REKLAMA

Innowacje? Polacy już to potrafią. 5 głośnych pomysłów znad Wisły

2016-02-16 13:00
publikacja
2016-02-16 13:00

Pluszowe misie imitujące biały szum, kubek dla cukrzyka czy specjalne lusterka dla motocyklistów. Oto pięć innowacyjnych pomysłów, którymi możemy pochwalić się za granicą.

Według raportu „Polskie Startupy 2015”, stworzonego przez Fundację Startup Poland, na rynku funkcjonuje obecnie ponad 2,4 tys. młodych firm, których początkowy budżet opiera się w 60% na pieniądzach pozyskanych od rodziny i znajomych. Skąd czerpali inspiracje autorzy innowacyjnych projektów?

Szumisie - innowacja z potrzeby mamy

Anna Skórzyńska na pomysł szumisiów wpadła podczas kolejnej bezsennej nocy spędzonej nad łóżkiem swojego syna. Dźwięk, który emitują te niezwykłe zabawki, przypominają tzw. biały szum, który dzieci słyszą w brzuchu mamy. Autorka pomysłu wskazała, że to z tego powodu miliony rodziców korzysta z suszarek, aby pomóc dzieciom w zasypianiu i budowaniu poczucia bezpieczeństwa.

/ MamBiznes.pl

- Nie mieliśmy wątpliwości, że stawiamy na jakość i wspieranie polskich przedsiębiorców. Produkcja pierwszej partii szumisiów pochłonęła kilkadziesiąt tysięcy zł. Tyle kosztowało opracowanie i wyprodukowanie mechanizmów szumiących, materiały, wypełnienia, stworzenie strony internetowej i przygotowanie materiałów potrzebnych do wysyłki - mówi o początkach swojej kariery autorka projektu w wywiadzie "Stworzyła szumisie, czyli szumiące misie ułatwiające zasypianie".

MIGAM - polski startup z myślą o niedosłyszących

MIGAM wprowadził swój pomysł do polskich banków i urzędów, a środki na założenie biznesu zgromadził dzięki crowdfundingowi. Tłumacz języka migowego powstał w oparciu o sieć neuronową oraz technologię Kinect, czytamy w artykule "Polski startup dla niesłyszących rusza w świat".

/ migam.org

- Aby pomóc, uruchomiliśmy usługę "Tłumacza Migam", w ramach której oferujemy tłumaczenia na żywo, rozmowy z osobą głuchą lub słabosłyszącą. Dzięki naszej usłudze osoba niesłysząca może skontaktować się z tłumaczem i załatwić sprawę z domu, ulicy, urzędu - podkreślają twórcy Tłumacza.

Smart mirrors - lusterka z myślą o kierowcy jednośladu

Bartosz Ambrożkiewicz ze współpracownikami kieruje swój projekt do właścicieli jednośladów typu naked oraz sport. Smart mirrors rozwiązują problem braku widoczności, w momencie gdy kierowca pochyla się na pojeździe.

/ https://www.facebook.com/smartmirrorsofficial

Na pytanie Grzegorza Marynowicza "Co moglibyście poradzić osobom, które myślą o biznesie. Od czego zacząć, na co zwracać szczególną uwagę?" w wywiadzie: "Pomysłowe lusterka Polaka podbiją świat", Ambrożkiewicz odpowiada: na początku warto zacząć od odpowiedzi na bardzo ważne pytanie - jaki problem rozwiązujemy i dlaczego robimy to lepiej niż inni?

Kubek dla diabetyka - pomysł studenta medycyny

Sebastian Łaźniak zwrócił uwagę na problem, jakim jest cukrzyca typu pierwszego, która wymaga od chorego bardzo skrupulatnej kontroli spożywanych węglowodanów. Łaźniak postanowił ułatwić diabetykom przyjmowanie płynów przez opracowanie specjalnego kubka.

/ MamBiznes

- Przy tworzeniu zgłoszenia patentowego korzystałem z pomocy rzecznika patentowego. Już na etapie oceny zdolności patentowej okazało się, że nie istnieje nawet kategoria do której można by zakwalifikować ten projekt, upewniło i umocniło mnie to w dążeniu do celu - czytamy w wypowiedzi pomysłodawcy na portalu mambiznes.pl.

Polski OORT - lider w rozwiązaniach Smart Home

OORT powstał według prezesa zarządu, by rozwiązywać nasze codzienne problemy: odnajdywać rzeczy, które codziennie gubimy, gasić za nas światło, zabezpieczać przed pozostawieniem włączonego żelazka czy informować, gdy dzieci wyjdą samodzielnie z domu, podaje "Puls Biznesu" w artykule: "Polski start-up jednym z trzech najlepszych na świecie".

/ Puls Biznesu

OORT to technologia, która pozwala za pomocą aplikacji na smartfonie kontrolować mieszkanie. SmartHub wykrywa automatycznie podłączone urządzenia kompatybilne z bluetoothem, które stanowią wyposażenie technologii i dzięki temu pozwala na np. włączenie ekspresu do kawy tuż po przebudzeniu. OORT funkcjonuje na międzynarodowym rynku w sektorze internetu rzeczy.

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (12)

dodaj komentarz
~Katarzyna
Szumisie to nie innowacja tylko pomysł zerżnięty z firmy Whisbear. Proszę być rzetelnym w swoich artykułach bo wystarczy sprawdzić która firma działa dłużej na polskim rynku. Nie nazywajmy innowacją powielonych pomysłów. Pozdrawiam.
~ObywatelOlo
Największą innowacją w Polsce jest niejaki Swetru, szósty król spośród trzech, podążający na rubikoniu, prosto z Kamerunu, kraju mlekiem i miodem płynącym. Tyle że ponoć ostatnio sprzedał się w usługi Niemcom, więc poziom innowacyjności w Polsce od razu przysiadł.
~PBC
INNOWACJE SĄ CODZIENNIE WPROWADZANE W FIRMACH. NIKT TEGO NIE ZGŁASZA BO WIĘKSZOŚĆ INŻYNIERÓW MA W OBOWIĄZKACH ZGŁASZANIE INNOWACJI. NIE MAM POMYSŁÓW NA INNOWACJE, TO PO 3-4 LATACH CIĘ ZWOLNIĄ. INŻYNIER PO TO JEST BY MODERNIZOWAĆ I ULEPSZAĆ. TAKIE DZIAŁANIA OSOBIŚCIE PODEJMUJE OD 25 LAT. TYLE. CO ROKU W W MOJEJ FIRMIE INNOWACJE SĄ CODZIENNIE WPROWADZANE W FIRMACH. NIKT TEGO NIE ZGŁASZA BO WIĘKSZOŚĆ INŻYNIERÓW MA W OBOWIĄZKACH ZGŁASZANIE INNOWACJI. NIE MAM POMYSŁÓW NA INNOWACJE, TO PO 3-4 LATACH CIĘ ZWOLNIĄ. INŻYNIER PO TO JEST BY MODERNIZOWAĆ I ULEPSZAĆ. TAKIE DZIAŁANIA OSOBIŚCIE PODEJMUJE OD 25 LAT. TYLE. CO ROKU W W MOJEJ FIRMIE TAKICH POMYSŁÓW WPROWADZAMY KILKA TYSIĘCY.
~niepelnosprawny_org
Polak=Programista
amerykanie sie ciesza z taniej sily roboczej
tak w ogole to jest mini wynalzczość (na obrazkach)
~normalność
Skończcie już z tą 'innowacyjnością' - zacznijcie produkować w końcu normalne produkty dla normalnych ludzi a nie innowacyjne buble dla inteligentnych inaczej.
~karroryfer
BEZ JAJ - co to za przykłady ! Trudno żeby 40 prawie mln kraj nie miał w ogóle innowacji. Chodzi jednak o pomysły i firmy na tym wyrosłe które przyniosły MILIARDY $ ( tak jak Nokia, Samsug, HTC/Asus,

Nawet 4krotnie mniejsza Białoruś ma World of Tanks - bardziej znany niz nasze CDA
~len
Najlepsze innowacje w Polsce to umowy śmieciowe.Wręcz mistrzostwo świata.
~Magnus
Przepraszam za lokowanie poduktu ale bez przykładu firmy ludzie nie zrozumieją o co mi chodzi
~Magnus
Pytanie do Ktoś. Słyszałeś kiedyś o takim wynalazku jak siekiera do drewna. Atakie firmy jak gargena czy fiskars nic nowego nie wymyśliły, ale sprzedarz tego produktu tych firm jest olbrzymi

Powiązane: Startupy na dywaniku

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki