REKLAMA

GUS ogłasza: inflacja dobiła do 11%

Krzysztof Kolany2022-04-15 10:00główny analityk Bankier.pl
publikacja
2022-04-15 10:00
GUS ogłasza: inflacja dobiła do 11%
GUS ogłasza: inflacja dobiła do 11%
fot. dabjola / / Shutterstock

Główny Urząd Statystyczny zrewidował w górę wstępne dane przedstawione dwa tygodnie temu. Inflacja CPI w Polsce w marcu po raz pierwszy w XXI wieku osiągnęła dwucyfrowy poziom. Mocno drożały nie tylko energia i paliwa.

W marcu 2022 roku ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 11% w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku – oznajmił GUS. Był to najwyższy odczyt inflacji CPI od września 2000 roku. W skali miesięcznej ceny poszły w górę aż o 3,3%, co było najwyższą miesięczną dynamiką od stycznia 1996 roku! Były to zatem rezultaty o 0,1 pkt. proc. wyższe od pierwotnego szacunku opublikowanego 1 kwietnia.

W dzisiejszym raporcie GUS pokazał szczegółową strukturę dynamiki cen w poszczególnych kategoriach. I tak: żywność i napoje bezalkoholowe jako grupa były o 9,2% droższe niż rok temu. Na skutek skokowego wzrostu cen paliw w kategorii „transport” odnotowano wzrost cen o 24,1% rdr. Użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii  kosztowało o 17,7% więcej niż w marcu 2021. Natomiast wyposażenie i prowadzenia gospodarstwa domowego kosztowało przeciętnie o 7,8% więcej.

Napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe przez rok podrożały o 5,3%, rekreacja i kultura o 7,4%, edukacja o 6,0%, a restauracje i hotele aż o 12,7%. W górę szły nawet ceny dóbr, które w ostatnich latach według danych GUS zwykle taniały: łączności (3%) oraz odzieży i obuwia (3,3%). Usługi medyczne i lekarstwa podrożały średnio o 6% rdr, a inne towary i usługi o 6,2%.

Wśród poszczególnych towarów i usług najbardziej we znaki dały się wzrosty cen opału (o 61,3% rdr), gazu (49,2%) oraz paliw: LPG o 35,3%, oleju napędowego o 41,4%, a benzyny o 29,2%. Bardzo mocno w górę poszły też ceny niektórych towarów spożywczych: drobiu o 32%, tłuszczów roślinnych o 30,3%, cukru o 24,2%, wołowiny o 23%, a masła o 21,4%.

Warto tez zwrócić uwagę na dwucyfrową dynamikę cen wielu usług. Przez poprzedni rok usługi fryzjerskie i kosmetyczne podrożały o 13,4%. O tyle samo podniosły się średnio cenniki w rekreacji i sporcie, a niewiele mniej u dentystów (o 13,3%) i lekarzy (12,5%). Bardzo mocne wzrosty cen odnotowano w najbardziej poszkodowanej przez politykę lockdownów branży hotelarskiej i gastronomicznej (o 12,7%) oraz w turystycznej (o 12,9%).

Inflacja jest i pozostanie bardzo wysoka

Z bardzo wysoką inflacją cenową zmagamy się od niemal roku. Dane za luty pokazały chwilowy spadek inflacji CPI do 8,5%, co było efektem tymczasowego obniżenia stawek VAT na żywność, energię i paliwa. W styczniu inflacja CPI została oszacowana na 9,2% rocznie, co było najwyższym wynikiem od 21 lat. Najwyższe od dwóch dekad odczyty pojawiały się też w poprzednich miesiącach: w grudniu było to 8,6%, w listopadzie było to 7,8 proc., w październiku (6,8 proc.), we wrześniu (5,9 proc.), w sierpniu (5,5 proc.), w lipcu (5 proc.), w czerwcu (4,4 proc.) i maju (4,7 proc.).

Zdaniem ekonomistów tak wysoka inflacja będzie nam towarzyszyć także przez następne miesiące. Ceny mają rosnąć nieco wolniej dopiero w drugiej połowie roku. Jednakże chyba nikt nie oczekuje, aby inflacja szybko powróciła do 2,5-procentowego celu Narodowego Banku Polskiego. Nawet najnowsza projekcja NBP zakłada, że w 2022 roku średnioroczna inflacja CPI wyniesie 10,8%, a rok później 9,0%. Także w roku 2024 inflacja ma wyraźnie przekraczać cel.

Równocześnie niewidziana od dekad wysoka inflacja cenowa nie jest tylko polską specyfiką. W Niemczech wskaźnik CPI wzrósł w marcu w najszybszym tempie od ponad 40 lat (o 7,3% rdr). We Francji inflacja CPI sięgnęła 4,5%, w Hiszpanii 9,8%, a w Belgii była najwyższa od niemal 40 lat (8,3%). To efekt nałożenia się na siebie szoku na rynkach paliw i żywności oraz skrajnie ekspansywnej polityki fiskalnej i monetarnej w krajach Zachodu, która była odpowiedzią na politykę covidowych lockdownów. Inflacja jest więc ceną, jaką płacimy za obłąkane decyzje rządzących z lat 2020-21.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (168)

dodaj komentarz
socjalistyczneg
Odbywa się celowe !
SPODLENIE WALUTY !!!
itso_ptymistyczna_inflacja
ciekawe jakiemu kapitałowi było by to na rękę ?
next3
itso_ruski_troll przyjął nowy nick, jednak widzimy i wiemy, że to ty , Wasyl :-)
itso_ptymistyczna_inflacja
itso_ruski_troll tylko mi nie zajmij ! bo brzmi kusząco :D puki co Comrade moją uwagę przyciąga coś innego
itso_ptymistyczna_inflacja
''Podstawową korzyścią inflacji jest to, że skłania ona ludzi do przyspieszenia zakupów co przyspiesza obrót gospodarczy czyli powoduje wzrost gospodarczy.''

źródło: https://niepoprawni.pl/blog/463/korzysci-z-inflacji

''Utarg jest zależny od krzywej popytu na produkty danego przedsiębiorstwa.
''Podstawową korzyścią inflacji jest to, że skłania ona ludzi do przyspieszenia zakupów co przyspiesza obrót gospodarczy czyli powoduje wzrost gospodarczy.''

źródło: https://niepoprawni.pl/blog/463/korzysci-z-inflacji

''Utarg jest zależny od krzywej popytu na produkty danego przedsiębiorstwa.''

źródło: https://mfiles.pl/pl/index.php/Przych%C3%B3d_kra%C5%84cowy

''Wzrost gospodarczy – powiększanie się zdolności danego społeczeństwa do produkcji''
zops
Hiperwzrost gospodarczy zawsze wiąże się z wojną.
itso_ptymistyczna_inflacja odpowiada zops
no a wyobraź sobie teraz ze wojny nie ma czy tak właśnie się czują państwa zachodniej europy ? :D
next3
Putinowskie trolle, które na tym forum usprawiedliwiają mordowanie cywilów na Ukrainie, sieją zamęt i starają się bardzo mocno, aby skłócić Polaków... 90% wpisów w tym wątku to wpisy płatnych kremlowskich trolli.....Oto jak te same trolle bronią Rosji..:https://www.bankier.pl/wiadomosc/Von-der-Leyen-Jesli-Wegry-beda-placic-Rosji-Putinowskie trolle, które na tym forum usprawiedliwiają mordowanie cywilów na Ukrainie, sieją zamęt i starają się bardzo mocno, aby skłócić Polaków... 90% wpisów w tym wątku to wpisy płatnych kremlowskich trolli.....Oto jak te same trolle bronią Rosji..:https://www.bankier.pl/wiadomosc/Von-der-Leyen-Jesli-Wegry-beda-placic-Rosji-za-gaz-w-rublach-to-zlamia-sankcje-UE-8315770.html
trolley
Ty jednak koleś psychiczny jesteś a nie żaden trol.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki