REKLAMA

Inny sposób zarabiania na wojnie... Boom w Rosji na usługi mistyków i jasnowidzów

2023-11-19 08:00
publikacja
2023-11-19 08:00

Wojna i związana z nią niepewność znacznie zwiększyła w Rosji zapotrzebowanie na mistyków, jasnowidzów, kursy tarota i magii; na kursy online dotyczące "technik mistycznych" zapisało się w marcu 2023 r. 20 razy więcej osób niż rok wcześniej - poinformował portal Radia Wolna Europa.

Inny sposób zarabiania na wojnie... Boom w Rosji na usługi mistyków i jasnowidzów
Inny sposób zarabiania na wojnie... Boom w Rosji na usługi mistyków i jasnowidzów
fot. petr sidorov / / Unsplash

Obecna liczba ludzi zajmujących się jasnowidzeniem, magią, wróżeniem czy uzdrawianiem jest niemożliwa do ocenienia. Ostatnie dostępne oficjalne dane dotyczące skali zjawiska pochodzą z 2017 roku. Rosyjska Akademia Nauk informowała wówczas, że w Rosji było około 800 tys. uzdrowicieli i wszelkiej maści okultystów, podczas gdy lekarzy było zaledwie 640 tys.

Jedna z działających online "szkół okultyzmu" oferuje "studia magiczne od podstaw", "kursy online rozwijające zdolności magiczne" oraz "praktyczną ezoterykę dla początkujących i zaawansowanych" w formie "lekcji na żywo i kursów mistrzowskich". Czterodniowe seminaria online kosztują 8500 rubli (ok. 92 USD). Inna internetowa "akademia" mistycyzmu oferuje kursy czytania tarota, "magii świec" i obrony przed "złym okiem i klątwami". Znacznie zwiększyła się też sprzedaż tradycyjnych książek o tematyce religijnej i okultystycznej, a także kart tarota.

Zauważono również, że rosyjskie kanały telewizyjne nadają więcej "mistycznych audycji", przypomina się stare programy i wprowadza nowe. Jest to wzrost największy od czasów uzdrowiciela Anatolija Kaszpirowskiego, który zasłynął w Rosji i innych krajach postsowieckich po upadku Związku Radzieckiego (cieszył się ogromną popularnością także w Polsce - PAP).

Wolna Europa przytacza opowieść 27-latki z Krasnojarska "Mój chłopak - a raczej były chłopak - służy w rejonie Chersonia. Podejrzewałam, że jest niewierny (...). Miesiąc temu postanowiłam udać się do mistyczki (...) Moje obawy się potwierdziły. Dowiedziałam się tego, co chciałam wiedzieć. To było okropne, że siedziałam i czekałam na niego, podczas gdy on mnie zdradzał - i to nieraz (...) Mistyczka powiedziała mi to dzięki swojej wiedzy na temat magicznych kart (...) Cieszę się, że do niej poszłam. Myślę, że pójdę jeszcze raz i zobaczę, co mnie czeka w przyszłości".

"Wróżenie z tarota staje się formą magicznego uspokojenia w tych niespokojnych czasach, magiczną pigułką na rozwiązywanie problemów" - powiedziała Wolnej Europie psycholog z Petersburga Jelena Oster. "Jednym z powodów, dla których ludzie są tak silnie przyciągani do magii w takich czasach, jest pragnienie znalezienia stabilności w zmieniającym się świecie. Magia daje poczucie kontroli nad światem zewnętrznym" - dodała. Podkreśliła, że brak wiarygodnych niezależnych kanałów informacyjnych w Rosji doprowadził wielu ludzi do zwrócenia się do wprowadzających w błąd źródeł internetowych, w tym tych handlujących mistycyzmem.

"W erze cyfrowej, kiedy zaciera się granica między rzeczywistością a iluzją, nasza zdolność do krytycznego myślenia została znacznie zmniejszona" - powiedziała Oster. "Korzenie myślenia magicznego sięgają głęboko w przeszłość (...) W świecie pełnym nieoczekiwanych wydarzeń, których nie można przewidzieć, rytuały, zaklęcia, wiara w magiczne amulety itp. tworzą iluzję kontroli" - dodała.

sm/ mms/

Źródło:PAP
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (1)

dodaj komentarz
carlito1
No tam zabobon jest mocny.. na Ukrainie zresztą też nie brakuje znachorów, "silnych kobiet" tzw. ekstrasens.....

Powiązane: Rosja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki