REKLAMA

Inflacja "zjada" zarobki, deweloperzy wciskają hamulec, a ceny paliw biją kolejne rekordy [Wykresy tygodnia]

2021-10-23 06:00
publikacja
2021-10-23 06:00
Inflacja "zjada" zarobki, deweloperzy wciskają hamulec, a ceny paliw biją kolejne rekordy [Wykresy tygodnia]
Inflacja "zjada" zarobki, deweloperzy wciskają hamulec, a ceny paliw biją kolejne rekordy [Wykresy tygodnia]
fot. GoodStudio / / Shutterstock

Kończąc kolejny tydzień 2021 roku, spójrzmy na najważniejsze i najciekawsze wykresy ostatnich kilku dni.

1. Rekordowo drogie paliwa jeszcze droższe

Rekordowo drogie paliwa w mijającym tygodniu stały się jeszcze droższe. Teraz gra toczy się o to, czy w najbliższym czasie ceny przy dystrybutorach przekroczą psychologiczną barierę 6 zł/l. Już teraz stawki na wielu stacjach są NIŻSZE od cen hurtowych.

Bankier.pl na podstawie danych BM Reflex.

2. Rosnące wynagrodzenia "zjada" inflacja

Wrzesień okazał się drugim z rzędu miesiącem spadku zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw. W ujęciu nominalnym wciąż szybko rosły wynagrodzenia, ale wzrost ten był w większości „zjadany” przez wysoką inflację cenową.

3. Coraz większe nominały w portfelach Polaków

Od wybuchu pandemii w Polsce przybyło banknotów, ale nie wszystkich w takich samym proporcjach. Polacy coraz częściej mają okazję włożyć do swoich portfeli nie tylko 200 zł, ale i 500 zł.

4. Deweloperzy wciskają hamulec

Wrzesień był drugim miesiącem z rzędu, w którym spadła liczba rozpoczętych budów mieszkań. Po raz pierwszy od lutego spadek odnotowano także w relacji rocznej. Wszystko za sprawą znacznie mniejszego zaangażowania deweloperów w rozpoczynanie nowych inwestycji.

fot. Bankier.pl / 

5. Nasz polski drogi prąd

Polska znajduje się wśród liderów wzrostu cen energii elektrycznej w I półroczu 2021 r. w krajach UE  – wynika z danych opublikowanych przez Eurostat. Odmienna sytuacja miała się z gazem, którego ceny spadły. Nasz kraj w tym przypadku również zajął miejsce na podium.

Eurostat

6. Najlepsze systemy emerytalne świata. Polska oceniona na tróję

Lepszy niż we Włoszech czy Austrii, ale gorszy niż w Chile i Arabii Saudyjskiej - tak został oceniony polski system emerytalny w rankingu Mercer CFA Institute Global Pension Index. Na czele zestawienia znalazła się Islandia.

7. Inflacja w Polsce prawie najwyższa w UE

Polska nie jest już krajem o najwyższej inflacji w UE, ale marny to powód do radości. Mierzone przez Eurostat tempo wzrostu cen w naszym kraju jest najwyższe od ponad 20 lat.

8. Kres obligacyjnego eldorado

Polacy przywykli, że na rynku długu skarbowego mamy do czynienia z permanentną hossą. Ale po ostatnim wystrzale inflacji tak hołubione przez ostatnie lata fundusze dłużne zaczęły przynosić straty. To lekcja tego, że nie istnieje coś takiego jak „bezpieczna inwestycja”.

9. Jak Polacy powierzają oszczędności rządowi

Inflacja przyspiesza, a oferta banków dla oszczędzających pozostaje nieatrakcyjna, dlatego coraz więcej Polaków decyduje się na powierzenie pieniędzy rządowi. We wrześniu liczba posiadaczy obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa przekroczyła 200 tysięcy osób.

Bankier.pl na podstawie danych Ministerstwa Finansów

10. Inflacja uderzyła w konsumenta

Do Polski wreszcie dotarła fala pogorszenia nastrojów konsumentów, którą od wakacji obserwowaliśmy na Zachodzie. W październiku mocno pogorszyły się zarówno bieżący, jak i wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej. Trudno nie wiązać tego zjawiska z wysoką inflacją.

Bankier.pl na podstawie GUS

DO

Źródło:
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (32)

dodaj komentarz
itso_widmo_bieli
a wiecie co mnie się wydaje ze właśnie teraz jest moment na reakcje NBP wprawie stóp procentowych tej z marca 2019 ze to jest właśnie moment na reakcję a ta reakcja to niezmienianie stóp procentowych, Glapiński polski ekonomista przekombinował chciał się popisać i przekombinował no ale dostrzegam to po fakcie.
men24a
Rząd ma dla nas niskie podatki. Całe mnóstwo nowych, niskich podatków
Danina cukrowa, deszczowa, recyklingowa, emisyjna, solidarnościowa, podatek od sklepów wielkopowierzchniowych, podatek dla banków, opłata mocowa, opłata od "małpek"– to tylko wycinek z całej palety podatków wprowadzanych przez rząd.
Rząd ma dla nas niskie podatki. Całe mnóstwo nowych, niskich podatków
Danina cukrowa, deszczowa, recyklingowa, emisyjna, solidarnościowa, podatek od sklepów wielkopowierzchniowych, podatek dla banków, opłata mocowa, opłata od "małpek"– to tylko wycinek z całej palety podatków wprowadzanych przez rząd.
Rząd PiS nie ma odwagi przyznać, że potrzebuje pieniędzy na rosnące wydatki publiczne – pisze "Rzeczpospolita". Teraz doszły wysokie nośniki energii przez to gospodarka się dławi. Polska jest jedynym krajem w Europie gdzie podczas obecnego kryzysu nadal podnosi podatki.
men24a

Jak wynika z danych opublikowanych przez TRADING ECONOMICS, w lipcu 2020 średnie wynagrodzenie w Rumunii było wyższe niż w Polsce. Średnie wynagrodzenie po lipcu wynoszą w Rumunii 5 468 lejów rumuńskich, co z przeliczeniu na złotówki po dzisiejszym kursie (0,92) daje 5 030,56 złotych. Tymczasem średnie wynagrodzenie

Jak wynika z danych opublikowanych przez TRADING ECONOMICS, w lipcu 2020 średnie wynagrodzenie w Rumunii było wyższe niż w Polsce. Średnie wynagrodzenie po lipcu wynoszą w Rumunii 5 468 lejów rumuńskich, co z przeliczeniu na złotówki po dzisiejszym kursie (0,92) daje 5 030,56 złotych. Tymczasem średnie wynagrodzenie Polaków to 5 024,48 złotych.
Warto zaznaczyć, że jeszcze 5 lat temu to Polacy zarabiali średnio prawie dwa więcej (około 3 900 zł do 1635 zł).
5 lat temu rząd Rumunii zdecydował się na radykalne obniżki podatków. Zlikwidowano całkowicie lub obniżono ich ponad 100. Rumuni nie zwalniają jednak tempa i po tym jak obniżyli VAT z 24% do 19%, rozważają teraz dalszą obniżkę do 16%. W 2016 obniżono również podatek od dywidend do 5% z 19%, oraz zwiększono 8-krotnie kwotę wolną od podatku
Podatek dochodowy od 2018 roku wynosi w Rumunii zaledwie 10%. Nie dotyczy to programistów i specjalistów IT, dla których jest to… 0%. W Polsce podatek dochodowy obecnie wynosi 17% w pierwszym progu podatkowym i 32% w drugim progu podatkowym, a granica pierwszego progu podatkowego to ledwie 85 528 zł.

W POLSCE JAK W RUMUNII, POZIOM ŻYCIA RUMUNÓW ZRÓWNAŁ SIĘ Z POZIOMEM ŻYCIA POLAKÓW
Według badań Eurostatu rzeczywista konsumpcja prywatna (AIC) mieszkańca Rumunii jest już taka sama jak mieszkańca Polski. Przez dwa lata AIC Rumunów wzrosło z 70% do 79%, Polaków z 77% do 79%.
loool
Zapomniałeś o ostatnim hitowym małym podatku - podatku inflacyjnym, który już taki mały nie jest a płacą go wszyscy.
itso_widmo_bieli
może rząd nie chce żebyśmy pracowali skoro nas kara za prace ;)
kenn odpowiada itso_widmo_bieli
"może rząd nie chce żebyśmy pracowali skoro nas kara za prace"

- gratuluję błyskotiwości. :P dokładnie po to robią eksperymenty z minimalnych dochodem gwarantowanym
itso_widmo_bieli odpowiada kenn
to nic czasem te same rzeczy odkrywam z 3 razy :D skleroza
men24a
PiS mówi że płace rosną szybciej niż ceny a GUS pisze że wzrasta ubustwo to jak jest w rzeczywistości ? A Malong pisze o rekordowych podwyżkach dla emerytów czyli 1312 zł BRUTTO
Przez 6 lat rządów dobrej zmiany emerytury wzrosły o 13 %. Jeszcze nigdy w życiu tak dobrze się nie żyło emerytom.
men24a
Przez ostatnie 6 Lat waloryzacja Emerytur w sumie wyniosła 13,4% a cena żywności wzrosła o 79%
kaczdzonjar odpowiada men24a
PiSlamiści nigdy tego nie ogarną, to wykracza poza ich intelektualne mozliwości

Powiązane: Wykresy tygodnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki