REKLAMA

Innowacyjność w Polsce kuleje

2014-08-22 06:50
publikacja
2014-08-22 06:50

Przedsiębiorcy w Polsce narzekają na brak warunków do inwestowania w innowacyjność. Tylko jedna czwarta z nich jest zadowolona z obecnej sytuacji. Przez to Polska należy do najmniej innowacyjnych krajów w Europie – w rankingu Global Innovation Index 2014 znalazła się na 45. miejscu, za krajami bałtyckimi, Czechami i Słowacją, a nawet Bułgarią i Mołdawią.

Innowacyjność w Polsce kuleje
Innowacyjność w Polsce kuleje
/ Thinkstock

- Dzisiaj wszyscy w Polsce jesteśmy przekonani, że nie zrobimy skoku cywilizacyjnego na miarę naszych ambicji, jeżeli nie będziemy inwestować w innowacyjność. Wiedzą o tym również przedsiębiorcy. Firmy skarżą się jednak na to, że nie zawsze klimat do inwestycji w innowacyjność w Polsce jest sprzyjający. Tylko 25 proc. badanych mówi, że Polska ma sprzyjające ku temu warunki – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Beata Stelmach, prezes zarządu General Electric w Polsce i krajach nadbałtyckich

Z Barometru Innowacji GE 2014 wynika, że aż trzy czwarte przedsiębiorców działających w Polsce krytykuje niekorzystne warunki do inwestowania w innowacje. Podobnie sytuację w naszym kraju oceniają firmy z innych rynków (badanych było 26 krajów). To ma przełożenie na statystyki. Tegoroczny ranking Global Innovation Index plasuje Polskę wśród najmniej innowacyjnych krajów w Europie. Pod względem ogólnej oceny spośród krajów unijnych gorzej wypada tylko Grecja (50. miejsce na świecie) oraz Rumunia (55.).

Pod względem kapitału ludzkiego Polska jest 43., ale wyprzedzają nas m.in. Białoruś i Czarnogóra. Nieco gorzej jest w obszarze infrastruktury (49. miejsce), a znacznie słabiej wypadamy pod względem produkcji technologicznej i wiedzy (53. miejsce), zaawansowania rynku (70. miejsce) oraz zaawansowania biznesu (64. miejsce). Światowym liderem innowacyjności jest Szwajcaria, a na kolejnych miejscach znalazła się Wielka Brytania, Szwecja, Finlandia i Holandia.

Ranking Global Innovation Index podkreśla także, że nawet kraje z regionu, które startowały z podobnego poziomu 25 lat temu, są dziś bardziej innowacyjne. Estonia została sklasyfikowana na 24. miejscu, Czechy na 26., a Łotwa na 34. Beata Stelmach podkreśla jednak, że rzeczywistość nie jest aż tak zła.

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać

E-book

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać


Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

- Statystyki nie do końca odzwierciedlają faktyczny stan zaawansowania rozwoju naszej gospodarki oraz zaawansowania naszych przedsiębiorstw w inwestycje innowacyjne. Sama transformacja była jedna wielką innowacyjnością – przekonuje prezes GE w Polsce. - Jesteśmy dużo większym rynkiem i dużo większą gospodarką, przez to faktycznie podstawowe nadrabianie zaległości dało się bardziej znać aniżeli w krajach mniejszych, takich jak kraje bałtyckie. Właściwie dzisiaj możemy powiedzieć, że Polska mocno się wyróżnia.

Stelmach zaznacza, że z powodu rozmiarów polskiej gospodarki wprowadzanie innowacji jest nieco trudniejsze. Jednak w niektórych sektorach, np. w energetyce, konieczność modernizacji infrastruktury napędzi inwestycje.

- Wiele się dyskutuje o bezpieczeństwie energetycznym, ale to nie jest nic innego jak nadrabianie zaległości. W naszym systemie ponad 70 proc. całej infrastruktury energetycznej jest przestarzałe, ma powyżej 30 lat. Siłą rzeczy musimy dziś inwestować w modernizację bądź w nowe rozwiązania. A skoro w nowe, to nie sięgamy do rozwiązań, które były sprawdzone wiele lat temu, tylko szukamy tych najnowocześniejszych  – podkreśla Stelmach.

Dodaje, że takie innowacje jak te w energetyce nie byłyby możliwe bez wsparcia państwa. Jednak tylko 17 proc. ankietowanych przez GE przedsiębiorców uważa, że aktywność państwa w tym zakresie jest wystarczająca, a co piąty twierdzi, że środki kierowane z budżetu na innowacyjność są wystarczające. Prawie wszyscy badani zgodnie stwierdzili, że rząd powinien lepiej zadbać o dostosowanie programów studiów do potrzeb przedsiębiorców (96 proc.) i zwiększyć ochronę własności intelektualnej, by umożliwić firmom bliższą współpracę (95 proc.).

Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~Miszka
dużo pieprzenia, mało konkretów. Polszczybolasy nie dokonają zadnego postępu nie tyle z powodu permanentnego braku hajsu i dekli przy korytach, ale z powodu braku ludzi wybitnych. ta kupa ludzi mieszkajaca w polszy nie ma genu ktory pozwala cos sensownego stworzyć. Owszem, sa jacys "wynalazcy" np z przenośną podpieraczką dużo pieprzenia, mało konkretów. Polszczybolasy nie dokonają zadnego postępu nie tyle z powodu permanentnego braku hajsu i dekli przy korytach, ale z powodu braku ludzi wybitnych. ta kupa ludzi mieszkajaca w polszy nie ma genu ktory pozwala cos sensownego stworzyć. Owszem, sa jacys "wynalazcy" np z przenośną podpieraczką czy torqwayem, ale serio, czy to nie wzbudza smiechu politowania i zażenowania? Tak wlasnie bedzie wygladac polszczana innowacyjnosc. Wynalazki takie, ze nie wiadomo czy sie śmiac czy płakać. Wystarczy popatrzec wstecz i porownac wynalazki z polszczybolkowni (z pominieciem wynalazków żydów) i to co udało sie opracowac w innych krajach. Wynik bezdyskusyjny, wiec lepiej w ogle japy nie otwierac w temacie polskiej innowacyjnosci
~nowomowa
"Polska innowacyjność" to oksymoron. Innowacyjność jest możliwa w momencie gdy dział tworzący innowacyjne rozwiązania zarabia bardzo dobrze (pensje porównywalne z pensjami na zachodzie) i ma zapewnione zatrudnienie oraz spokojną pracę w profesjonalnym otoczeniu osób kompetentnych (co zdarza się bardzo rzadko, gdyż większość "Polska innowacyjność" to oksymoron. Innowacyjność jest możliwa w momencie gdy dział tworzący innowacyjne rozwiązania zarabia bardzo dobrze (pensje porównywalne z pensjami na zachodzie) i ma zapewnione zatrudnienie oraz spokojną pracę w profesjonalnym otoczeniu osób kompetentnych (co zdarza się bardzo rzadko, gdyż większość kadry kierowniczej często jest 'po linii' a nie 'po umiejętnościach').

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki