Inflacyjne i płacowe rekordy, recesyjne nastroje Polaków i ostre hamowanie gospodarki [Wykresy tygodnia]

2022-08-20 06:00
publikacja
2022-08-20 06:00
Inflacyjne i płacowe rekordy, recesyjne nastroje Polaków i ostre hamowanie gospodarki [Wykresy tygodnia]
Inflacyjne i płacowe rekordy, recesyjne nastroje Polaków i ostre hamowanie gospodarki [Wykresy tygodnia]
fot. SvetaZi / / Shutterstock

Wakacje powoli zbliżają się ku końcowi, jednak na pewno nie można ich zaliczyć do "sezonu ogórkowego". Przypominamy najciekawsze wykresy tego tygodnia.

1. Ostre hamowanie polskiej gospodarki

Drugi kwartał przyniósł bardzo mocny spadek produktu krajowego brutto względem poprzedniego kwartału – poinformował Główny Urząd Statystyczny. To może oznaczać wystąpienie w Polsce tzw. technicznej recesji. Więcej na temat tego zagadnienie pisał w tym tygodniu Krzysztof Kolany w artykule "Recesja nie jest przyjemna, ale potrzebna. Czy w Polsce już nadeszła?".

Bankier.pl na podstawie GUS

2. Płace wzrosły rekordowo mocno

Lipcowe statystyki z sektora przedsiębiorstw pracy zaskoczyły rekordowo wysokim wzrostem płac. Nie wiadomo jeszcze, czy był to efekt przesunięć związanych z aktualizacją „Nowego ładu” czy też sygnał powrotu do spirali cenowo-płacowej.

3. Inflacja bazowa z kolejnym rekordem

Inflacja bazowa w lipcu ustanowiła nowy rekord i okazała się nieznacznie wyższa od oczekiwań większości ekonomistów. Niemniej jednak nadal utrzymuje się nadzieja, że miesiące letnie przyniosą cykliczny szczyt presji inflacyjnej w Polsce.

4. Wzrósł eksport z Polski do Rosji

W czerwcu eksport z Polski do Rosji wzrósł w porównaniu do maja o blisko 46 proc. - wynika z danych GUS-u. Tymczasem odcięcie Rosjan od zagranicznych produktów jest najlepszym gospodarczym sposobem na powstrzymanie inwazji na Ukrainę.

Bankier.pl na podstawie danych GUS

5. Benzyna znowu potaniała. Z kolei olej napędowy może podrożeć

Mijający tydzień przyniósł dalsze spadki detalicznych cen benzyny. Paliwo to jest sprzedawane po cenach, które po raz ostatni widzieliśmy na przełomie kwietnia i maja. Bez większych zmian pozostały za to ceny oleju napędowego.

Bankier.pl na podstawie danych BM Reflex.

6. Turcy chyba oszaleli. Tną stopy procentowe na progu hiperinflacji

Bank centralny Turcji obniżył stopy procentowe pomimo szalejącej w kraju galopującej inflacji. Na gruncie teorii i praktyki finansów taki ruch można określić jako szaleństwo.

TradingEconomics

7. Kryzys w Chinach. Bank centralny ściął stopy procentowe

Podczas gdy niemal na całym świecie banki centralne podnoszą stopy procentowe, walcząc z najwyższą od dekad inflacją, Ludowy Bank Chin niespodziewanie ściął koszt pieniądza, by pobudzić słabującą gospodarkę. Ale obniżka nie jest remedium na problemy Państwa Środka.

Bankier.pl na podstawie danych chińskiego urzędu statystycznego

8. Recesyjne nastroje polskich konsumentów

Sierpień przyniósł dalsze pogorszenie wskaźników nastrojów konsumenckich w Polsce – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Konsumenci oceniają swoją bieżącą sytuację niemal równie źle jak podczas pierwszego uderzenia covidowego lockdownu.

Bankier.pl na podstawie GUS

9. Rekordowa inflacja w UE. Już w trzech państwach przekracza 20 proc.

W lipcu Łotwa dołączyła do grona państw bałtyckich, w których inflacja przekracza 20 proc. Tempo wzrostu cen w całej Unii Europejskiej było o włos od dwucyfrowego poziomu.

Bankier.pl na podstawie danych Eurostatu

10. Bankructw konsumentów mniej niż przed rokiem

W lipcu 2022 r. upadłość konsumencką ogłosiło ok. 1200 osób. Bankrutów było w wakacyjnym miesiącu mniej niż przed rokiem i mniej niż w pandemicznym 2020 r. Słabnąca popularność upadłości może być jednak wynikiem, paradoksalnie, digitalizacji w procesach, wskazują praktycy.

Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej

aw

Źródło:
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (4)

dodaj komentarz
beju
poziom komentarzy zaślepionych nienawiścią do PISu troli coraz niższy, w sumie może cieszyć. Natomiast nic o ekonomi , gospodarce i o tym co jest w artykule. Np fajnie by było skomentować ten "wzrastający" eksport do Rosji z Polski. Pewnie niejeden uznałby to jako dowód potajemnego wsparcia Rosji przez PIS ... buaaaa hhaha!
zops
Kłamstwa Grossa. Wyraz: inflacja wydaje się być hasłem propagandowym. (W3) wells24 c o m
eglantyna
Co czterech jeźdźców pisokalipsy ma w głowie?

Kaczyński nie przeszedł w podstawówce. Osoby, jakie znam (które nie przeszły), to było zupełne społeczne i umysłowe dno. Jak sam przyznał, liceum ukończył tylko dzięki pomocy rodziców. Jeśli rolę w filmie jako dziecko dostał po agenturalnej znajomości, to takoż skończył studia
Co czterech jeźdźców pisokalipsy ma w głowie?

Kaczyński nie przeszedł w podstawówce. Osoby, jakie znam (które nie przeszły), to było zupełne społeczne i umysłowe dno. Jak sam przyznał, liceum ukończył tylko dzięki pomocy rodziców. Jeśli rolę w filmie jako dziecko dostał po agenturalnej znajomości, to takoż skończył studia i dorwał się do żłoba. Nie zna języka obcego, nie ma prawa jazdy, konta w banku, nic nie potrafi, a od 30 lat turla się po sejmie i niszczy ten kraj. Jest Polakiem przyszywanym, bo pochodzi z Ukrainy.
Od tego konusa zależą trzej następni muszkieterowie: Duda "nie ma już granicy z Ukrainą", Glapa "grozi nam inflacja", i Morawiecki "historyk, który dostał działki".

Dlatego nie dziwcie się, że Polska się rozwija wolniej niż średnia światowa - co oznacza, że połowa afrykańskich i azjatyckich bantustanów rozwija się szybciej od Polski. Przy takiej bazie, jaką była Polska w 1990 roku, mamy do czynienia z gospodaczym zamordyzmem.
dr__house
Mnie zastanawia co te Morawieckie/Kaczyńskie/Glapińskie mają w głowach...

Osłabili sektor bankowy rozdawnictwem, a słaby sektor to słaba gospodarka, bo ludzie będą mieli gorszy dostęp do kredytów. Bez dostępnych kredytów siądzie budowlanka i handel wartościowymi produktami (auta, produkty dla budowlanki, górnictwo dostarczające
Mnie zastanawia co te Morawieckie/Kaczyńskie/Glapińskie mają w głowach...

Osłabili sektor bankowy rozdawnictwem, a słaby sektor to słaba gospodarka, bo ludzie będą mieli gorszy dostęp do kredytów. Bez dostępnych kredytów siądzie budowlanka i handel wartościowymi produktami (auta, produkty dla budowlanki, górnictwo dostarczające surowce itp.).
Świat znowu nam odjedzie.

I to wszystko tylko po to, by egoistyczne dziadki kupiły trochę głosów patologii, która niczego nie rozumie i pewnie zaraz będzie odpisywać głupoty ;) Byle dla siebie wygrać wybory, a normalni ludzie niech cierpią przez inflacje, drożyzny, niedostępne mieszkania itd.

Powiązane: Wykresy tygodnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki