REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Węgry inflacyjnym liderem Europy. Polska poza podium

Krzysztof Kolany2023-03-17 11:09główny analityk Bankier.pl
publikacja
2023-03-17 11:09

Najnowsze dane Eurostatu jasno wskazują, że Europa Środkowa znalazła się w epicentrum kryzysu inflacyjnego. W całej Unii Europejskiej inflacja HICP powoli maleje, ale uporczywie utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie.

Węgry inflacyjnym liderem Europy. Polska poza podium
Węgry inflacyjnym liderem Europy. Polska poza podium
fot. Mimmo Chianura / / Bridgeman Images – RDA

Zharmonizowany indeks cen konsumpcyjnych (HICP) w strefie euro w lutym był o 8,5 proc. wyższy niż przed rokiem - wynika ze wstępnych szacunków Eurostatu. Jest to czwarty z rzędu spadek rocznej dynamiki HICP po tym, jak w październiku wskaźnik ten osiągnął historyczny rekord na poziomie 10,6%. Inflacja HICP dla całej Unii Europejskiej wyniosła 9,9% wobec 10,0% w styczniu.

Bankier.pl na podstawie Eurostatu

Był to już 19. miesiąc z rzędu, w którym inflacja HICP przekraczała 2-procentowy cel Europejskiego Banku Centralnego. Aby sprowadzić inflację do celu, EBC w czwartek zdecydował się na kolejną podwyżkę stóp procentowych, ponownie w wymiarze 50 punktów bazowych. W dalszym ciągu główna stopa procentowa w strefie euro (3,50%) jest wyraźnie niższa od bieżącej stopy inflacji.

Inflacja ciągnięta przez popyt

Warto też zwrócić uwagę, że pomimo spadku „szerokiego” wskaźnika HICP, ponownie w górę poszła inflacja bazowa, która w strefie euro w lutym przyspieszyła do 5,6% względem 5,3% w styczniu. Rok wcześniej wynosiła ona tylko 2,7%.   

Opublikowane dziś dane niewiele się różnią od wstępnego szacunku, który poznaliśmy dwa tygodnie temu. Dane jednak wyraźnie różnią się od tego, co obserwowaliśmy jeszcze jesienią. Wtedy wzrost wskaźnika HICP był napędzany przede wszystkim galopującymi cenami energii. Teraz energia powoli tanieje (w lutym o 1,1% mdm), ale szybko drożeją inne dobra. Nieprzetworzona żywność w Eurolandzie była w lutym o aż o 3,7% droższa niż w styczniu (i o 13,9% droższa niż w lutym’22). Ceny dóbr przemysłowych poszły w górę o 0,8% mdm i 6,8% rdr, a usług o 0,9% mdm i 4,9% rdr. Widać więc, że teraz głównym źródłem presji inflacyjnej jest popyt konsumpcyjny, a nie szoki podażowe.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Europa Środkowa inflacyjnym epicentrum

Eurostat przedstawił lutowe statystyki dla wszystkich krajów UE. Wynika z nich, że bezapelacyjnym inflacyjnym liderem Europy pozostają Węgry, ze wzrostem kosztów życia aż o 25,8% w skali roku. Przeszło 20-procentową inflację HICP odnotowano jeszcze tylko na Łotwie. Kolejne miejsca w tym niechlubnym rankingu zajmują kolejne kraje naszego regionu: Czechy (18,4%), Estonia (17,8%) oraz Polska wraz z Litwą (17,2%). Na kolejnych pozycjach mamy jeszcze Słowację (15,4%), Bułgarię (13,7%) i Rumunię (13,4%) – czyli cały komplet krajów Międzymorza.

Eurostat

Najwolniejszy wzrost cen odnotowano w Luksemburgu (o 4,8% rdr), Belgii (5,4%) i Hiszpanii (6,5%). Ale nawet tam tempo inflacji znacząco przekracza cel EBC i pozostaje nieakceptowalnie wysokie na dłuższą metę. Warto też odnotować, że względem stycznia inflacja HICP wzrosła w 10 krajach unijnych, a obniżyła się w 17.

Inflacyjne manipulacje

Trzeba przy tym dodać, że sam spadek wskaźników HICP w strefie euro w wielu krajach wynikał nie tylko z efektów rynkowych (np. niższych cen paliw), lecz z działań administracyjnych w zakresie cen energii. Spadki wskaźników inflacji w kilku krajach europejskich były po części zasługą nadzwyczajnych rozwiązań wprowadzanych przez władze. Na ogół są to wszelkiej maści subsydia, bądź dopłaty do cen energii lub też wprowadzenie administracyjnych cen maksymalnych na prąd, gaz ziemny czy ciepło sieciowe.

W rezultacie wskaźniki inflacji w krajach Unii Europejskiej (zarówno CPI, jak i HICP) przestały być ze sobą porównywalne. Urzędowe limity cen energii albo przejściowe obniżki stawek podatków wpływają na obniżenia wskaźnika HICP (albo CPI), ale nie na spadek inflacji samej w sobie rozumianej jako spadek siły nabywczej pieniądza.

Dodajmy też, że inflacja HICP jest odmienną miarą wzrostu cen od najpopularniejszego i stosowanego przez GUS wskaźnika CPI. O różnicach między wskaźnikami pisaliśmy w artykule „Jak GUS mierzy inflację? Statystycy wyjaśniają”. W skrócie: obie miary stosują nieco odmienny system wag i uwzględniają nieco inny zakres wydatków.

Z danych GUS wynika, że w lutym inflacja CPI w Polsce podniosła  się do 18,4 proc. po tym, jak w styczniu i w  grudniu wyniosła 16,6 proc. Poprzednio ceny rosły w Polsce tak szybko 26 lat temu. Ekonomiści są jednak przekonani, że od marca zaobserwujemy spadek inflacji w ujęciu rocznym. Tyle tylko, że inflacja w Polsce pozostanie bardzo wysoka zarówno w tym, jak i kolejnym roku. Bardzo wysoka i wciąż rosnąca jest też inflacja bazowa, co sygnalizuje silną presję na wzrost cen pochodzącą z kraju.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (36)

dodaj komentarz
koperytko
w marcu który się jeszcze nie skonczył spadła cena paliw o 4%, gaz dla przedsiębiorców o 55%, maslo o 15%, sery o 10%. Ceny rynkowe zbóz spadły o 5%, mieso o 5% - to tylko kilka przykładów....
od_redakcji
I to uczucie zadowolenia na twarzach Morawieckiego, Glapińskiego i pozostałych zachodnich bankierow kiedy dostrzegają, że ich małe inflacje stają się pełnoletnie.
talmudd
stare metody starych kiejkutow......nacisk ekonomiczny "demokratyczne protesty" posłuszni lokalni zarządcy .......& można kręcić geszeft...miejmy nadzieje ze Węgry nie pójdą ta droga.....
marok
Co ten Glapiński z Kaczyńskim uczynili. Taaaaaka inflacja, drożyzna pisowska , jak mówią propagandści, w całej Europie i nie tylko.
Niedługo uczynią ich najbardziej wpływowymi ludźmi świata, bo są w stanie narzucić inflację Europie i większości świata.

Pisowskie rozdawnictwo dociera niemal wszędzie, nawet do Turcji i Argentyny.
kaczyslaw_
Idź głosić swoje herezje gdzie indziej. Tutaj poklask znajdziesz co najwyżej u jasia, grzesia, kopytka i u samego siebie.
trolley
Powiedział pisowski sekciarz dla którego inflacja pod 20% to wielki sukces. No sukces, na miarę pisowskiej sekty zdrajców hehe.
koperytko odpowiada kaczyslaw_
szukać rozsądku w mózgu leminga to tak jakby szukac igły w stogu siana. Prawda dla otumanionego leminga to jest herezja bo nie jest ideowo zblizona do bzdur imputowanych w jego ograniczony intelekt
tomitomi
Marna pociecha , chciałbym abyśmy lokowali się pomiędzy Cyprem a Maltą ,,,,
ale , to marzenia , polskie marzenia !!!
andregru
Zobacz jak w Grecji po kryzysie zacisnęli pasa i inflacja niska nie to co w PISim kraju gdzie miliony trafiają do kolegów gdzie rozdawnictwo jak w Grecji przed kryzysem.

Powiązane: Strefa euro

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki