REKLAMA

Inflacja w Polsce najwyższa od niemal ćwierć wieku

Krzysztof Kolany2022-05-31 10:00, akt.2022-05-31 14:49główny analityk Bankier.pl
publikacja
2022-05-31 10:00
aktualizacja
2022-05-31 14:49
Inflacja w Polsce najwyższa od niemal ćwierć wieku
Inflacja w Polsce najwyższa od niemal ćwierć wieku
fot. Filip Klimaszewski / / FORUM

Inflacja w Polsce galopuje już w tempie niemal 14% rocznie. Po raz ostatni tak szybką utratę siły nabywczej złotego notowano pod koniec XX wieku, a więc ponad 24 lata temu.

W maju 2022 roku indeks cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł o 13,9% w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku – ogłosił Główny Urząd Statystyczny. Po raz ostatni tak wysoką inflację CPI obserwowaliśmy w marcu 1998 roku. Względem poprzedniego miesiąca oznacza to wzrost o 1,7%, a więc mniejszy niż w kwietniu (2,0% mdm) oraz wyraźnie mniejszy niż w marcu (3,3% mdm).

Już trzeci miesiąc z rzędu mamy do czynienia z galopującą – czyli przekraczającą 10% w skali roku – inflacją konsumencką. Przy tak wysokiej inflacji część ekonomistów zaczęła stosować prognozy przedziałowe, więc trudno mówić o jakimś dokładnym poziomie oczekiwań rynkowych. Większość analityków spodziewała się, że majowa inflacja CPI zmieści się w przedziale 13,3-14,0%, przy medianie prognoz na poziomie 13,8%. Można więc powiedzieć, że tym razem statystyki inflacji CPI wpasowały się w oczekiwania rynku po tym, jak w poprzednich miesiącach regularnie je przekraczały.

Wysoka inflacja cenowa towarzyszy nam już od przeszło roku, a więc rozpoczęła się na długo przed rosyjską napaścią na Ukrainę. Ale wydarzenia na wschodzie doprowadziły do jeszcze większego wzrostu cen surowców (głównie paliw i płodów rolnych) oraz osłabienia złotego, co w ostatnich miesiącach wyniosło wskaźniki inflacyjne na poziomy niewidziane od kilku dekad.

W kwietniu inflacja CPI w Polsce wynosiła już 12,4% i była napędzana przez wszystkie kategorie cen towarów i usług konsumpcyjnych. Mocno drożały nie tylko paliwa, energia i artykuły spożywcze, ale też wiele usług wytwarzanych w kraju. Natomiast dane za luty pokazały chwilowy spadek inflacji CPI do 8,5%, co było efektem tymczasowego obniżenia stawek VAT na żywność, energię i paliwa. W styczniu inflacja CPI została oszacowana na 9,2% rocznie, co było najwyższym wynikiem od 21 lat.

Jest to dopiero „szybki szacunek” majowej inflacji, a więc nie znamy jeszcze struktury wzrostu cen w poszczególnych kategoriach. Dowiedzieliśmy się jedynie, że ceny żywności i napojów bezalkoholowych były o 13,5% wyższe niż rok wcześniej (w kwietniu wzrosły o 12,7% rdr). Aż o 35,4% wyższe niż przed rokiem były ceny paliw (wobec +27,8% rdr w kwietniu). Bardzo mocno podrożały też nośniki energii – według GUS-u były one średnio o 31,4% droższe niż przed rokiem (w kwietniu odnotowano wzrost o 27,3% rdr).  

Finalny odczyt inflacji CPI za maj wraz z pełną strukturą inflacyjnego koszyka GUS pokaże za dwa tygodnie, czyli 15 czerwca.

Zbliżamy się do inflacyjnego szczytu?

Większość rynkowych ekonomistów jest przekonana, że już za kilka miesięcy powinniśmy zobaczyć inflacyjny szczyt. Spodziewany jest on w miesiącach letnich, prawdopodobnie na poziomie 15-20%. Według niedawnej (aczkolwiek już teraz mocno nieaktualnej) projekcji Narodowego Banku Polskiego miał on wypaść na poziomie 13-17%. Potem inflacja CPI ma się obniżać, ale najprawdopodobniej pozostanie bardzo wysoka przynajmniej przez kolejne dwa lata.

Nie jest też prawdą, że za tak wysoką inflację odpowiadają wyłącznie czynniki zewnętrzne. Owszem, „importowany” z zagranicy wzrost cen paliw, żywności i energii odpowiada za prawie połowę rocznej dynamiki CPI, ale drugie tyle wnoszą czynniki krajowe widoczne w tzw. inflacji bazowej, która w kwietniu ustanowiła nowy rekord na poziomie 7,7% wobec 6,9 proc. w marcu. W maju zapewne zbliżyła się w okolice 8,5%.

Pandemia inflacji

Tak wysoka inflacja cenowa nie jest jednak tylko polską specyfiką. Niewidziany od dekad wzrost cen dotyka prawie całą Europę, Stany Zjednoczone, Australię i wiele krajów rozwijających się. W Niemczech inflacja CPI w maju sięgnęła 7,9% i osiągnęła poziomu po raz ostatni widziane podczas kryzysu naftowego blisko pół wieku temu.

W krajach bałtyckich już w marcu odnotowano inflację zbliżoną do 20%. To efekt nałożenia się na siebie szoku na rynkach paliw i żywności oraz skrajnie ekspansywnej polityki fiskalnej i monetarnej w krajach Zachodu, która była odpowiedzią na politykę covidowych lockdownów. Inflacja jest więc ceną, jaką płacimy za obłąkane decyzje rządzących z lat 2020-21.

Rzeczkowska (MF): Inflacja powinna stabilizować się w III-IV kw. 2022 r.

Inflacja w Polsce powinna stabilizować się w III-IV kw. 2022 r., a w przyszłym roku powinna być już delikatnie niższa - oceniła minister finansów Magdalena Rzeczkowska, podczas konferencji "Polka XXI".

"W resorcie finansów szacujemy, że w wakacje, III-IV kw. inflacja powinna się stabilizować, w przyszłym roku powinna być już delikatnie niższa" - powiedziała Rzeczkowska.

pat/ osz/

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (193)

dodaj komentarz
ewefi
ciężko jest przetrwać jako przedsiębiorca w tych czasach, wiadomo, że bez inwestowania i rozwijania firmy długo się człowiek na rynku nie utrzyma, mnie teraz ratuje faktoring, mam w eFaktor, można w ten sposób trochę oszukać inflacje, bo pieniądze mam teraz kiedy potrzebuję nie muszę czekać 2 miesiące na to aż spłynie należność z ciężko jest przetrwać jako przedsiębiorca w tych czasach, wiadomo, że bez inwestowania i rozwijania firmy długo się człowiek na rynku nie utrzyma, mnie teraz ratuje faktoring, mam w eFaktor, można w ten sposób trochę oszukać inflacje, bo pieniądze mam teraz kiedy potrzebuję nie muszę czekać 2 miesiące na to aż spłynie należność z faktur, która przy dzisiejszych skokach inflacji tak naprawdę przez ten okres traci na wartości
friedens
Gdyby Kaczyński z Morawieckim i Glapinskim chcieli zatrzymac inflację, emitowaliby jak Balcerowicz jednoroczne, nieopodatkowane obligacje oprocentowane kilka % powyżej oficjalnej inflacji oraz z prawem odpisana zysku od dochodu w corocznym zeznaniu PIT. W ciągu kilku miesięcy ściągnęliby nawis inflacyjny z rynku, uporzadkowaliby Gdyby Kaczyński z Morawieckim i Glapinskim chcieli zatrzymac inflację, emitowaliby jak Balcerowicz jednoroczne, nieopodatkowane obligacje oprocentowane kilka % powyżej oficjalnej inflacji oraz z prawem odpisana zysku od dochodu w corocznym zeznaniu PIT. W ciągu kilku miesięcy ściągnęliby nawis inflacyjny z rynku, uporzadkowaliby finanse państwa i jednoczesnie umocniliby złotego. Ale oni tego nie zrobią, bo czerpią zyski z inflacji, które m.in. przeznaczają na kler, podwyżki dla siebie i całego PiS oraz na przekupywanie ciemnego luda.
itso_zasob_ostateczny
Błędne koło w rozumowaniu (łac. circulus in demonstrando[1]) – błąd w rozumowaniu polegający na tym, że przy wyprowadzeniu wniosku "W" oparto się na przesłance "P", a następnie, by uzasadnić przesłankę "P", powołano się na wniosek "W".

źródło: https://pl.wikipedia.
Błędne koło w rozumowaniu (łac. circulus in demonstrando[1]) – błąd w rozumowaniu polegający na tym, że przy wyprowadzeniu wniosku "W" oparto się na przesłance "P", a następnie, by uzasadnić przesłankę "P", powołano się na wniosek "W".

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/B%C5%82%C4%99dne_ko%C5%82o_w_rozumowaniu
nasch_tschalnik
Prawdę mówił Rostowski, że pieniędzy nie ma i nie będzie, a jak ktoś mówi, że są, to znaczy, że będzie drukował puste pieniądze i wywoła hiperinflację. Inflacja w Niemczech jest ponad dwa razy niższa, we Francji ponad trzy razy niższa, a w Szwajcarii nie ma inflacji.
zops
Wellsoskie plany co do kwestii ukraińskiej, przewidują podwyższenie wskaźników inflacyjnych w części ukraińskiej. Czy będą drukowane nowe środki płatnicze? W3 Wells24 c o m
itso_zasob_ostateczny
na prawdę ale nisko zeszyłeś :D
umówmy się tak ile wyprodukujesz tyle Ci nadrukuje pieniędzy ? :D
zosia3005
Zagadka logiczna - co miał na myśli Premier , który był uprzejmy wygłosić dzisiaj co następuje : "Choć mamy takie same prawa i obowiązki, to musimy mieć równe szanse - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki podczas gali wieńczącej konferencję "Polka XXI wieku". ???
nasch_tschalnik
Planuje dać każdemu obywatelowi za friko takie same działki, jakie dostał od kościoła i przehandlował z zyskiem?
itso_zasob_ostateczny
nie wiem a ty co myślisz o myślach pREMIERA ?
andriej_duda
Własnie odebrałem pismo z Eonu o zmianie stawek cen energii elektrycznej od Czerwca! Srednio 15% do góry! z 0.48 gr za kWh do 0.5624 gr za kWh do tego piszą że obnizona stawka VAT obowiazuje tylko do 31 Lipca wiec... tak to dopiero POCZATEK Inflacji w Polsce! Oczywiście winny bedzie putin a nie 40% podwyzki dla górników!

Dla
Własnie odebrałem pismo z Eonu o zmianie stawek cen energii elektrycznej od Czerwca! Srednio 15% do góry! z 0.48 gr za kWh do 0.5624 gr za kWh do tego piszą że obnizona stawka VAT obowiazuje tylko do 31 Lipca wiec... tak to dopiero POCZATEK Inflacji w Polsce! Oczywiście winny bedzie putin a nie 40% podwyzki dla górników!

Dla wyobrazenia wam skali tych podwyzek 1 kWh to energia jaką zuzywa NAJSŁABSZA farelka w ciagu godziny! a ile taka farelką ogrzejecie sobie ? pokój jesienią nią sobie dogrzejecie czekajac na prawdziwą katarstofe zimą? czyli 10 godzin pracy farelki... 5 zł! Dziekuje

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki