REKLAMA

Inspekcja Handlowa zakwestionowała co piątą partię jaj

2019-04-18 12:58
publikacja
2019-04-18 12:58

W czwartym kwartale 2018 r. Inspekcja Handlowa zakwestionowała co piątą partię jaj - poinformował w czwartek na Twitterze Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Nieprawidłowości dotyczyły głównie niewłaściwego oznakowania.

/ fot. alistaircotton / YAY Foto

Przed Wielkanocą UOKiK, podpowiadając na Twitterze konsumentom jak czytać etykiety umieszczone na opakowaniach jaj i na co zwracać uwagę przy ich zakupie, przypomniał jednocześnie, że w czwartym kwartale ub. roku, Inspekcja Handlowa zakwestionowała 20 proc. przebadanych partii jaj.

Kontrolą objęto wówczas 530 partii jaj, w tym 513 partii jaj kurzych klasy A o łącznej wartości 59 tys. zł i 17 partii jaj przepiórczych. "Łącznie zakwestionowano 104 partie jaj, co stanowiło 19,6 proc. ogółem ocenionych, w tym najwięcej z powodu niewłaściwego oznakowania - dotyczyło to 73 partii stanowiących 13,8 proc. partii ocenionych" - poinformował UOKiK na swojej stronie internetowej.

Dodano, że nieprawidłowości stwierdzono w 62 placówkach, co stanowi prawie 38 proc. rynku.

Jak podkreślono w raporcie z kontroli, "istotnym naruszeniem przepisów o jakości handlowej jaj było pomijanie lub ukrywanie w oznakowaniu informacji o metodzie klatkowej chowu niosek, od których pozyskano jaja, a także stosowanie takiej grafiki, która mogła sugerować inny chów kur niż w rzeczywistości - ekologiczny lub na wolnym wybiegu zamiast klatkowy".

"Również ocena klasy wagowej jaj w opakowaniach dała wynik niezadowalający, ponieważ 10,3 proc. sprawdzonych partii jaj kwalifikowało się do niższej kategorii wagowej niż zadeklarowano w oznakowaniu dla konsumentów" - zaznaczono.

Po przeprowadzonym na koniec 2018 roku badaniu UOKIK podał, że "rozmiar stwierdzonych nieprawidłowości wskazuje na zasadność kontynuowania kontroli jakości i prawidłowości oznakowania oferowanych jaj".(PAP)

autor: Longina Grzegórska-Szpyt

lgs/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Święta w finansach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki