REKLAMA

Inwestorzy indywidualni przestali wierzyć w hossę

2020-03-06 10:56
publikacja
2020-03-06 10:56
fot. thetaXstock / thetaXstock

Ostatnie dwa tygodnie przyniosły silny spadek nastrojów polskich inwestorów indywidualnych. Wskaźnik INI znalazł się na najniższym poziomie od maja 2019 roku – wynika z danych Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

Na światowych giełdach przez ostatnie dwa tygodnie odnotowano silne spadki cen akcji. Na polskim parkiecie WIG20 znalazł się na najniższym poziomie od  przeszło trzech lat, pod koniec lutego zaliczając najsilniejszy tygodniowy spadek od 2008 roku.

/ Bankier.pl na podstawie danych Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

Tak silna przecena akcji nie mogła pozostać bez wpływu na nastroje inwestorów indywidualnych. Indeks Nastrojów Inwestorów (INI)  w pierwszym tygodniu marca przyjął wartość -17 pkt. i był to najniższy odczyt od 10 miesięcy. W ciągu ostatnich dwóch tygodni odsetek giełdowych „byków” obniżył się o 12,3 pkt. proc., podczas gdy frakcja „niedźwiedzi” powiększyła się o 23,2 pkt. proc.

W rezultacie przez ostatnie dwa tygodnie INI zaliczył spadek o 35,5 pkt. Po raz ostatni tak silne załamanie nastrojów inwestorów indywidualnych obserwowano w sierpniu 2019 (-35,3 pkt. w dwa tygodnie), we wrześniu 2018 (-34,4 pkt.) oraz w lutym 2018 (-38,5 pkt.).

/ Bankier.pl na podstawie danych Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

O ile zatem ostatnie pogorszenie nastrojów wśród giełdowych „swetrów” jest jednym z najsilniejszych w ciągu ostatnich 10 lat, to sam poziom INI jeszcze nie wskazuje na stan wyprzedania rynku. Inwestorzy indywidualni biorący udział w sondzie SII w większości (52,4%) oczekują już spadków, ale frakcja byków licząca 35,4% nie przyjęła (jeszcze?) ekstremalnie niskich wartości.

KK

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (17)

dodaj komentarz
bha
Obligacje za oceanem coraz bardziej spadają na łe..... Nic dobrego to nie wróży do tego dług ogólny już ponad 23 Bilionowy do spłaty coraz szybciej codziennie narasta !!!
bha
Ps. https://www.usdebtclock.org/
bha odpowiada bha
INFO 2 https://stooq.pl/t/?i=536
staryznajomy
Jak odsetek bykow bedzie 10 % a niedzwiedzi 90% wtedy mozna kupowac akcje hehe
and00
Tak jakoś nie wierzę że 2 tygodnie temu ktoś wierzył w nadchodzącą hossę na naszej, zresztą jakiejkolwiek giełdzie...
riku
Proponuję podnieść podatek belki do co najmniej 40 % wtedy może się poprawi
loool
Robi się ciekawie, WIG20 na poziomie z 1997r , ropa dziś spadła -8% , domino zaczyna się sypać.
mrbean
Będzie zwała jak ta lala i to na wszystkim! Teraz giełdy jadą w dół, ale za kilka miesięcy czeka to również rynek nieruchomości!
gerwazy-
poprawiam tytuł artykułu
"inwestorzy przestali wierzyć w GPW"
detektorjusia
Przestali wierzyć po zwałce kilkanaście lat temu i od tamtego czasu coś nie widać aby znów uwierzyli.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki