Instytucje finansowe mogą sponsorować terroryzm?

Zagrożenie terroryzmem jest obecnie bardzo wysokie. Nie dotyczy to tylko krajów Azji czy Afryki, ale i Europy. Rosnące ryzyko wpływa na odpowiedzialność instytucji finansowych, które niejednokrotnie są wykorzystywane przez organizacje przemocowe do zdobywania środków na swoje działania.

(Islamic State Media)

W ostatnich miesiącach słyszymy o rosnącym zagrożeniu terroryzmem. Ostatni atak w Paryżu dobitnie pokazuje, że kraje Europy Zachodniej są państwami narażonymi na działania różnej maści ekstremistów. Ich działania są ponadnarodowe, a finansowanie odbywa się z wykorzystaniem wyrafinowanych instrumentów finansowych. Fundusze pochodzą zarówno ze źródeł nielegalnych, takich jak porwania, handel ludźmi, jak również ze środków całkowicie legalnych, takich jak datki na działalność dobroczynną, które kierowane są następnie do zaangażowanych w terroryzm podmiotów.

Mimo że większość fizycznych ataków terrorystycznych koncentruje się na Bliskim Wschodzie, Afryce i Azji, ostatnie wydarzenia we Francji pokazują, że także europejskie, a więc i polskie podmioty mogą być wykorzystywane przez takie grupy jak ISIL, Boko Haram czy Al-Qaeda.   

Jak to działa? Wiele firm nie posiada wewnętrznych procedur i systemów zapobiegających nielegalnym transferom. To przynosi wymierne, bardzo wysokie koszty, nie tylko finansowe, ale i związane z utratą reputacji.  

W Polsce także dostrzeżono ten problem. W ostatnim czasie prezydent podpisał nowelę w sprawie poszerzenia katalogu przestępstw związanych z finansowaniem terroryzmu. Po nowelizacji przepisy określają, że karze od 2 do 12 lat więzienia podlegać będzie także ten, kto gromadzi, przekazuje lub oferuje środki zorganizowanej grupie lub związkowi mającemu na celu terroryzm lub też osobie będącej członkiem tej grupy. Jest to bardzo istotna zmiana prawna, która wpłynie również na organizację wewnętrzną w instytucjach finansowych.

Co zrobi sektor finansowy?

Banki, instytucje płatnicze czy domy maklerskie mają przed sobą nie lada wyzwanie z powodu wielu zmiennych: m.in. ogromnej ilości danych na listach sankcyjnych, które zmieniają się nieustannie, wymagań nowych regulacji, ale również faktu, że banki mają obowiązek nie tylko sprawdzać transakcje, ale również badać klienta, osoby powiązane, strony transakcji oraz udziałowców pod względem powiązań z terroryzmem. Procedury bezpieczeństwa instytucji finansowych muszą odpowiadać na wiele przypadków i porządkować skomplikowaną rzeczywistość

Niestety, w Polsce nie ma także wyspecjalizowanej jednostki, która stałaby na straży działań, mających zwalczać finansowanie terroryzmu. A przecież warto byłoby, aby taka instytucja nadawała ton dobrym praktykom i reagowała na zagrożenia, ale i pokazywała, jak im przeciwdziałać poprzez najlepsze praktyki. Ten stan rzeczy pewnie wynika z niejasności wokół zakresu odpowiedzialności podmiotów zajmujących się bezpieczeństwem. Podobna sytuacja ma miejsce w innych krajach. Przykładowo, w swoim ostatnim raporcie na temat brytyjskich niezależnych procedur kontroli sankcji i finansowania terroryzmu, sędzia David Anderson powołany przez rząd brytyjski do oceny systemu, podkreślił niechęć władz do odnotowywania osób na liście terrorystów, nawet po skazaniu, a całkowita liczba unikalnych wpisów nazw osób i podmiotów, dokonywanych przez władze Wielkiej Brytanii i unijnych wynosi 53.

Co można zrobić?

Czy instytucje finansowe mogą przeciwdziałać ryzyku, a jeśli tak, to w jaki sposób? Pierwszym krokiem będzie solidny system badania klientów, który obejmuje badanie udziałowców, osoby powiązane, osoby we władzach, beneficjentów rzeczywistych, przedstawicieli osób prawnych. Kolejną kwestią jest badanie klientów pod kątem źródła finansowania i dostawców, a także ich weryfikacja pod kątem współpracy z krajami wysokiego ryzyka. Ważne są także aktualne dane dotyczące list sankcyjnych, krajów, grup, osób indywidualnych powiązanych z terroryzmem.

Na pewno szczególnie należy zwracać szczególną uwagę na posiadaczy rachunków wysokiego ryzyka, takich jak organizacje charytatywne i handlarze bronią. Istotną kwestią jest także szkolenie pracowników w zakresie nowych trendów i sposobów prania pieniędzy, zmianach w procedurach i procesach oraz bieżąca ocena ryzyka związanego z krajami podwyższonego zagrożenia praniem pieniędzy, terroryzmem lub korupcją - na bazie doniesień podmiotów takich jak FATF czy AUSTRAC (np. raport FATF o handlu opium w Afganistanie). Kolejne, ważne, elementy to: skuteczny system analizy transakcji pod kątem list sankcyjnych z zastosowaniem 'rozmytej logiki' (z angielskiego 'fuzzy logic'), monitorowanie transakcji i ich filtrowanie pod kątem przeciwdziałania praniu czy zwiększone kontrole związane z transakcjami finansowania handlu, w tym towarów podwójnego zastosowania i bankowości korespondencyjnej.

Praktyka codzienna pokazuje, że zapobieganie terroryzmowi jest zadaniem trudnym, czaso- i kosztochłonnym. Niemniej jednak ponoszone nakłady są i tak dużo mniejsze niż wydatki, które firma musiałaby ponieść w sytuacji wykorzystania jej przez terrorystów.

Paweł Kuskowski, szef praktyki Compliance i ryzyka regulacyjnego w kancelarii Wierzbowski Eversheds

Źródło: Informacja prasowa

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~JoLka

A dlaczego banki maja ponosić koszty przeciwdziałania terroryzmowi? To rola państwa, a nie prywatnych firm. Przepisy aml, szkolenia, procedury - to już w bankach istnieje i to na wysokim poziomie. Brakuje kompleksowej bazy danych o przedsiebiorcach i bazy danych rachunków bankowych. A rozporządzenie do ustawy pralniczej jak nie zostało napisane na nowo od kilku lat, tak go nie ma.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 5 ~AntyBankierX

"Są tylko dwie kategorie prawdziwych bandytów: prawnicy i bankierzy" - stara amerykańska mądrość.

Warto obejrzeć:

Tajemnica ratowania banków: https://www.youtube.com/watch?v=zDtOouqU5nQ
Islandia kryzys bankowy: https://www.youtube.com/watch?x-yt-ts=1421914688&x-yt- cl=84503534&v=afx5_Vw3edQ#t=955

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~Obywatel_PL1

Doją nas maksymalnie..

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Polskie-banki-beda-musialy-zaplacic-164-mln-zl-kary-Uratowac-moze-je-tylko-kasacja-7281169.html#dod_komentarz
http://tvn24bis.pl/ze-swiata,75/deutsche-bank-zaplaci-2-5-mld-dol-wladzom-usa-i-wielkiej-brytanii,536108.html

http://www.pb.pl/3753568,44539,gigantyczna- kara-dla-bnp-paribas

http://tvn24bis.pl/ze-swiata,75/piec-wielkich-bankow-musi-zaplacic-5-6-mld-dolarow,544130.html
/wiadomosc/Szwajcaria-banki-ustawialy-ceny-srebra-zlota-palladu-i-platyny-7279605.html

http://biznes.interia.pl/wiadomosci/news/financial-times-deutsche-bank-podejrzany-o-lamanie,2188435,4199#android
http://biznes.pl/magazyny/finanse/deutsche-bank-zaplaci-258-mln-usd-za-obchodzenie-sankcji/gyxrg0

http://m.money.pl/wiadomosci/artykul/do-wiezienia-za-kredyty-frankowe,19,0,1942547.html

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 6 ~spostrzegawczy

Hitlera i Lenina też sponsorowaly amerykanskie banki i jakoś organizacje żydowskie nie występują przeciwko nim z roszczeniami.

! Odpowiedz
3 1 ~j044

wlademar kuczynsky zna recepte - the master, master!, flamester !!

! Odpowiedz
0 4 ~dzieki

do Lestek
ogladalem :PARIS ATTACK - Max Kolonko MaxTV special edition

tylko dwa slowa : bombowe wydanie ....

! Odpowiedz
1 1 ~DyktatorMody

Robert Wells podaje polskie przykłady: [][][] www.baltic-room.com [][][] "(...) Niedoszły sprawca zamachu bombowego zginął wówczas w drodze do celu który zamierzał
zaatakować, gdyż bomba zegarowa którą niósł, wybuchła przed czasem, zabijając
tylko samego niedoszłego sprawcę zamachu."

! Odpowiedz
21 3 ~Waldi

Polska to jest zacofana BANANENREPUBLIKA !!
Jerzy Gorzelik, przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska, o polsce i Śląsku: "Dać polsce Śląsk to tak, jak dać małpie zegarek. No i po 80 latach widać, że małpa zegarek zepsuła."
A małpy to się trzyma w klatkach albo na łańcuchu!
Jaki jest JEDYNY sukces polskiej gospodarki? Wyżebrane Niemieckie pieniądze z EU..
Był Majdan w Kijowie - czas na Śląski Majdan, polskie mohery raus ze Śląska!
poloki to ta sama rasa co ruskie! to slurzonce, białe murzyni, polak to makumba dla pana Niemca!
Mój Majster tak mówi polki to się nadają ino na P Putzfrauen albo Prostituirte -sprzątaczki albo prostytutki, a poloki ino na Penner - menele i racjo mo!
najwienksze szczenscie dla polaczka to zbierac smieci u Niemieckiego Bauera potem kupic stary Niemiecki Volkswagen albo Opel, przyjechać nim Niemieckom Autobahnom i sie chwalic nim u innych polaczkow!
polskie mohery raus ZE OBERSCHLESIEN!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 13 ~WL

To jest tak nieudolne, że z daleka widać że to prowokacja.
I to nie pochodząca ze "śląskiej" strony...

! Odpowiedz
1 8 ~Jer

Uważam, że najlepiej mają koncerny zbrojeniowe, sprzedają broń zarówno rządom jak i organizacjom terrorystycznym,
można tak trwać w tym stanie b. długo,
wystarczy w odpowiedni sposób utrzymywać równowagę pomiędzy stronami i sprzedawać im broń.

! Odpowiedz
6 5 ~terroryzminaczej

W dzisiejszych czasach duzo sie mowi o terroryzmie, chcialbym jednak zwrocic uwage na terror jako metode dzialania panstwa socjalistycznego ,ktory zadomowil sie w Europie na dobre od czasow Oswiecenia , a szczegolnie od kiedy Eurpa zostala opanowana przez neo - marksistow , o ktorym media raczej nie wspominaja z przyczyn oczywistych . Mechnistyczny sposob postrzegania zycia spolecznego jest charakterystyczny dla roznego typu ideologii socjalistycznych . U podstaw budowania " idealnych " systemow spolecznych stoi jakas utopia ( na temat utpii jest swietny wyklad na youtube : "Utopia a sprawiedliwosc - prof. Henryk Kieres" ),wizja budowania idealnego spoleczenstwa i idealnego panstwa niejako zbawiajacego czlowieka . Henryk Kieres pisze : " W tej kuszacej swa prostota wizji niby wszystko w porzadku , ale zauwazmy , ze gdy przeniesiemy ja w porzadek realnego zycia , kazdy czlowiek za cene nadziei musi sie zgodzic na wszechwladze panstwa ( zwroc uwage - dla przykladu - na szantaz Uni w stosunku do Polski w niektorych kwestiach ) . Jest to bowiem totalitarna struktura doskonalona nie ze wzgledu na czlowieka , lecz z uwagi na swoja wlasna idee ( wymysl) . Panstwo jest logicznie i faktycznie przed czlowiekiem , zatem czlowiek to wylacznie surowiec , ktory jest przetwarzany przez panstwo - maszyne pod katem zalozonej przez panstwo idei czlowieka " . Widzimy zatem , ze panstwo w takim rozumieniu ma spelniac role zbawcza . Panstwo realizuje ideologiczna wizje , nie jest zas nakierowane na dobro konkretnego czlowieka . Oczywiscie realizacja utopii napotyka na mocny opor materii , eksperymenty dokonywane sa na naturze ludzkiej . Aby wiec osiagnac spodziewane rezultaty , wladze panstwa socjalistycznego musza dobierac odpowiednia , skuteczna metode dzialan . " Idea socjalizmu - pisze dalej Kieres - w imie lansowanej utopii , rzadzi i tumani trudna do rozpoznania , perfidna kombinacja nadziei i terroru ; rozbudzanie nadziei nalezy do propagandy , a terror do cenzury ( dzis zw. political correctness ) i ludobojstwa . Ta nierozerwalna kombinacja , w ktorej zgoda na terror jest warunkiem nadziei na osiagniecie celu zaprojektowanego przez utopie , powoduje , ze ludobojstwo i cenzura znajduja moralne usprawiedliwienie oraz prawna sankcje ( ochrone !) , a jest to niezalezne od tego , czy miejscem eksterminacji jest oboz koncentracyjny czy tez szpital , w ktorym na podstawie spolecznego ( demokratycznego ) consensusu ( to , co nazywa sie dzis prawem pozytywnym - innymi slowy dzis ustalamy , ze " niebiescy " nie nadaja sie do spoleczenstwa ) dokonuje sie tzw aborcji , eutanazji lub sterylizacji . Dla socjalisty zabicie czlowieka nie pasujacego do Idei Czlowieka jest nie tylko obowiazkiem , ale rowniez aktem najwyzszego humanizmu . Widzimy zatem , ze w utopijnych systemach terror ( przyslowiowy " kij" ) jest niejako wpisany w ustroj , jest to realne narzedzie , oprocz roznorakich pozytywnych ofert ( " marchewka" ) , dla urobienia spoleczenstwa wedle apriorycznych ( wymyslonych , niezgodnych z rzeczywistoscia ) zalozen .
zrodlo : " Terroryzm - dawniej i dzis", zbior wykladow z serii Przyszlosc Cywilizacj Zachodu , 2010

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 20 ~SONDA

Czy uważasz, że płacąc podatek wspierasz terroryzm urzędniczy?

Zielony - Tak
Czerwony - Nie

! Odpowiedz
0 0 ~DyktatorMody

I Tak i Nie. Takiej problematyki zwykle pilnuje wojsko więc nie ma żadnych obaw. Wszystko według harmonogramu pana ministra. &&&&& &&&&& Wykazane odpady z (nie od) Majątku Narodowego pozostają zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami krajowymi.

! Odpowiedz
4 4 ~Lestek

Rzadko kiedy, z pełnym przekonaniem mogę polecić ostatni z któregoś tam odcinków Max Kolonko. Polecam się zastanowić i dla rozwagi. Jeśli macie podobne przekonania, proszę rozsyłajcie dalej. Czas na inicjatywę...
https://www.youtube.com/watch?v=DH21xUkdEeA

! Odpowiedz
4 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 1 ~Bax odpowiada (usunięty)

P.S. Ma racje w niektórych kwestiach, zwłaszcza jeśli chodzi o to , żeby do Polski nie wpuszczać ciapatych, co do reszty , to myli mu się wiele rzeczy, czy celowo, czy nie , to już inna para kaloszy.

! Odpowiedz
1 1 ~Lestek odpowiada (usunięty)

W którym momencie źle mówi? Że trzeba się bronić, że nie możemy być biernym stadem baranów idących na rzeż? Tak ci odpowiada multi- kulti, kwiatki, lajki, hasze zamiast broni? Zapewniam cię, że zdecydowana większość Polaków ma zupełnie inne zdanie na ten temat.
To, że ty chcesz podłożyć łeb na pieńku, to nie znaczy, że inni tacy są.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 1 ~batavus

http://systemwkryzysie.blox.pl/2015/11/Ponowne-narodziny-NAZIZMU-ndash-Islamski-TERRORYZM.html
Historia powtarza się. Islamiści z ISIS to NAZIŚCI XXI wieku. Walka z nimi będzie ciężka i pochłonie wiele ofiar. Terroryści z Nazistami mają wiele cech wspólnych - nienawiść rasowa, kult wojny, agresji i dominacji. Europa zostanie ponownie zdestabilizowana na lata.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 1 ~malkontent

To znaczy, że była Prezydentowa "od bezów" będzie miała jeszcze trudniej sprzedać te swoje buty z Kazimierza? Toż to zamach na "ludzi lewicy", "pogrobowców ZSL'u" i wielu innych byłych polityków, jak oni teraz wytłumaczą pochodzenie "swoich" pieniędzy?

! Odpowiedz
5 5 ~cvbnm

link : https://www.youtube.com/watch?v=2qDNcrHwe5w Dobry wywiad.
Analiza obecnej sytuacji po zamachach w Paryżu. Gearoid O Colmain mówi o neokolonialnej polityce Stanów Zjednoczonych, o tym komu tak naprawdę służą zamachy terrorystyczne i dlaczego mamy do czynienia z tak nasiloną migracją w Europie.

! Odpowiedz
2 1 ~cvbnm

Wersja przetłumaczona na polski

! Odpowiedz
1 10 ~Eltor

"Zagrożenie terroryzmem jest obecnie bardzo wysokie. Nie dotyczy to tylko krajów Azji czy Afryki, ale i Europy."

Co w tym dziwnego? Ściągamy do Europy ludy z Afryki i BW, to nie dziwmy się że mamy problemy rodem z Afryki i BW.
Kto ma miękkie serce, ten ma twardą dupę.

! Odpowiedz
0 0 ~acb

zdecyduj się czy dotyczy czy nie dotyczy

! Odpowiedz
0 2 ~Kudłaty odpowiada ~acb

Naucz się czytać ze zrozumieniem tłuku.

! Odpowiedz
2 11 ~StanRS

Jednym z wielu krajów którzy finansują Państwo Islamskie (a pośrednio terroryzm), jest Israel. To żydzi kupują id Państwa Islamskiego ropę i w ten sposób islamiści mają pieniądze na swoją działalność.
Prezio Francji Hollande powiedział po zamachach, że to "Francuzi mordowali Francuzów". Po czym lotnictwo francuskie zaczęło bombardować cele Państwa Islamskiego.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
/* (c)AdOcean 2003-2015, pulsbiznesu.bankprzyszlosci.bankier.pl.Felietony i analizy.Wiadomosci.Video */ ado.slave('adoceanmyaoxpolntpmld', {myMaster: 'anTs2_SKLYGYnUmwtyzcLsF9jG_n.p.L5oKWT_WiRFX.Y7' });

Powiadomienie o debacie

Zapisz się do newslettera przypominającego o transmisjach kolejnych debat.

WIG-BANKI -2,24% 4 179,67
2020-03-27 17:15:02
MILLENNIUM 1,42% 3,30
2020-03-27 17:00:00
HANDLOWY 0,23% 44,00
2020-03-27 17:01:50
BOS 0,70% 4,33
2020-03-27 16:28:09
GETIN 0,00% 1,02
2020-03-27 17:02:17
SANTANDER -2,13% 11,05
2020-03-27 17:00:00
IDEABANK -3,52% 1,59
2020-03-27 17:00:00
BNPPPL -1,66% 47,50
2020-03-27 17:00:03
UNICREDIT -3,98% 35,33
2020-03-27 16:03:14
ALIOR -1,81% 13,00
2020-03-27 17:04:38
INGBSK -0,77% 153,80
2020-03-27 17:00:00
MBANK -1,60% 222,00
2020-03-27 17:01:31
SANPL -2,14% 173,90
2020-03-27 17:00:41
PEKAO -2,95% 55,32
2020-03-27 17:01:02
PKOBP -3,03% 22,75
2020-03-27 17:02:15