Instytut Ifo prognozuje recesję w Niemczech

2019-09-12 10:35
publikacja
2019-09-12 10:35
fot. REUTERS/Hannibal Hanschke / FORUM

Według monachijskiego instytutu Ifo w trzecim kwartale produkt krajowy brutto Niemiec spadnie drugi kwartał z rzędu. Realizacja tej prognozy oznaczałaby, że największa gospodarka Europy znalazła się w tzw. technicznej recesji.

- Gospodarka skurczyła się o 0,1% w drugim kwartale i Ifo oczekuje, że kolejnego spadku o 0,1% w trzecim kwartale – to kluczowy wniosek z najnowszej prognozy ekonomicznej Ifo.

/ Destatis.

- Mówiąc technicznie, byłaby to recesja – kwituje Timo Wollmershaeuser, szef działu prognoz instytut Ifo. Mianem „technicznej recesji” ekonomiści określają dwa kwartały z rzędu spadku PKB. W drugim kwartale niemiecki PKB zmalał o 0,1% kdk, do czego przyczynił się przede wszystkim spadek eksportu oraz inwestycji w budownictwie. O tym, czy także trzeci kwartał Niemcy zakończyli pod kreską, dowiemy się jednak dopiero 18 listopada, kiedy Destatis przedstawi oficjalnie dane.

Recesja w niemieckim przemyśle trwa już rok i jest skutkiem pogorszenia koniunktury w krajach rozwijających się oraz amerykańsko-chińskiej wojny handlowej. Swoje trzy grosze dorzuciły też kłopoty branży motoryzacyjnej – zarówno te dotyczące norm emisji spalin, jak i spadku popytu na nowe auta w Europie, Chinach i USA.

- To pogorszenie koniunktury gospodarczej zostało spowodowane przez serię wydarzeń politycznych, które zakwestionowały gospodarczy porządek ukształtowany w poprzednich dekadach – uważa Wollmershaeuser.

Według prognoz Ifo słabość niemieckiej gospodarki utrzyma się także w kolejnych kwartałach. Całoroczna prognoza wzrostu PKB została obniżona do zaledwie 0,5% w roku 2019, 0,8% - rok później oraz 1,4% - w 2021. Zdaniem Wollmershaeusera recesja z przemysłu powoli zaczyna się rozlewać na pozostałe sektory niemieckiej gospodarki poprzez sytuację na rynku pracy. Zatrudnienie w przemyśle już spada, a silny wzrost zatrudnienia w budownictwie ostro wyhamował. W rezultacie Ifo prognozuje wzrost liczby bezrobotnych z 2,275 mln do 2,313 mln w roku 2020.

Wsparciem dla gospodarki Niemiec pozostaje silny popyt wewnętrzny, wspierany rosnącymi dochodami konsumentów oraz wzrostem transferów socjalnych. Ifo prognozuje, że nadwyżka w budżecie federalnym spadnie w przyszłym roku prawie o połowę: do 23,1 mld euro względem 45,8 mld euro oczekiwanych w tym roku.

KK

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (5)

dodaj komentarz
cowabunga
Prędzej chudy zdechnie niż gruby schudnie. Kto jest kim to chyba każdy wie.
bha
1/3 eksportu tego kraju zależy przecież od ich dobrej kondycji .... więc niestety ich ewentualna recesja może wywołać również dla nas epidemię.
grzegorzkubik
A ile było śmiechu gdy o tym pisałem. Głownie elektorat PO opowiada jak to w Niemczech jest fajnie.
psokal
Kijowo. Może powinniśmy podjąć działania żeby zabezpieczyć własną gospodarkę przed kryzysem? Jakieś gromadzenie środków, obniżenie podatków dla przedsiębiorców, ułatwienie im życia? Chyba że zróbimy na odwrót. Wyciśniemy z firm ostatnie grosz i dorzucimy kilkadziesiąt miliardów na transfery socjalne.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki