REKLAMA
BADANIE

SONDAŻInflacja, wojna czy kryzys. To najważniejsze tematy wyborów dla Polaków

2023-03-19 07:41
publikacja
2023-03-19 07:41

Inflacja i stan gospodarki będzie głównym tematem kampanii wyborczej dla 47,4 proc. badanych - wynika z sondażu SW Research dla rp.pl. Zdecydowanie mniej respondentów wskazało na m.in. wojnę Rosji z Ukrainą, stosunki Polski z UE i stan demokracji w naszym kraju.

Inflacja, wojna czy kryzys. To najważniejsze tematy wyborów dla Polaków
Inflacja, wojna czy kryzys. To najważniejsze tematy wyborów dla Polaków
fot. Andrzej Rostek / / Shutterstock

W opublikowanym w niedzielę na stronie rp.pl badaniu pracownia SW Research zapytała ankietowanych, co - ich zdaniem - będzie głównym tematem kampanii wyborczej.

"Najwięcej - 47,4 proc. respondentów - odpowiedziało +inflacja i stan gospodarki+. 13,5 proc. ankietowanych uważa, że będzie to wojna Rosji z Ukrainą. 10,5 proc. spodziewa się, że najważniejszym tematem będą stosunki Polski z UE. 8,8 proc. respondentów jest zdania, że najważniejszym tematem będzie stan demokracji w Polsce. Problemy systemu ochrony zdrowia będą najważniejszym tematem kampanii wyborczej według 3,7 proc. badanych" - czytamy.

Jedynie według 2 proc. respondentów najważniejszym tematem będzie polityka zagraniczna. Z kolei 1,2 proc. ankietowanych spodziewa się, że najważniejszym tematem wyborów będą problemy systemu oświaty. Zdaniem 4,6 proc. respondentów w wyborach dominujący będzie inny temat. Zdania w tej sprawie nie ma 8,3 proc. badanych.

"Ponad połowa (55 proc.) osób w wieku do 24 lat oraz podobny odsetek respondentów (56 proc.) z dochodem w przedziale między 3001 a 4000 zł netto sądzi, że najważniejszym tematem w czasie kampanii wyborczej przed wyborami do parlamentu będzie inflacja i stan gospodarki. Takiego samego zdania jest co drugi badany (48 proc.) posiadający wykształcenie średnie. Jeden na dwóch respondentów (53 proc.) z miast o wielkości powyżej 500 tys. mieszkańców sądzi, że dominującym tematem w czasie kampanii wyborczej będzie inflacja i stan gospodarki - komentuje wyniki badania cytowana przez portal Justyna Sobczak z SW Research.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 14-15 marca 2023 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.(PAP)

mm/ dki/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
samsza
Ekstra wydatki na najbliższe lata (do 2035), to zbrojeniowe i klimatyczne, czyli el. jądrowe. sieć, wiatraki i foto, termomodernizacje. Klimatyczne to 2 bln, pracujących 10mln, więc po 20 tys. na każdego. Do tego budowa CPK i pałacy. Dochodzą prezenty dla emerytów, gości, bez mieszkań, itd. CZYLI inflacji nie będzie? Jakim cudem?
r4k
Inflacja, kryzys i powrót komuny pod postacią PIS.
polonu
Ameryka tonie symbol kapitalizmu , teraz wszystkie chwyty dozwolone aby nie dopuścić do zatonięcia Tytanica , boją się że ten cały demokratyczny kapitalizm runie , pazurami bronią władzy majątków , wpływów , idą na całego , a to co się dzieje to , tam gdzie się drzewo rąbie lecą drzazgi .
grzegorzkubik
Wygra rozsądek a rozsądek to PIS.
jenak
Dużo jest tu przykładów.

Genderyzacja polskich szkół. Szlaban.
Zamykanie kopalń. Spowolnienie.
Zamykanie Turowa. Szlaban.
Likwidacja spaliniaków. Polska w nieformalnej koalicji z Niemcami i Włochami przeciwko temu pomysłowi.
Nielegalna imigracja ze wschodu. Szlaban, tzn. mur i straż.
Laicyzacja kraju. Szlaban.
Dużo jest tu przykładów.

Genderyzacja polskich szkół. Szlaban.
Zamykanie kopalń. Spowolnienie.
Zamykanie Turowa. Szlaban.
Likwidacja spaliniaków. Polska w nieformalnej koalicji z Niemcami i Włochami przeciwko temu pomysłowi.
Nielegalna imigracja ze wschodu. Szlaban, tzn. mur i straż.
Laicyzacja kraju. Szlaban. Prosty przykład francuski pokazuje, że najpierw laicyzacja, a później islamizacja....
Zieloni wołają NIE ws. energii atomowej (Niemiec, choć ją posiada, a totalnie likwiduje bez porządnego zamiennika).
Stopy w kosmos, chcą liberałowie, jak pani Ty. PIS mówi, hola, hola, ludzi wykończycie. Kredytami i bezrobociem.
Pandemia może by trwała do dziś, a tu PIS zamknął temat jednym cięciem i patrz, pan. Kraj ozdrowiał.
500 plus dla rodzin, ponoć nie było pieniąchów.
........
......
....
..
.


Ufff. Długo by PISać. Żeby tego nie widzieć, trzeba być zlansowanym przez wolne media. To może być przykry stan. Docinają właśnie Lisowi na jego premierowym kanale na YT, że ślepy i piepSZy. Dokładnie w ten deseń.
luckyrich
Chwalą się obniżką podatku PIT, podwyżką kwoty wolnej od podatku itd. Powiem jak to działa. Sprawdziłem pensję po obniżce PIT z 17% na 12%. Pensja niższa o kilkadziesiąt zł. Zapomnieli powiedzieć, że przy tej obniżce zabierają też ulgę dla klasy średniej. Kwotą wolną od podatku 30 tys. ha ha też się napchałem. Nikt nie mówi, że zniwelowała Chwalą się obniżką podatku PIT, podwyżką kwoty wolnej od podatku itd. Powiem jak to działa. Sprawdziłem pensję po obniżce PIT z 17% na 12%. Pensja niższa o kilkadziesiąt zł. Zapomnieli powiedzieć, że przy tej obniżce zabierają też ulgę dla klasy średniej. Kwotą wolną od podatku 30 tys. ha ha też się napchałem. Nikt nie mówi, że zniwelowała ją składka zdrowotna 9%. Pensja niższa o kilka złotych. Dziekuję. Proszę rządzących, aby więcej nie obniżali mi podatków. Ceny wyższe, a pensje niższe. Mamy Polski bezład. Tu dali, tam zabrali i wyszło na zero lub na minus. W TVP mówi się tylko o tym, co dali. Tylko księgowi i urzednicy mają więcej roboty. Rządzący mówią że nie opodatkowują nas, ale tych podłych kapitalistów - banki podatkiem bankowym, wielkie markety podatkiem od powierzchni handlowych, podatek cukrowy dla naszego zdrowia, od mediów i smartfonów itd. A kto za to zapłaci? I tak my zapłacimy, bo podniosą nam opłaty bankowe i ceny za towary. Wszyscy oddamy te 500+, 13-te i 14-te emerytry. O to jestem spokojny. Ludzie u władzy i na urzędach nigdy krzywdy sobie nie zrobią. Diety, biura, samochody i mieszkania służbowe, darmowe loty, nagrody, posadki dla znajomych i rodziny… Marnotrawstwo, rozrzutność, przywłaszczanie publicznych pieniędzy jest normą. Rządy wielu krajów je zadłużają, by przekupić rozdawnictwem wyborców i wygrywać wybory. To rozdawnictwo odbije nam się kiedyś czkawką. Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emreytura nie jest Ci potzerbna. Opisuje jak można skutecznie budować swój majątek i stać się też finansowo wolnymi bez pomocy rządzących
polonu
nie byłoby żadnej inflacji ,kryzysu ,wojny gdyby rząd polskojęzyczny , bez aprobaty społeczeństwa nie wpychał mordy tam gdzie nie potrzeba . ,inflacja była by w okolicach 3 % nie wiecej .jaki macie rząd i co robi taka jest inflacja , Sprawa Ameryki nie jest sprawą Polski . to nie nasza sprawa , a zrobili z Polski podnóżek Amerykański nie byłoby żadnej inflacji ,kryzysu ,wojny gdyby rząd polskojęzyczny , bez aprobaty społeczeństwa nie wpychał mordy tam gdzie nie potrzeba . ,inflacja była by w okolicach 3 % nie wiecej .jaki macie rząd i co robi taka jest inflacja , Sprawa Ameryki nie jest sprawą Polski . to nie nasza sprawa , a zrobili z Polski podnóżek Amerykański to płacić teraz o co chodzi .
samsza
Najśmieszniejsze w kampanii będzie namawianie na nasilenie rozdawnictwa... patrz, ceny rosną... należy ci się więc od rządu jakieś wyrównanie.
A jest dokładnie odwrotnie, ceny się uspokoją, gdy zlikwiduje się rozdawnictwo.
nostsherlock
Mam nadzieję, że po wyborach pisuary masowo będą wsadzani do więzień. Za te wszystkie afery respiratorowe, NCBIR, dodruk, zadłużenie, wywołanie inflacji, odpalanie granatników na komendzie... lista jest długa

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki