REKLAMA

Inflacja przekracza kolejną granicę, polski przemysł wyhamowuje, a najem nie chce tanieć [Wykresy tygodnia]

2022-07-02 06:00
publikacja
2022-07-02 06:00
Inflacja przekracza kolejną granicę, polski przemysł wyhamowuje, a najem nie chce tanieć [Wykresy tygodnia]
Inflacja przekracza kolejną granicę, polski przemysł wyhamowuje, a najem nie chce tanieć [Wykresy tygodnia]
fot. REDPIXEL.PL / / Shutterstock

W mijającym tygodniu na ustach wszystkich ponownie była bijąca rekordy drożyzna. Nie oznacza to oczywiście, że ostatnie dni nie obfitowały w inne warte uwagi dane ze świata gospodarki. Najciekawsze z nich przypominamy w wykresach poniżej. 

1. Inflacja w Polsce na razie nie zmierza wyhamowywać

W minionym miesiącu inflacja w Polsce przyspieszyła do ponad 15 proc. i była najwyższa od ponad 25 lat - wynika ze wstępnych szacunków GUS.

Bankier.pl na podstawie danych GUS

2. Fatalne dane z polskiego przemysłu

W czerwcu polski przemysł kurczył się w szybkim tempie - dowiedzieliśmy się z badania S&P Global PMI. "Wyniki potwierdzają, że okres nieustannego wzrostu w polskim sektorze wytwórczym trwający od połowy 2020 naprawdę dobiegł końca" - komentuje ekonomista Paul Smith.

Bankier.pl

3. Już w dwóch państwach strefy euro inflacja przekracza 20 proc.

W minionym miesiącu inflacja w strefie euro przyspieszyła do najwyższego poziomu w historii. W dwóch państwach ceny konsumpcyjne były o ponad 20 proc. wyższe niż rok wcześniej.

Bankier.pl na podstawie danych Eurostatu

4. Ekonomiści dostrzegają światełko w tunelu dla kredytobiorców. Koniec podwyżek stóp może być blisko

Zdaniem ekonomistów PKO BP wielkimi krokami zbliża się koniec cyklu zacieśnienia polityki pieniężnej w Polsce. Eksperci przewidują, że przed nami jeszcze tylko dwie podwyżki stóp procentowych.

PKO Research

5. Inflacja w Niemczech zwalnia. Dane za czerwiec pokazały niższy odczyt niż w maju

Wstępne dane o niemieckiej inflacji za czerwiec pokazały nieco niższe tempo niż miesiąc wcześniej. Wzrost cen konsumentów w ujęciu rocznym był niższy pierwszy raz od stycznia.

Bankier.pl

6. Kosmiczna podwyżka stóp procentowych na Węgrzech

Węgrzy zaskoczyli inwestorów niezwykle stanowczą podwyżką stóp procentowych. W efekcie wysforowali się daleko przed pozostałe banki centralne regionu.

Bankier.pl na podstawie danych banków centralnych

7. Rynek najmu: cenowe oczekiwania po wystrzale odlatują coraz wyżej

Po kwietniowym wystrzale w maju średnie oczekiwania chcących wynająć mieszkanie w dalszym ciągu rosły - wynika z danych Bankier.pl udostępnionych przez serwis nieruchomości Otodom. Majowe podwyżki średnich kwot wpisywanych w ogłoszeniach były jednak mniej okazałe niż miesiąc wcześniej.

8. Energia będzie jeszcze droższa. Dobry czas dla spółek z sektora

Koniec czerwca przyniósł kolejne rekordy cen energii i coraz gorsze perspektywy na przyszłość. Ubiegłoroczne problemy z opłatami za prąd mogą okazać się "miłym" wspomnieniem, gdy przyjdzie płacić przyszłe rachunki. Dla polskich producentów rynek nie był tak łaskawy od 10 lat.

Bankier.pl

9. Pompy ciepła nowym hitem na GPW. Kursy branżowych spółek mocno rosną

Programy "Czyste powietrze" oraz "Moje ciepło" rozruszały popyt na pompy ciepła, a kursy akcji ich producentów zyskały w ciągu ostatnich tygodni po kilkaset procent. Wysokie ceny energii i dofinansowanie rządu sprawiły, że po fotowoltaice to właśnie pompy są wybierane jako energooszczędna alternatywa i jednocześnie naturalne uzupełnienie domowego systemu OZE.

Bankier.pl
Źródło:
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (28)

dodaj komentarz
andrettoni
Jak najem ma tanieć, jak mamy 4 mln uchodźców, którzy potrzebują mieszkań? Przecież nie będą spać w oborze. Trzeba wybudować mieszkania dla tych 4 mln ludzi, bo inaczej nigdy nie stanieją. Popyt jest większy od podaży - to chyba proste?
search
I pomyslec ze jeszcze rok temu byla masa kredytow na mieszkania w cenie powyzej 1 mln. bo tyle kosztowalo i wciaz sie ceni srednie mieszkanie w duzym miescie w nowym budownictwie i dobrej lokalizacji. I teraz niech zawodnik pozyczyl 0,5 banki to juz po wakacjach bedzie musial oddac
50 k zeta samych opdsetek. A ci co brali 1
I pomyslec ze jeszcze rok temu byla masa kredytow na mieszkania w cenie powyzej 1 mln. bo tyle kosztowalo i wciaz sie ceni srednie mieszkanie w duzym miescie w nowym budownictwie i dobrej lokalizacji. I teraz niech zawodnik pozyczyl 0,5 banki to juz po wakacjach bedzie musial oddac
50 k zeta samych opdsetek. A ci co brali 1 bankie kredytu to juz tego sobie nie wyobrazam ile musza zarabiac by obsluzyc same odsetki i ubezpieczenie. Teraz lub niedlugo banki beda wzywac kredyciarzy , by przedstawili kolejne zabezpieczenia udzielonych kredytow. I tak za rok moze dwa powstanie jakas spoleczna grupa mowiaca ze nie wiedzieli ze stopy moga isc do gory, ze istnieje cos takiegpo jak inflacja itp. Najzabawniejsze jest to ze ci co przewalutowali z Franak na PLN beda dostrzyzeni do samej skory.
monopoly_man
Kto nie wziął kredytu ten bardzo dużo stracił (rrso to -15% obecnie). Sam finansuje jedną ze swoich inwestycji w nieruchomości kredytem. Różnica między ceną zakupu i ceną sprzedaży mieszkania to obecnie około 250 tys. PLN. Ponadto, dodając do tego, że przez te kilka lat nie musiałem wynajmować jestem kolejne około 150 tys. PLN na Kto nie wziął kredytu ten bardzo dużo stracił (rrso to -15% obecnie). Sam finansuje jedną ze swoich inwestycji w nieruchomości kredytem. Różnica między ceną zakupu i ceną sprzedaży mieszkania to obecnie około 250 tys. PLN. Ponadto, dodając do tego, że przez te kilka lat nie musiałem wynajmować jestem kolejne około 150 tys. PLN na przestrzeni tych kilku lat do przodu. Zgodzę się tylko z tym, że jak ktoś wziął kredyt na granicy ze swoimi dochodami to teraz musi trochę po prostu się nagimnastykować i ruszyć komórkami mózgowymi. Jest miliony opcji aby sobie poradzić - zwiększyć dochody poprzez zmianę pracy lub dodatkową pracę, wakacje kredytowe czy sprzedaż jakiś mniej potrzebnych aktywów. Kto nie wziął kredytu ten jest frajer bo nie zyskał na tym, że obecnie gotówka to tylko papier, którym można się podcierać.
bha
Co za dyrdymały i krótkowidztwo jednostronnego zapatrywania politycznego u wielu tu od dawna pewnie nie bez celu ,kto by nie przyszedł obecnie do rządzicielstwa w wielu krajach to tej narastającego od lat bezmyślnego zadłużania po uszy państw krajów ,społeczeństw nie bez celu oraz narastającej przy tym paranoi rynkowej spowodowanej Co za dyrdymały i krótkowidztwo jednostronnego zapatrywania politycznego u wielu tu od dawna pewnie nie bez celu ,kto by nie przyszedł obecnie do rządzicielstwa w wielu krajach to tej narastającego od lat bezmyślnego zadłużania po uszy państw krajów ,społeczeństw nie bez celu oraz narastającej przy tym paranoi rynkowej spowodowanej od lat coraz mocniej sterowalną od wierzchołków gór za kotarami zachłannością rynkową i tak nie zatrzyma jest ona na rynkach świata grubymi nićmi szyta ,korzysta ona przy tym od lat ze stworzonych na rynku dla niej wszelakich rynkowych furtek i sznurków przez przyjazne nie małe ,nienasycone towarzystwo wzajemnej adoracji rynkowej .Dla nienasyconej na maxa od wielu lat wciąż i wciąż i etc.na rynkach zachłanności na Mamonę coraz więcej i więcej mamony i coraz większe zyski to co się teraz dzieje na rynku z cenami ,inflacją rosnącymi jak w amoku ,surowcami, walutami na wewnętrznych rynkach to jest tylko kolejna możliwość w białych rękawiczkach do dalszego dojenia do bólu na niemałą kasę większości % osób tak naprawdę z roku na rok coraz mocniej uzależnionych w wielu aspektach życia od widzi się dominującego na rynkach wewnętrznych wielkiego monopolu zachłanności rynkowej. Do niczego dobrego ten postępujący niestety obłęd rynkowy we wzrostach cen na pewno bez rosądku i umiaru nie doprowadzi, a wręcz przeciwnie coraz szybciej wielu wielu wielu etc.na bocznicę marazmu ,kryzysu ,bankructw ,upadków wzrostu bezrobocia w wielu krajach. Inflacja sama się nie tworzy na rynkach tworzy ją coraz mocniej zachłanny nienasycony bez umiaru system bezwzględności ludzkiej byle Kasa przepadzista kasa się tylko jemu zgadzała.
-zbyszek1
Trochę czasu poświęciłeś, chciałbym odpowiedzieć ale nie mogę bo nie rozumiem. Za dużo tekstu za mało treści.
bha odpowiada -zbyszek1
Jak jest bardzo wrażliwy na stylistykę to nie czytaj!!!. Cóż... Poudawać ironicznie ,,jarząbka'' w dość prymitywny sposób zawsze jest wygodnie tu wielu człeku szczególnie wtedy jak prawda w oczy kole!!! . Sam może napisz filozofie od siedmiu boleści coś zamiast za plecami nerwowo sapać żałośnie krótkimi aluzjami o czyjejś Jak jest bardzo wrażliwy na stylistykę to nie czytaj!!!. Cóż... Poudawać ironicznie ,,jarząbka'' w dość prymitywny sposób zawsze jest wygodnie tu wielu człeku szczególnie wtedy jak prawda w oczy kole!!! . Sam może napisz filozofie od siedmiu boleści coś zamiast za plecami nerwowo sapać żałośnie krótkimi aluzjami o czyjejś wypowiedzi.
-zbyszek1
Wybory dopiero za ponad rok, i jeszcze ponad rok będzie miała dyktatura chamów, pod wodzą stetryczałej małpy, na dalsze niszczenie dorobku dwudziestu pięciu lat bajecznego sukcesu polskiej transformacji. Ta bezradność, wobec obojętności plebejskiego narodu który pozwala na wszystko jak by miał zarzucone chomąto, jest trudna do przeżycia. .
bha
Ci co w każdym podawanym temacie widzą wszędzie tylko chorą politykę są naprawdę dość płytcy myślowo. Niestety wszędzie widzą tylko przez swoje jednostronne klapki polityczne na oczach niby jedynie słuszne??? na wszystko dyrdymały krótkowzroczności jako rozwiązania na wszystkie sprawy, tematy i problemy????? .
bha
Niewiele czasu poświęciłeś na ustosunkowanie myślowe się do tematu - oczywiście oprócz wygodnej tu wielu jednostronej politycznej agitacji i obrażania wielu ludzi których nie znasz i nic o nich człeku nie wiesz w prymitywny sposób. Żałosny nawyk Niby nie plebsie.
innowierca
to, ze najem nie chce taniec, to nie dziwi, Gorzej, ze nie ma specjalnie mozliwosci do wzrostu cen najmu. Przeciez nasz inwestor mieszkaniowy na kredyt, placi teraz 1 rate po podwyzce stop z wlasnej kieszen a najemca placi 2 rate, czyli swoj czynsz zgodnie z umowa. Podniesienie czynszu o 100% oznacza wyprowadzke najemcy a wtedy podwojna to, ze najem nie chce taniec, to nie dziwi, Gorzej, ze nie ma specjalnie mozliwosci do wzrostu cen najmu. Przeciez nasz inwestor mieszkaniowy na kredyt, placi teraz 1 rate po podwyzce stop z wlasnej kieszen a najemca placi 2 rate, czyli swoj czynsz zgodnie z umowa. Podniesienie czynszu o 100% oznacza wyprowadzke najemcy a wtedy podwojna rate zaplaci wlasciciel inwestycji. Samo sie splaci :)

Powiązane: Wykresy tygodnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki