Intel Core drugiej generacji

Intel przedstawił szczegóły techniczne architektury drugiej generacji procesorów Intel Core. Rozwiązanie wchodzące do produkcji w 2011 charakteryzuje się m.in. zwiększoną wydajnością graficzną oraz doskonalszym bilansem energetycznym. Nowe procesory umożliwią lepsze wykorzystanie technologii HD oraz 3D a także znajdą zastosowanie w kompaktowych desktopach.

Mikroarchitektura procesora Intel Core nowej generacji jako pierwsza powstaje w procesie 32-nanometrowym z wykorzystaniem drugiej generacji tranzystorów z metalową bramką i izolatorem o wysokiej stałej dielektrycznej (Hi-K). Intel stosuje innowacyjną konstrukcję tranzystora i metody produkcyjne, aby zaoferować nową generację procesorów o wyższej wydajności i niższym zużyciu energii.

Następna generacja technologii Intel Turbo Boost: następna generacja technologii Intel Turbo Boost reguluje częstotliwość taktowania rdzeni, aby maksymalizować wydajność albo oszczędzać energię w zależności od typu instrukcji.
  • Technologia Intel Turbo Boost zwiększa poziomy mocy, aby uzyskać wzrost wydajności w intensywnych, „dynamicznych” obciążeniach roboczych. Ponadto nowy algorytm uśredniania mocy zarządza zasilaniem i zapasem termicznym, aby zoptymalizować wydajność.

Ulepszone rdzenie z innowacyjną, pierścieniową magistralą:  mikroarchitektura rodziny procesorów  Intel Core drugiej generacji oferuje znacznie udoskonalone rdzenie, które są lepiej połączone innowacyjną, pierścieniową magistralą zapewniającą większą przepustowość, wydajność i energooszczędność.

  • Magistrala pierścieniowa to wbudowany, modularny system o dużej przepustowości i małych opóźnieniach, który łączy komponenty procesora w celu zapewnienia wyższej wydajności. Magistrala ta zapewnia szybką komunikację między ulepszonymi rdzeniami procesora, rdzeniem graficznym i innymi zintegrowanymi komponentami, takimi jak kontroler pamięci i ekranu.

Pierwszy w branży procesorowy rdzeń graficzny z nowym potokiem wykonawczym: innowacje w architekturze graficznej procesorów Intel Core nowej generacji zapewniają znacznie wyższą wydajność i ekscytujące nowe funkcje — wszystko to w najnowocześniejszej, 32-nanometrowej technologii Intela.

  • Nowy rdzeń graficzny oferuje lepsze wrażenia wizualne w obszarach, które obecnie cieszą się największym zainteresowaniem użytkowników, takich jak wideo HD, stereoskopowy obraz 3D, gry głównego nurtu, wielozadaniowość, internetowe serwisy społecznościowe i multimedia.
  • Nowa mikroarchitektura umożliwia współdzielenie zasobów między rdzeniami procesora a architekturą graficzną, zapewniając optymalną wydajność przy oszczędności energii.

Instrukcje Intel Advanced Vector Extensions (AVX): instrukcje AVX zapewniają wyższą wydajność, bogatą funkcjonalność oraz lepsze organizowanie, przestawianie i sortowanie danych. Nowy zbiór 256-bitowych instrukcji przyspiesza aplikacje intensywnie korzystające z arytmetyki zmiennopozycyjnej, takie jak edycja zdjęć cyfrowych i tworzenie treści.

Plany dotyczące komputerów stacjonarnych o niskim poborze mocy: lifestyle’owe rozwiązania o TDP wynoszącym 65W, 45W i 35W zoptymalizowane pod kątem wydajności oraz niskiego poboru mocy.

  • Intel zaoferuje desktopowe procesory Intel Core drugiej generacji w wersjach o niskim poborze mocy, w tym rozwiązania 65 W zoptymalizowane pod kątem wydajności oraz rozwiązania 45W/35W zoptymalizowane pod kątem niskiego poboru mocy.
  • Intel będzie dostarczał specjalne pudełkowe wersje tych energooszczędnych procesorów z nowym, niskim radiatorem poprzez autoryzowanych dystrybutorów, ułatwiając budowanie mniejszych, bardziej stylowych systemów biurkowych.
  • Intel inwestuje również w standardowe, cienkie płyty główne i obudowy do komputerów stacjonarnych oparte na konstrukcji mini ITX i przeznaczone do systemów typu all-in-one (AIO).Serwis prasowy/Intel
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~nowylepszyszatan

Czy ten co to pisał wie coś na temat architektury komputerów? Przecież to stek bzdur! Jaka grafika w procesorze? Jakie 3D???

Takie rzeczy powstają w interpolatorach i akceleratorach, które są częścią karty graficznej!!!

Po co pisać o czymś, o czym się nie ma pojęcia...

! Odpowiedz
0 0 ~starygorszyszatan

Dnia 2010-09-15 o godz. 15:02 ~nowylepszyszatan napisał(a):
> Czy ten co to pisał wie coś na temat architektury
> komputerów? Przecież to stek bzdur! Jaka grafika w
> procesorze? Jakie 3D???

Takie rzeczy powstają w
> interpolatorach i akceleratorach, które są częścią karty
> graficznej! !!

>Po co pisać o czymś, o czym się nie ma pojęcia...

Bo te procesory będą miały (podobnie jak to jest w obecnie produkowanych np. i3 lub i5 32nm) zintegrowany rdzeń graficzny.

Tak więc sam piszesz o czymś, o czym nie masz pojęcia.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Athlon

...nie licząc braku wstecznej kompatybilności znanego już z Nehalemów, w nowych prockach zaoszczędzą na generatorach impulsów. W jednym rdzeniu będzie tylko jeden impulsor wspólny dla zegara, RAM, PCIE i USB. Czym to poskutkuje? Ano tym, że tych procków nie będzie można podkręcać. Podniesienie zegara spowoduje przetaktowanie także wszystkich magistral i niepoprawne działanie sprzętu, a gdy zachce nam się zaszaleć - także uszkodzenie komputera. Ale co tam, intel ma takich szpeców od marketingu że i to sprzeda w miliardach sztuk. Bo "konkurencja tak nie potrafi", jak to mówili na tych swoich szkoleniach. Mam nadzieję, że zdrowo myślący (niesprani marketingiem) użytkownicy skierują się w końcu w stronę AMD, który to producent jest z klientami szczery - nie oszukuje i nie ukrywa haczyków.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Daniel

Ciekaw jestem tylko, kiedy i jaki procent aplikacji będzie faktycznie wykorzystywał AVX, a także jaki będzie faktyczny wzrost przyspieszenia w porównaniu do SSE. Teoretycznie powinien być dwukrotny, bo rejestry AVX są 256-bitowe, a SSE 128. Jak będzie w praktyce - zobaczymy. Z niecierpliwością czekam. :)

!
Polecane
Najnowsze
Popularne