REKLAMA

Interwencja Bankier.pl: nie wpuściłem kontrolera opłacania abonamentu RTV, co teraz?

Barbara Sielicka2012-11-22 06:00
publikacja
2012-11-22 06:00

Rosnąca aktywność Poczty Polskiej oraz aparatu skarbowego w ściąganiu zaległego abonamentu RTV przynosi coraz większe wpływy do KRRiT. Tylko w pierwszych 10 miesiącach tego roku wielkość wpłaconego abonamentu będzie wyższa od kwoty prognozowanej o 40 milionów złotych.

nie wpuściłem kontroli abonamentu RTV, co teraz?
Źródło: Thinkstock

Jak podaje KRRiT, prognozowane na 2012 rok wpływy abonamentowe miały wynieść 470 milionów złotych. Po analizie wpływów za ostatnie 10 miesięcy 2012 roku stwierdzono, że wielkość tegorocznego abonamentu będzie wyższa od kwoty prognozowanej o 40 milionów złotych. Rada idzie więc za ciosem i prognozuje, że w przyszłym roku wpływy z abonamentu wyniosą 510 milionów złotych.

Puk puk, czy ma pan telewizor?... a zarejestrowany?

interwencjaKażdy, kto posiada w domu odbiorniki radiowe i telewizyjne, musi je zarejestrować i opłacać abonament (jeżeli nie jest ustawowo z tego zwolniony). To, czy wywiązujemy się z tego obowiązku, sprawdzają specjalnie do tego celu powołani pracownicy Poczty Polskiej.

Napisał do nas czytelnik, który jest przeciwnikiem konieczności opłacania abonamentów. Słyszał o kontrolach pracowników poczty i nie ma zamiaru wpuścić kiedykolwiek takiego kontrolera do domu. Pyta, czy coś mu grozi za odmowę poddania się kontroli.

Kogo i jak kontrolują

Jak wybierane są osoby do kontroli? - Pod danym adresem sprawdza się, czy jest dokonana rejestracja odbiorników RTV. Brak rejestracji odbiorników pozwala domniemywać, że pod danym adresem używane są niezarejestrowane odbiorniki  – wyjaśnia Tomasz Borowski z biura prasowego Poczty Polskiej. Podejrzani są także ci, którzy kiedyś opłacali abonament, a teraz tego nie robią.

korzystam z kablówki, czy muszę płacić abonament RTV? » Korzystam z kablówki, czy muszę płacić abonament RTV?

Właśnie w tego typu miejsca kierowani są pracownicy poczty, którzy mają obowiązek okazać nam upoważnienie do wykonywania czynności kontrolnych, legitymację służbową, a na żądanie kontrolowanego również dowód osobisty. Z kolei osoba kontrolowana powinna umożliwić przeprowadzenie kontroli obowiązku rejestracji odbiorników RTV lub okazać dowód potwierdzający rejestrację odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych.

- Z przeprowadzonej kontroli sporządzany jest protokół, a w przypadku stwierdzenia posiadania i używania niezarejestrowanego odbiornika RTV  wydawana jest decyzja przez upoważnioną jednostkę Poczty Polskiej - Centrum Obsługi Finansowej, w której nakazuje się rejestrację odbiornika oraz ustala zaległą opłatę w wysokości trzydziestokrotności miesięcznej opłaty abonamentowej – wyjaśnia Borowski.

I dodaje: - W przypadku niewpuszczenia kontrolera sporządzana jest notatka służbowa i kontrola może zostać ponowiona w innym terminie.  

Nie wpuszczam kontrolera, co teraz?

Trybunał Konstytucyjny wypowiedział się w sprawie stosowania egzekucji w trybie administracyjnym w celu ściągnięcia zaległych opłat abonamentowych. Nie zajął jednak stanowiska w sprawie sposobu realizacji kontroli posiadania odbiornika radiowego lub telewizyjnego. Rzecznik Praw Obywatelskich swoim wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego nie objął tego zagadnienia, prawdopodobnie uznając, że materia ta nie budzi wątpliwości konstytucyjnych.

Jak ściągną z ciebie abonament RTV » Jak ściągną z ciebie abonament RTV

- Nienaruszalność mieszkania to jedna z podstawowych zasad konstytucyjnych wyrażona w art. 50 Konstytucji. Gwarantuje każdemu m.in. to, że przeszukanie mieszkania może nastąpić jedynie w przypadkach określonych w ustawie i w sposób w niej określony.

Przepisy dotyczące abonamentów radiowo-telewizyjnych (m.in. ustawa o opłatach abonamentowych) nie zawierają ustawowego mechanizmu zezwalającego na przeszukanie mieszkań w celu ustalenia, czy znajduje się w nim odbiornik radiowy lub telewizyjny – mówi Jacek Stefański z kancelarii Michałowski Stefański Adwokaci.

Zaznacza jednocześnie, że każdy ma prawo nie zgodzić się na wizytę w mieszkaniu uprawnionego kontrolera sprawdzającego, czy posiadamy odbiornik, i nie wpuścić go do domu. Nie mają przy tym znaczenia liczba  i częstotliwość składanych wizyt – prawo takie przysługuje za każdym razem, a skorzystanie z niego nie może wywoływać żadnych negatywnych konsekwencji.

Kontrola bezpośrednia to nie wszystko

Pamiętajmy, że kontrola opłaty abonamentu RTV może się odbyć również w inny sposób niż wizyta bezpośrednia w domu kontrolowanego. Przesłanką do stwierdzenia, że korzystamy z telewizji, mimo iż np. nie mamy zarejestrowanego telewizora, są chociażby dostarczane do naszego mieszkania rachunki za telewizję kablową. Na tej podstawie, tym bardziej w przypadku odmowy wpuszczenia kontrolera do mieszkania, kontroler może próbować uznać, że posiadamy odbiornik radiowy lub telewizyjny, którego nie chcemy ujawnić.

- Założenie takie wspomaga domniemanie przewidziane przez ustawę o opłatach abonamentowych (art. 2.2.), z której wynika, że używamy odbiornika radiowego lub telewizyjnego, kiedy posiadamy go w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu. Skoro więc płacimy opłatę za telewizję kablową w mieszkaniu, oznacza to, że mamy w nim telewizor, na którym odbieramy program. Nie ma znaczenia przy tym, czy faktycznie oglądamy telewizję publiczną, czy wyłącznie korzystamy z innych programów – mówi nasz ekspert.

5 trudnych sytuacji dla dłużnika »Gdzie i za ile kupić przedmioty z egzekucji komorniczej

- Ustawa o opłacie abonamentowej nie zawiera jednak domniemania o posiadaniu odbiornika radiowo-telewizyjnego wynikającego z faktu braku jego rejestracji. Twierdzenie takie byłoby nadinterpretacją prawa. Jeśli faktycznie nie posiadamy odbiornika radiowego lub telewizyjnego, nie mamy przecież obowiązku jego rejestracji – wydaje się to logiczne – dodaje.

Podsumowując, mamy prawo nie wpuścić do mieszkania kontrolera z Poczty Polskiej i nie grożą nam z tego tytułu żadne konsekwencje prawne. Sytuacja zmieni się dopiero w przypadku, gdy udowodnione zostanie nam nieopłacenie abonamentu, my nie uiścimy zaległości, a sprawa trafi do uprawnionego organu egzekucji administracyjnej.

Wówczas, zgodnie z ustawą o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, organ egzekucyjny, jakim będzie poborca podatkowy, ma prawo przeprowadzić czynności egzekucyjne m.in. z ruchomości lub nieruchomości i w tym celu będzie mógł wkroczyć do mieszkania, nawet w towarzystwie policji. 

Przeczytaj całą opinię naszego eksperta Jacka Stefańskiego z kancelarii Michałowski Stefański Adwokaci

Barbara Sielicka
Bankier.pl
b.sielicka@bankier.pl

Źródło:
Tematy

Komentarze (60)

dodaj komentarz
~futer
A ja mam nc+ dekoder i mam podpięty pod monitor specialnym kablem z admi na dvi a monitor nie ma wogle tunera telewizyjnego a terewizora i radia nie mam w domu i mozecie mnie pocalowac w dupe z waszym abonamentem
~dodor
Polska to kraj ktory tylko nas okrada oplata za radio i terewizor nie powinna byc obowiazkowa ja moge miec terewizor ale nigdy go nie podlonczylem do anteny nie wlaczylem nigdy programu bo ba kupilem go do ogladania filmow z usb czy do dvd lub do gier z konsoli a radio to juz wsiedzie wbudowane jest i co z tego jak nigdy go nie wlaczylem Polska to kraj ktory tylko nas okrada oplata za radio i terewizor nie powinna byc obowiazkowa ja moge miec terewizor ale nigdy go nie podlonczylem do anteny nie wlaczylem nigdy programu bo ba kupilem go do ogladania filmow z usb czy do dvd lub do gier z konsoli a radio to juz wsiedzie wbudowane jest i co z tego jak nigdy go nie wlaczylem np mam radio w aucie a nigdy go nie wlonczylem bo caly czas slucham z plyt np mam kabliwke nie bede placil 2 raz za programy ktorych nie uzywam tego nie rozimie dlatego nigdy nic nie rejestrowalem i nie bede za za to placil bo jak byl ogladal uzywal place jak nie nie place
~roz
Polska to kraj zlodziejstwa np mam telewizor ale mam abobament z cyfrowego polsatu czy tan kablówka to z hakuej racji nam placic za abobament analogowy ktorego nie uzywam
~TEED
Nie powinniśmy się zgadzać się na sytuację, w której Poczta nie ustaje w próbach wyłudzeń rzekomo zaległego abonamentu RTV. Dodam, że mieszkańcy mojego miasta są zasypywani wezwaniami do zapłaty zaległego od 2009 r. abonamentu. - Takie upomnienie-wezwanie opiewa na kwotę prawie 1400 złotych z odsetkami. Jedna z mieszkanek Nie powinniśmy się zgadzać się na sytuację, w której Poczta nie ustaje w próbach wyłudzeń rzekomo zaległego abonamentu RTV. Dodam, że mieszkańcy mojego miasta są zasypywani wezwaniami do zapłaty zaległego od 2009 r. abonamentu. - Takie upomnienie-wezwanie opiewa na kwotę prawie 1400 złotych z odsetkami. Jedna z mieszkanek naszego miasta poprosiła Pocztę zgodnie z art. 73 kpa o wydanie z akt sprawy uwierzytelnionych odpisów dokumentów na podstawie, których wysunięto wobec niej roszczenia. W odpowiedzi otrzymała informację, że po ponownej analizie sprawy upomnienie o zaległościach w opłatach abonamentowych nie ma uzasadnienia. Moim zdaniem powodem tak radykalnej zmiany w ocenie zaległości ze strony poczty może być niedopełnienie przez tę instytucję obowiązku wnikającego z rozporządzenia Ministra Transportu z 25 września 2007r. Zgodnie z nim, wszystkie dowody zarejestrowania odbiorników RTV straciły ważność w listopadzie 2008r., a operator publiczny do tego momentu miał obowiązek nadać posiadaczom odbiorników nowe numery identyfikacyjne i powiadomić ich o tym.
Dowody wskazują, że nie wywiązała się z powierzonego jej przez ówczesnego ministra zadania.
~remo
A w jaki sposób Poczta stwierdzi że dostarczane do naszego mieszkania rachunki za telewizję kablową?Będą skrzynki przeszukiwać? Albo grzebać w kubłach na śmieci?
~obiektyw
A kto przynosi te rachunki do skrzynki pocztowej?? :):):)
...
Dobrze jest zrezygnować z rachunków w formie papierowej. Wystarczy faktura elektroniczna w .pdf... Każdy operator dziś taką formę zapewnia...
~sylwia
pracuje w sklepie budowlanym, miesiąc temu przyszły 2 panie wylegitymowały sie i spytały o wieże która jest moja własnością i którą przyniosłam domu żeby coś mi "brzęczał", sporządziły protokół i spytały jak długo ona stoi powiedziałam że 2 miesiące teraz przyszło mi zawiadomienie o wszczęciu pracuje w sklepie budowlanym, miesiąc temu przyszły 2 panie wylegitymowały sie i spytały o wieże która jest moja własnością i którą przyniosłam domu żeby coś mi "brzęczał", sporządziły protokół i spytały jak długo ona stoi powiedziałam że 2 miesiące teraz przyszło mi zawiadomienie o wszczęciu postępowania administracyjnego za nieopłacony odbiornik radiowy. Szczyt głupoty i straszenie ludzi, moja mam płaci 35 lat i wieża stała w domu do tej pory, mam płacic jakieś durne kary za to że chciałam posłuchac w pracy.
~NORD
Z obecną państwową firmą telewizyjną nikt nie podpisywał umowy o abonament.
Umowy były zawierane kiedyś z dawno już nieistniejącą firmą .
Żądanie abonamentu przez obecną telewizję państwową bez okazania umowy świadczenia usług między tą firmą a nami z widniejącym tam naszym podpisem to WYMUSZENIE ROZBÓJNICZE.
Z obecną państwową firmą telewizyjną nikt nie podpisywał umowy o abonament.
Umowy były zawierane kiedyś z dawno już nieistniejącą firmą .
Żądanie abonamentu przez obecną telewizję państwową bez okazania umowy świadczenia usług między tą firmą a nami z widniejącym tam naszym podpisem to WYMUSZENIE ROZBÓJNICZE.
Dlaczego do jasnej cholery żaden prokurator się tym nie zajmie z urzędu ?
~zdumiony
podstawą domniemania posiadania telewizora jest rachunek z sieci telewizji kabowej??
teraz wielu dostawcow TV kablowej posiada w swej ofercie dostep do internetu za posrednictwem infrastruktury telewizyjnej, pozatym skad poczta bedzie wiedziala ze dostajemy rachunki od dostawcy TV kablowej?? nie slyszeli o tajemnicy korespondencji?
podstawą domniemania posiadania telewizora jest rachunek z sieci telewizji kabowej??
teraz wielu dostawcow TV kablowej posiada w swej ofercie dostep do internetu za posrednictwem infrastruktury telewizyjnej, pozatym skad poczta bedzie wiedziala ze dostajemy rachunki od dostawcy TV kablowej?? nie slyszeli o tajemnicy korespondencji??
jesli pod takim pozorem zaczynaja do ludzi chodzic po kase to sami powinni trafiac do wiezienia, przeciez ewidentnie lamia prawo
~miko
dobra a jak mam kablówke z dekoderem podłaczoną do monitora 32 cale (monitor nie ma tunera). To też mam zarejestrować i opłacać?

Powiązane: Interwencja Bankier.pl

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki