Inflacja w USA niższa od oczekiwań

Inflacja CPI w Stanach Zjednoczonych w maju obniżyła się do 1,9% rdr wobec 2,2% odnotowanych w kwietniu – poinformowało rządowe Biuro Statystyki Pracy. Jeszcze większym zaskoczeniem było obniżenie tzw. inflacji bazowej z 1,9% do 1,7%.

Majowy odczyt CPI okazał się niższy od oczekiwań większości ekonomistów, którzy spodziewali się inflacji CPI na poziomie 2,0% rocznie. Jeszcze w lutym wzrost kosztów życia w USA wyniósł 2,7% rocznie, po czym dynamika wzrostu cen zaczęła maleć.

(Biuro Statystyki Pracy)

Jeszcze większym zaskoczeniem było wyhamowanie tzw. inflacji bazowej – czyli wzrostu cen bez uwzględnienia żywności i energii - która wyniosła 1,7% rdr wobec oczekiwanych 1,9% i 1,9% odnotowanych w kwietniu.

Względem poprzedniego miesiąca wskaźnik CPI obniżył się o 0,1%. Deflacyjny wpływ miały ceny paliw: benzyna i olej napędowy były po przeszło 6% tańsze niż w kwietniu. W dalszym ciągu taniały używane samochody (o 0,2% mdm i 4,3% rdr) oraz meble (o 0,8% mdm i 0,9% rdr). Czwarty miesiąc z rzędu spadły też ceny nowych aut (o 0,2% mdm), ale wciąż były o 0,3% wyższe niż przed rokiem.

Roczną dynamikę CPI w znacznej mierze nadal napędzał efekt niskiej bazy cen paliw sprzed roku. Niemniej jednak maj był prawdopodobnie ostatnim miesiącem, gdy efekt ten podbijał roczną dynamikę CPI. Dlatego uwaga rynku skupi się teraz na odczytach tzw. inflacji bazowej, która w maju  dość nieoczekiwanie spadła, oddalając się od 2-procentowego celu inflacyjnego Rezerwy Federalnej.

KK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 4 modulometer

A indeksy giełdowe jakby nie widza jutra. Rekord za rekordem, kasa na giełde ciągle płynie, korekty brak. Tymczasem będziemy mieli sytuację gdzie FED podniesie stopy w czasie ewidentnego spowolnienia gospdarczego. Giełda nic sobie z tego nie robi. Ciekawe kiedy łajba wpłynie na skały?

! Odpowiedz
2 5 open_mind

A strzelaninie w Virginii do republikańskich kongresmenów przeprowadził 66 letni Hodgkinson demokrata zwolennik demokratycznego kongresmena Bernie Sanders. Tak jak zawsze piszę lewica nie potrafi przegrywać.

! Odpowiedz
1 4 open_mind

A ropa dzisiaj ostro w dół. Nie będę ukrywał to cieszy serce, - prędzej Araby się uspokoją nie ma kasy nie ma „wariactwa” żadnego.

! Odpowiedz
3 15 silvio_gesell

Nic zaskakującego, z powodów demograficznych jest niski popyt na kredyt i wysoka podaż oszczędności. Nie będzie żadnych większych podwyżek stóp, a za 5 lat gdy populacja krajów OECD posiadających największe rezerwy dolarowe zacznie spadać, wtedy zarówno nominalne jak i realne stopy będą ujemne.

! Odpowiedz
1 6 modulometer

NIski popyt na kredyt? Ciekawe od kogo/ Bo na pewno nie ze strony instytucji finansowych i innych speców od lewarowania. Tani pieniądz - pożyczany zresztą wkrajach o ultra niskich stopach - i transferowany do krajów o wyższych stopach jest tam reinwestowany. W pożyczkach czy w inwestycjach na giełdzie. Efekt widoczny. Bańka na giełdach i bańka na liczniku długów. Koniec bedzie załosny

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 8 silvio_gesell odpowiada modulometer

Nie ma popytu na kredyt pomimo rekordowo niskich stóp. Indeksy giełdowe rosną bo firmy skupują własne akcje. Wyceny obligacji rosną bo państwa skupują swoje długi. Stopy procentowe spadają bo ludzie spłacają kredyty. Delewarowanie na każdym poziomie.

Zresztą wystarczy popatrzeć na podaż M3 w USA. Ilość dolarów w obrocie spada.

http://www.shadowstats.com/alternate_data/money-supply-charts

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
USD/PLN -0,26% 3,5903
2017-10-18 20:13:00
EUR/PLN -0,07% 4,2323
2017-10-18 20:12:00
EUR/USD 0,20% 1,1790
2017-10-18 20:13:00
CHF/PLN -0,57% 3,6579
2017-10-18 20:13:00

Porównywarka kantorów internetowych

za

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl