REKLAMA

Inflacja w Ameryce najwyższa od czterech dekad

Krzysztof Kolany2022-04-12 14:30główny analityk Bankier.pl
publikacja
2022-04-12 14:30
Inflacja w Ameryce najwyższa od czterech dekad
Inflacja w Ameryce najwyższa od czterech dekad
fot. Zwiebackesser / / Shutterstock

Inflacja konsumencka w Stanach Zjednoczonych w marcu przekroczyła 8% i była najwyższa od 40 lat. Niemniej jednak tym razem dane nie zaskoczyły ekonomistów.

Oficjalna inflacja CPI w USA w marcu wyniosła 8,5% wobec 7,9% odnotowanych w lutym – poinformowało rządowe Biuro Statystyki Pracy (BLS). Jest to najwyższy odczyt od stycznia 1982 roku. Miesięczna inflacja CPI wyniosła w marcu 1,2% wobec 0,8% w lutym.

Bankier.pl na podstawie danych BLS

Zarówno miesięczna, jak i roczna skala wzrostu CPI okazała się zgodna z oczekiwaniami analityków. Rynkowy konsensus zakładał, że inflacja CPI wyniesie 8,5%. Przy tym wielu ekonomistów zastrzegało, że ze względu na burzliwą sytuację na rynku paliw marcowa inflacja może zaskoczyć w górę i to znacząco.

Bazowa inflacja CPI - pomijająca zmiany cen żywności i energii – wyniosła 6,5%, rosnąc do najwyższego poziomu od sierpnia 1982 r. Był to odczyt nieco niższy od oczekiwanych 6,6%. Większa rozbieżność z oczekiwaniami była w ujęciu miesiąc do miesiąca. Odnotowane w marcu 0,3% mdm to już wyraźnie mniej niż oczekiwane 0,5% mdm.

Dopiero po raz pierwszy od sierpnia 2021 bazowa inflacja CPI w Stanach Zjednoczonych ukształtowała się poniżej rynkowego konsensusu.

Marcową inflację CPI w znacznej mierze napędzały silnie rosnące ceny paliw. Benzyna w USA byłą w marcu o 18,3% droższa niż w lutym (oraz o 48% droższa niż rok temu), zaś olej napędowy w miesiąc podrożał o 22,3%, a przez poprzedni rok aż o 70%. Dwucyfrową roczną dynamikę odnotowały też ceny energii elektrycznej (11,1% rdr) oraz gazu ziemnego (21,6%).

Drugi miesiąc z rzędu taniały za to używane samochody – czyli inflacyjny hit poprzednich dwóch lat. Pomimo spadku w marcu o 3,8% mdm używane auta w Ameryce wciąż były o 35,3% droższe niż przed rokiem. Ceny nowych samochodów poszły w górę o 0,2% mdm i 12,5% rdr. Warto odnotować fakt, że amerykańska inflacja nie ogranicza się tylko do paliw, energii i samochodów. Bardzo szybko (o 8,8%rdr) drożała żywność, a także meble (6,8%), usługi transportowe (7,7%) czy usługi (4,7%). Przyspiesza także roczna dynamika kosztów wynajmu mieszkania, które wzrosły o 5% rdr.

Od roku mamy do czynienia z bardzo wysoką inflacją konsumencką w największej gospodarce świata. Jeszcze w lutym 2021 roku inflacja CPI wynosiła zaledwie 1,7 proc., w marcu osiągnęła wartość 2,6 proc. W kwietniu było to już 4,2%, a w maju amerykańska inflacja osiągnęła 5 proc. i w czerwcu doszła do 5,4%. Lipiec i sierpień przyniosły stabilizację powyżej 5% utrzymaną także we wrześniu. Jednakże już w październiku inflacja CPI przyspieszyła do 6,2%, osiągając najwyższą wartość od 30 lat i przełamując ten szczyt w listopadzie, a następnie w grudniu, styczniu i lutym.

Spóźniony jak Fed

Przyspieszająca, uporczywa i najwyższa od dekad inflacja powoduje, że na majowym posiedzeniu Fed zapewne podniesie stopy procentowe o 50 pb. Rynek ocenia prawdopodobieństwo takiego scenariusza na 85 proc.

Rezerwa Federalna jest mocno spóźniona z reakcją na inflacyjny wystrzał. Przy inflacji CPI podchodzącej już pod 9% stopa funduszy federalnych pozostaje bliska zera. Fed dokonał zaledwie jednej podwyżki (w marcu, o 25 pb.) przez większość poprzedniego roku deklarując, że inflacja jest „przejściowa”.

Pomimo zmiany nastawienia amerykańskich władz monetarnych, jest praktycznie niemożliwe, aby Fed podniósł stopę funduszy federalnych do poziomów choćby zbliżonych do obecnych odczytów inflacji CPI. Dla porównania, na początku lat 80-tych i 90-tych, gdy inflacja wynosiła mniej więcej tyle, co obecnie, to stopa funduszy federalnych sięgała ok. 8%.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (92)

dodaj komentarz
zoomek
Po to banksterka oderwała pieniądz od kruszcu aby mogła kupować za wydrukowane, teraz za kliknięcie w komputerze - do roboty marsz! Oni kupia owoc naszej pracy za jedno kliknięcie.
prawy_ja
Wszystko dzieje się wg przećwiczonego schematu demoralizacja --> destabilizacja --> kryzys --> normalizacja! Już wiadomo po co to wszystko jest robione.. Teraz czekać tylko na wybawcę który ogłosi gotowy plan dla ludzkości...
jas2
Panie Glapiński! Amerykę zostaw w spokoju!
stah96
Pisowska hydra objęła swoimi mackami już prawie cały świat...
itso_optymistyczna_inflacja
"Tradycyjna teoria handlu międzynarodowego przekonuje, iż otwarcie gospodarki na wymianę handlową z zagranicą prowadzi do zwiększenia poziomu dobrobytu." - a inflacja temu sprzyja :)

źródło:https://mfiles.pl/pl/index.php/Eksport

''Riviera-Patiz i Romer. W ich modelu postęp techniczny jest poprzez
"Tradycyjna teoria handlu międzynarodowego przekonuje, iż otwarcie gospodarki na wymianę handlową z zagranicą prowadzi do zwiększenia poziomu dobrobytu." - a inflacja temu sprzyja :)

źródło:https://mfiles.pl/pl/index.php/Eksport

''Riviera-Patiz i Romer. W ich modelu postęp techniczny jest poprzez opracowanie nowych typów dóbr kapitałowych wskutek prowadzenia prac badawczo-rozwojowych.''
bankster-kreator
Dodruk na pandemię i inflację z nią związaną która właśnie wychodzi zrzuca się na wojnę, jak za jakiś czas wyjdzie jakiś inny kwiatek to za dodruk hajsu na wojnę zrzuci się winę na kosmitów i tak będzie cały czas. Dodruk dodruk i dodruk
chenoch
wojna była tak niezbędna, że aż konieczna.
demeryt_69
Kto zrzuca inflację na wojnę? Jeśli już to raczej na wojnę wietnamską, po której Stany nie były nigdy takie same :)

laleszek odpowiada chenoch
Trzeba jakoś odsunąć problem epidemii i milionów ofiar powstały w amerykańskich laboratoriach broni B na całym świecie a szczególnie na Ukrainie i w Chinach...?
jas2 odpowiada chenoch
"wojna była tak niezbędna, że aż konieczna."

Tylko dlaczego akurat w Europie?

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki