Inflacja nadal nie zadowala EBC

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego w kwietniu była podzielona w ocenie bilansu ryzyka dla perspektyw gospodarczych strefy euro - wynika z protokołu z posiedzenia EBC. Rada stwierdziła, iż dostosowanie ścieżki inflacji odpowiadające celowi inflacyjnemu ciągle było "niewystarczające".

(fot. Kai Pfaffenbach / FORUM)

"Niektórzy" członkowie Rady Prezesów ocenili w kwietniu, iż bilans ryzyka dla wzrostu gospodarczego eurolandu powinien być określany jako "zasadniczo zrównoważony", podczas gdy "inni" ocenili, że w bilansie tym ciągle przeważają czynniki negatywne - wynika z protokołu.

W trakcie konferencji po kwietniowym posiedzeniu prezes EBC Mario Draghi powiedział, że w bilansie ryzyka dla wzrostu gospodarczego eurolandu ciągle dominują czynniki negatywne, lecz zmierza on do równowagi.

W ocenie Rady, dostosowanie ścieżki inflacji odpowiadające celowi inflacyjnemu w kwietniu było w dalszym ciągu "niewystarczające".

Rada stwierdziła, iż w czerwcu, gdy opublikowane zostaną nowe projekcje makroekonomiczne, będzie ona w lepszej pozycji, by sformułować oceny odnośnie trwałości i tempa odbudowy w gospodarce eurolandu oraz dla sytuacji inflacyjnej.

Nie można wykluczyć, iż w czerwcu prognozy inflacji dla strefy euro zostaną zrewidowane w dół - wynika z minutek.

"(...) mocny przyrost dynamiki płac, zakładany w marcu 2017 r., jest niepewny" - dodano.

Jeżeli gospodarka strefy euro utrzyma obecne tempo rozwoju, a inflacja jeszcze bardziej zbliży się w trwały sposób do celu, trzeba będzie "w należyty sposób" poświęcić uwagę kwestii zmiany obecnego forward guidance EBC - napisano w dokumencie.

Odnośnie komunikacji EBC z rynkiem, podkreślono, iż jej zmiany powinny być "bardzo stopniowe i ostrożne".

"Po długim okresie (utrzymywania - PAP) bardzo akomodacyjnego otoczenia monetarnego, nawet niewielkie i stopniowe zmiany w komunikacji mogą wywrzeć mocny efekt sygnalizacyjny, jeżeli będą zinterpretowane jako zapowiedź zmian w polityce monetarnej" - napisano.

Za stopniowymi i ostrożnymi zmianami w polityce EBC ostatnio opowiadali się członkowie zarządu EBC Peter Praet i Vitor Constatio.

Odmienne zdanie wyraził w czwartek Benoit Coeure, również członek zarządu EBC.

"Zbyt stopniowa (normalizacja - PAP) polityki monetarnej niesie ryzyko większej reakcji rynków wówczas, gdy decyzja (ws. normalizacji - PAP) zostanie w końcu podjęta (...). Istnieje ryzyko, że nasza komunikacja oddali się od rzeczywistej sytuacji w gospodarce, co może spowodować silniejsze korekty na rynku" - powiedział w czwartek w wywiadzie dla Reutersa.

W kwietniu Rada Prezesów EBC postanowiła, że stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu w banku centralnym i depozytu w banku centralnym na koniec dnia pozostaną na niezmienionym poziomie, odpowiednio 0,00 proc., 0,25 proc. oraz -0,40 proc.

Jednocześnie EBC pozostawił bez zmian forward guidance (komunikacja ścieżki polityki pieniężnej w dłuższym terminie), zarówno dotyczący stóp procentowych, jak i programu skupu aktywów.

"Rada Prezesów w dalszym ciągu oczekuje, że podstawowe stopy procentowe EBC pozostaną na obecnym lub niższym poziomie przez dłuższy okres, zdecydowanie przekraczający horyzont czasowy zakupów aktywów netto." - napisano w komunikacie.

"Jeśli chodzi o niestandardowe środki polityki pieniężnej, Rada Prezesów potwierdza, że zakupy aktywów netto, w nowej wysokości 60 mld euro miesięcznie, mają być prowadzone do końca grudnia 2017 roku, a w razie potrzeby jeszcze dłużej – w każdym razie tak długo, aż Rada stwierdzi trwałe dostosowanie ścieżki inflacji odpowiadające celowi inflacyjnemu. Jeżeli pogorszą się perspektywy lub jeśli warunki finansowe nie będą wskazywać na dalszy postęp w trwałym dostosowaniu ścieżki inflacji, Rada Prezesów jest przygotowana na zwiększenie skali programu i/lub wydłużenie czasu jego prowadzenia" - dodano. (PAP Biznes)

tus/ jtt/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 6 ~postdante

Adam Smith w grobie się przewraca. To są jakieś kpiny, żeby banki centralne w sposób sztuczny i nienaturalny pompowały bańkę.
Można zapomnieć o zdroworozsądkowych regułach gry rynkowej. Mam na myśli namiastkę tego, czy choćby fasadę, bo teraz to już nawet tego nie ma.

Będę nadal okradać klasę średnią w nieskończoność, bo tej zawsze za mało, aby wyszła na ulicę i upiększyła latarnie delikwentami wyłuskanymi z kliki.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 ~postdante

*Będą, nie będę :)

! Odpowiedz
5 1 ~Emigrant

Zmieniła sie kompletnie sytuacja i może starą szkolę włożyć między bajki. Do klasy średniej ci jeszcze daleko (zarobki przynajmniej 80 tys $ rocznie -standard w USA i bogatych kraja które to właśnie się liczą) i nie lobbuj za najbogatszymi bo to najbogatsi że 2% to już za dużo a powinno być ok 4%. Dla przeciętnego mającego dom, samochody na kredyt jest to sytuacja korzystna dla śpiących na pieniądzach jest to uszczuplenie ich majątku chyba że zaspakaja rękawy i zaczną zarabiać

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 14 ~takitam

Inflacja to ukryty podatek więc tytuł czytaj:"EBC niezadowolone z powodu niedostatecznego zdzierania kasy z obywateli przy pomocy inflacji".

! Odpowiedz
1 4 ~zez

Banksterskie brednie. Niech ECB wydrukuje jeden miliard euro i rozda gotówkę do ręki obywatelom. Cel inflacyjny zostanie zrealizowany w ciągu jednego dnia. Ale nie, tak nie można, bo kto to widział żeby kasę dawać ludziom a nie bankom...

! Odpowiedz
0 1 ~eryk

Tylko ty I tak bys sie nie zalapal, bo nie jestes obywatelem kraju strefy euro

! Odpowiedz
0 0 ~zez odpowiada ~eryk

skąd ta pewność mój przyjacielu? :)

! Odpowiedz
2 1 ~Emigrant

Bzdety ignoranta 1 miliard to na waciki a nie na cel inflacyjny. Musiał byś codziennie to robić aby zauważyć efekt

! Odpowiedz
0 6 ~warszawyak

zadowoli dopiero jak m2 na prawej stronie Warszawy będzie kosztował 10 tys zł !!! przy zarobkach 2 tys zł netto !!!

! Odpowiedz
USD/PLN -0,50% 3,5761
2017-11-17 22:59:00
EUR/PLN -0,18% 4,2294
2017-11-17 22:59:00
EUR/USD 0,14% 1,1787
2017-11-17 22:59:00
CHF/PLN 0,17% 3,6268
2017-11-17 22:59:00

Porównywarka kantorów internetowych

za

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl