowności papierów nowo emitowanych - państwo będzie musiało więcej płacić za pożyczenie pieniędzy na rynku.

"Dzisiejszy ruch na obligacjach to wynik sobotniej konwencji i obietnic politycznych, jakie na niej padły. Za granicą papiery skarbowe zachowują się natomiast relatywnie stabilnie. Gdy opadną emocje związane z polityką wówczas wzrosty wyhamują, a żeby znalazły ewentualną kontynuację musiałby pojawić się także jakiś impuls zewnętrzny" - powiedział PAP Biznes Arkadiusz Urbański, analityk rynku długu Banku Pekao. "Poziomy rentowności, które mogliśmy obserwować ostatnio, były bardzo niskie, co dodatkowo stwarzało przestrzeń do wzrostów. Myślę, że przeciągu najbliższych dni rynek się nieco uspokoi i dochodowość na długim końcu powinna zakotwiczyć w przedziale 2,80 - 2,90 proc." - dodał.

Reakcji na wyborcze obietnice PiS nie widać za to na GPW, gdzie główne indeksy zyskują raptem po kilkadziesiąt setnych procent, ani na rynku walutowym - złoty nieznacznie traci do euro, franka i funta.

MKa

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 3 lkozierowski

nigdy, bo ten kraj jest stracony, jak to mówili kiedyś niemcy: die dummen polacken

! Odpowiedz
10 17 grzechu_comeback

ile z tych obietnic trafi do "obiegu gospodarki"? A ile trafi na cypry, paragwaje, czy inne luxemburgi?! Gdy dojarka vat się rozkręcała, to nie było ŻADNYCH kosztów.....???? Bardzo specyficzne dla Polski jest to, że najbogatsi Polacy nie są na tyle bogaci, by opłacić 8 000 PLN kosztów sądowych, po przerąbanej sprawie...... bo nie mają TUTAJ majątku.....komornik rozkłada rączki.....Mafia vatowska to nie był temat tylko polski, jednak tylko tutaj panowała specyficzna niemoc i bałagan-oczywiście nikt tego nie widział, nawet spece z Bankiera :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
20 28 skasowane_konto

I teraz rozpocznie się wyścig kto da więcej aby wygrać wybory. Starożytna Grecja już to przerabiała, ale niestety tylko raz..

! Odpowiedz
65 31 krzysztof19891102

500+ wróci do nas - przy szacowaniu kosztów warto pamiętać, że te pieniądze napędzają rynek, koniunkturę.

! Odpowiedz
5 13 mith21

Właśnie tak Gierek 'rozkręcał gospodarkę' aż PRL upadł...a my dalej spłacamy długi tego rozkręcania.

! Odpowiedz
65 69 specjalnie_zarejestrowany2

Obietnice wyborcze w Rosji ad 2018: 5 mln mieszkań, wydłużenie średniej długości życia o 5 lat, powrót do programu kosmicznego.
Obietnice wyborcze w Polsce: kiełbasa dla starców, kiełbasa dla młodych, kiełbasa dla patoli.
Kiedy pojawi się ktoś z pomysłem na ten kraj?

! Odpowiedz
13 11 grzechu_comeback

Niestety, kiełbasa jest potrzebna, by "program kosmiczny" miał możliwość być KOMUŚ potrzebny. Bez żarcia człowiek umiera. Pożyj za emeryturkę "solidarucha ze styropianu" a nie moskiewskiego generała to zrozumiesz o czym mowa. Spójrz na dane statystyczne i pożyj za tyle ile na utrzymanie takiej rodziny płaci Pazerny Prezes, nie mylić z TYM Prezesem....trzeba coś o życiu wiedzieć by je komentować

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
19 25 kimdzongtusk

Kupuje większa ilość kaszy i konserw.

! Odpowiedz
6 15 and00

Po co?

! Odpowiedz
160 163 karbinadel

To nieprawda, że skończymy jak Grecja. Będzie znacznie gorzej, bo Polska nie należy do strefy euro. Więc nikt z zewnątrz nie będzie się wysilać, by ratować nasz system finansowy i walutę.

! Odpowiedz
110 108 trooper

Tak dalej pójdzie to będziemy kupować znów dolary na nielegalu pod pewexem aby zabezpieczyć jakoś swój kapitał.

! Odpowiedz
101 97 trooper odpowiada trooper

Jak PIS wygra wybory, to EUR po 5 złotych gwarantowane do końca roku. No i Big Mac-i po 20 zł za sztukę

! Odpowiedz
52 47 karbinadel odpowiada trooper

Zaczęła się wieczorna ofensywa płatnych minusowców :)

! Odpowiedz
31 39 matpoz1 odpowiada karbinadel

Też jestem nastawiony krytycznie do nowych obietnic Pisu, ale pisanie o drugiej Grecji jest nie poważne.

! Odpowiedz
28 33 karbinadel odpowiada matpoz1

Toteż PiSałem, że będzie znacznie gorzej niż w Grecji, bo nie mamy euro - więc nas zostawią swemu losowi. I trudno się dziwić, każdy musi ponosić skutki swoich wyborów, naród również

! Odpowiedz
11 17 modulometer odpowiada matpoz1

Jak najbardziej poważne. Polska nie jest w UE a zadluża się dokładnie tak samo jak Grecja. Struktura zadłuzenia jest koszmarna w porównaniu do Grecji. Bliższa Turcji bardziej. Całe szczęscie że te cholerne liberały wprowadziły ogranicznik w konstytucji bo mielibyśmy tu już drugą Grecję i włochy.

! Odpowiedz
82 47 jkl777

Na te obietnice POwinna zareagowac prokuratura i sluzba wiezienna, bo wyroki skazujace to czysta formalnosc.

! Odpowiedz
94 70 marxs

ja też tego nie rozumiem padają jasne ,jawne propozycje korupcyjne ze strony Sekty Smoleńskiej propozycje różnorakich łapówek pod warunkiem głosowania na Sektę i nic ani prokuratury ani policji to nie interesuje ich interesuje ktoś kto kulturalnie piwo pije na ławce w parku o wtedy to oni działają

! Odpowiedz
174 184 histeryk

Grecy też swego czasu tańczyli za pożyczone, fajnie wyglądała u nich konsumpcja. Potem był płacz i wina Merkel :-)

! Odpowiedz
97 90 andrzejwaskez

O dawno się nasz ekspert nie wypowiadał. Trzymaj kciuki, może w końcu trafisz z prognozą.
Ciekawy jestem, której to opozycji Pis ukradł propozycje programowe.

! Odpowiedz
133 142 histeryk odpowiada andrzejwaskez

niestety PiS walcząc o stołki sprowadził walkę polityczną do festiwalu socjalistycznego rozdawnictwa, bo gotowy jest utopić ten kraj w zamian za stołki i brak odpowiedzialności. A potem zrzuci się wszystko na Merkel :-)

! Odpowiedz
108 112 marianpazdzioch

Żydzi, Merkel, masoni, goldamy, banksterzy, bigfarma itd. Litania jest długa. A prawda jest taka, że tuman sam pod sobą kopie dołek, a później w niego wpada. Nikt nie każe zadłużać nie ponad miarę i za to balować.

! Odpowiedz
77 50 marxs odpowiada histeryk

i Tuska ,Tuska przede wszystkim potem dopiero Merkel ostatecznie może być i Putek co nie chce wpuszczać polskich kajakarzy na zalew wiślany

! Odpowiedz
138 157 misafi

25% wyborców PiS twierdzi, że 500+ jest finansowane z pieniędzy rządu; 20%, że z podatków, którzy płacą inni ludzie, 11% z podatków płaconych przez firmy, 11% nie ma pojęcia skąd ta kasa i 29%, że z podatków, którzy sami płacą.
Ci ludzie nie mają pojęcia co to dług publiczny czy deficyt budżetowy. I PiS o tym wie. Grunt to utrzymanie władzy a jak zacznie brakować kasy to przecież mamy resztki OFE, będzie kasa w PPK i zawsze można wejść ludziom na konta (jak na Cyprze). Grunt aby nie oderwać się od koryta.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
89 79 zenonka

Jeszcze więcej religii proponuję w szkołach, mniej lekcji matematyki i podstaw przędsiębiorczości. Wtedy poprawę stanu świadomości mamy pewną jak w banku.

! Odpowiedz
65 67 marianpazdzioch

Kiepskim podrożeją chwilówki. A później będzie płacz, że z komornik z nory eksmituje.

! Odpowiedz
38 75 siunek

Powiedzmy sobie szczerze - czeka nas krach finansów publicznych, taki sam jak po wyborach w 2015 roku.

! Odpowiedz
2 5 pis_po_jedno_zlo

Optymista z Ciebie, będzie znacznie gorzej!!! Kryzys światowy będzie znacznie poważniejszy niż poprzednim razem, a dodatkowo Polska bawi się w socjalizm pełną gębą. Deficyt na 99,9999% przekroczy 100 mld zł w trakcie kryzysu.

! Odpowiedz
101 104 _jasko

Znalezione w Sieci (nie wSieci):
"Redystrybucja czyni cuda. W 1950 roku Wenezuela na 4 miejscu najbogatszych państw świata. W 2018 roku zjedzono zwierzęta z ZOO"

! Odpowiedz
59 75 trooper

A tak naganiali Polaków na zakup Obligacji Skarbowych. No to teraz macie, kto dał się nabrać to wtopił.

! Odpowiedz
80 50 search

Jak braknie kasy to sie sprzeda obligacje Goldmanowi i bedzie na finansowanie.

! Odpowiedz
80 78 vlad_palownik

No proszę, i tak finansowanie obecnego rozdawnictwa podrożało o 6% w jeden dzień.
A był już moment w tym miesiącu, że polskie 10-latki kosztowały tyle co amerykańskie.

W tym tempie dogonimy Wenezuelę jeszcze przed wakacjami.
Boże, takie rzeczy, gdy premierem jest bankier...

! Odpowiedz
42 23 vlad_palownik

Po cenie szarego papieru toaletowego. Tak. Yhy. Trzeba ustawić się w kolejce. Teraz obsługują Wenezuelę.

! Odpowiedz
43 38 jkl777 odpowiada vlad_palownik

historyk, zatrudniony przez banki do opowiadania bajek

! Odpowiedz
102 110 histeryk

ewentualna realizacja tego programu spowoduje ogromny wzrost zadłużenia oraz uniemożliwi naprawę jakiegokolwiek chorego systemu w Polsce, np. służby zdrowia, policji, szkolnictwa etc. Sztywne rozdawnictwo, brak inwestycji, tylko Aldi, Lidl i Tesco się cieszą.

! Odpowiedz
83 36 pomorzaninm

Jaroslav Jaroslav !! Zwyyyciezymy !!! bravo PIS oby tak dalej !

! Odpowiedz
10 38 piano350

Faktycznie. Tylko, że będzie to zwycięstwo pyrrusowe - osiągnięte nadmiernym kosztem, nieproporcjonalnie dużym wobec osiągniętych skutków.

! Odpowiedz
47 26 jkl777 odpowiada piano350

Jak Amerykanie, beda walczyc z Rosja do ostatniego POlaka.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil