Inspekcja Pracy: 32 proc. pracowników informuje o niewypłacaniu nadliczbówek

32 proc. pracowników, badanych przez Państwową Inspekcję Pracy (PIP), przyznało, że w ich firmach nie było wypłacane wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych, 27 proc. podało, że doszło do opóźnień w wypłacie wynagrodzenia.

nadgodziny
Źródło: Thinkstock

Wyniki badań PIP przeprowadzonych w 2012 r. na reprezentatywnej próbie 700 pracowników zaprezentowano w środę na posiedzeniu sejmowej komisji ds. kontroli państwowej.

Ponad 80 proc. badanych przez PIP stwierdziło, że nie dostrzega w swoim zakładzie pracy przejawów dyskryminacji. Dyskryminację ze względu na wiek wskazało 12 proc., ze względu na płeć - 10 proc., ze względu na niepełnosprawność - 6 proc., a mniejszy odsetek (3-1 proc.) - ze względu na przekonania polityczne, przynależność związkową, narodowość i religię.

szef i pracownik » Szef każe pracować dłużej? Pracownik nie może odmówić

12 proc. badanych przyznało, że było świadkiem mobbingu - uporczywego i długotrwałego nękania i zastraszania pracownika poprzez zaniżanie jego przydatności zawodowej.

W innym badaniu - sondażu internetowym wykonanym na zlecenie inspekcji wśród losowo wybranych 400 osób w wieku 16-25 lat pracujących lub przygotowujących się do wejścia na rynek pracy, ok. 75 proc. ankietowanych wskazało, że spotkało się ze zjawiskiem pracy na czarno, a 70 proc. z procederem niewypłacania lub opóźnienia w wypłacie wynagrodzeń.

Również podczas tego badania pytano, czy ankietowani mieli do czynienia z pracą w nadgodzinach bez wynagrodzenia - ok. 65 proc. przyznało, że tak. Około 55 proc. badanych mówiło o niezapewnieniu bezpiecznych warunków pracy, a ponad 40 proc. o dyskryminacji w pracy. (PAP)

ago/ pz/ mag/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~załamana

pisze z komputera kolegi bo wyszedł na bok ostatno widziłam taką kontrole w sklepie dziwczyny od dawna płaczą że nie mają jak rościć swych praw a wy co apteczke sprawdzacie sprawdżcie ile dni pracują a ile mają na liście obecności ta precież jest kamero i podsłuch wszędzie sklep w czekanowie

! Odpowiedz
0 0 ~załamana

jak widzę wasze kontrole to śmiać mi się chce oglądacie tylko papierki a sprawdzcie nagrania rzeczywistości na papierku mamy wolne a naprawdę to w pracy i to nie jednokrotnie w soboty za darmo a jak nie chcemy to wypad bo jest bezrobocie i tyle czy ktoś potrafi im udowodnić wykorzystywanie bo wszyscy mają nas w d... oni mają kase każdego opłacą byle dalej nas wykorzystywać tania siła robocza

Pokaż cały komentarz !

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

    Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl