Inflacja w USA nie zaskoczyła

Inflacja w USA nie zaskoczyła

Środowy zimny prysznic nie zdołał zepsuć nastrojów inwestorów na dłużej niż jeden dzień. W czwartek przeważająca liczba indeksów europejskich świeciła na zielono, a wraz z nimi WIG20. Optymizm panujący na rynku nie wynika jednak z aspektów, które mogłyby rzucić nowe światło na liczne ryzyka ciążące na globalnych rynkach. Powód jest niezmienny - brak informacji jest dobrą informacją. Przez chwilę rynki żyły dziś medialnym newsem wskazującym na możliwość ponownego przystąpienia USA i Chin do negocjacji, niemniej jednak plotka ta została szybko zdementowana przez oficjeli Państwa Środka. Tymczasem na Starym Kontynencie inwestorzy pokładają spore nadzieje w zaplanowanych na drugą połowę lipca rozmowach, które potencjalnie pozwoliłyby uniknąć scenariusza nałożenia ceł na europejskie samochody - w niedługim czasie zapewne dowiemy się czy słusznie.

Z opublikowanych dziś danych makro warto zwrócić uwagę na czerwcowy odczyt inflacji konsumenckiej w USA. Amerykański CPI wzrósł w ubiegłym miesiącu do 2,9% r/r w porównaniu z majowym odczytem na poziomie 2,8% r/r, tym samym dynamika wzrostu cen za oceanem osiągnęła najwyższą wartość od 6 lat. Nie jest tajemnicą, że za przyspieszającym wzrostem cen stoją przede wszystkim ceny ropy naftowej, które w skali roku zyskały ponad +50%. Jednocześnie należy zauważyć, że inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła w czerwcu 2,3% r/r, co z kolei potwierdza, że oprócz czynników zewnętrznych w postaci wyższych cen ropy, w gospodarce USA da się odczuć efekt silnego popytu wewnętrznego. Dane te okazały się być zgodne z konsensusem, natomiast reakcja rynku była umiarkowana - w momencie pisania komentarza kurs eurodolara oscyluje w okolicach 1,1675 EUR/USD. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w ostatnim czasie inwestorzy bardziej skupiali swoją uwagę na dynamice wzrostu płac, która z kolei pozostawała w czerwcu stabilna na poziomie 2,7% r/r, co przy niskim bezrobociu oraz solidnej dynamice zatrudniania może nieco dziwić. Mogłoby się zdawać, że perspektywa skorygowanie się cen ropy naftowej oraz wyższy efekt bazy zwiększa prawdopodobieństwo ustabilizowania się w kolejnych miesiącach również inflacji CPI.

Z zapisków pochodzących z czerwcowego posiedzenia EBC mogliśmy dowiedzieć się, że zdecydowana większość członków Rady jest zgodna co do tego, że utrzymanie do końca roku (od września w ograniczonym zakresie) programu QE pozostaje niezbędnym czynnikiem do zbliżenia w średnim terminie inflacji do założonego celu. Ponadto wśród decydentów Banku daje się wyraźnie odczuć gotowość do tego, by w razie potrzeby sięgnąć ponownie po narzędzie luzowania ilościowego. Można zatem stwierdzić, że choć EBC podejmuje zdecydowane kroki w kierunku stopniowej normalizacji polityki monetarnej, to czyni to w sposób ostrożny, a przez niektórych określany nawet jako „gołębi”. Chwilę po publikacji minutek z posiedzenia EBC kurs eurodolara osiągnął swoje dzienne minima, natomiast po publikacji wspomnianych wcześniej danych o inflacji w USA szybko odrobił całość strat.

WIG20 zakończył ostatecznie czwartkową sesję wzrostem o +0,3%. mWIG40 zaliczył symboliczny wzrost o +0,1%, z kolei sWIG80 stracił -0,3%. W pozostałej części Starego Kontynentu przeważały nieznaczne zwyżki indeksów oscylujące w granicach +0,5%. Antybohaterem od kilku dni pozostaje turecki BIST, który na dzisiejszej sesji tracił ok. -2%. Tym samym turecki indeks stracił w skali tygodnia ok. -10%. Jak widać, poczynania prezydenta R. Erdogana, który dąży do objęcia całkowitej kontroli nad bankiem centralnym, a także resortem finansów i skarbu państwa nie jest akceptowany przez inwestorów.

Patryk Pyka

Analityk Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego

Dom Inwestycyjny Xelion

0x01 graphic

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności

Źródło: Xelion. Doradcy Finansowi
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.

Przemek Barankiewicz - Redaktor naczelny portalu Bankier.pl

Jesteśmy najważniejszym źródłem informacji dla inwestorów, a nie musisz płacić za nasze treści. To możliwe tylko dzięki wyświetlanym przez nas reklamom. Pozwól nam się dalej rozwijać i wyłącz adblocka na stronach Bankier.pl

Przemek Barankiewicz
Redaktor naczelny portalu Bankier.pl