Innowacyjne podzespoły

2021-09-27 11:13
publikacja
2021-09-27 11:13

Rozmowa z prof. Aleksandrą Kolano-Burian

Jaki jest główny cel realizowanego projektu?

Celem jest wprowadzenie na rynek technologii wytwarzania nowych niskostratnych magnetycznie miękkich podzespołów do zastosowań głównie w obszarze transportu kolejowego, napędów i energoelektroniki przemysłowej, ale także w obszarze medycznym.

Czy projekt wychodzi naprzeciw potrzebom rynku?

Firmy biorące udział w projekcie napotykają w swojej działalności na przeszkodę w postaci braku dostępnych podzespołów magnetycznych, które pozwalałyby na zmniejszenie gabarytów projektowanych przez nie elementów biernych jak również na obniżenie strat mocy w rdzeniu prowadzące do oszczędności energii elektrycznej. Dotyczy to w szczególności stosowania transformatorów i dławików w szeroko rozumianej energetyce odnawialnej, transporcie kolejowym czy samochodach elektrycznych. Nie mniej wymagający jest obszar medyczny, gdzie wspomniane parametry związane ze stratami mocy w rdzeniu oraz gabarytami rdzenia nabierają jeszcze większego znaczenia.

Na co mogą się przełożyć wyniki badań?

Przede wszystkim firmy, które wykorzystają potencjał polskiej nauki i wdrożą opracowane w ramach projektu rozwiązania, będą mogły konkurować z firmami zachodnimi nie tylko na poziomie ceny, ale też zaawansowanych technologicznie rozwiązań, które zapewnią również spełnienie rygorystycznych dyrektyw efektywności zużycia energii na obszarze Unii Europejskiej.

Na czym będzie polegać konkurencyjna przewaga magnetycznych podzespołów 3D?

Przewaga konkurencyjna technologii wytwarzania nowych niskostratnych magnetycznych podzespołów 3D do zastosowań elektromobilnych i medycznych oraz docelowych elementów biernych zbudowanych na wysokoindukcyjnych rdzeniach nanokrystalicznych przejawia się w kilku aspektach. Najważniejsze z nich to zmniejszenie o co najmniej 30 proc. zużycia energii elektrycznej dla nowych konstrukcji dławików i transformatorów związane z ograniczeniem łącznych strat mocy w rdzeniu oraz zmniejszenie o co najmniej 30 proc. masy podzespołów biernych, które zbudowane są z rdzeni nanokrystalicznych w odniesieniu do klasycznej stali krzemowej.

Sebastian WachŹródło:Materiał partnera
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki