Inflacja na umiarkowanym poziomie mimo ostatniego wzrostu dynamiki cen

Przy obecnym tempie wzrostu gospodarczego, inflacja bazowa powróciła do normalnego poziomu - ocenił prezes NBP Adam Glapiński. Jego zdaniem, nie mamy obecnie do czynienia z trendem wzrostu inflacji bazowej.

(NBP)

"W trakcie dyskusji która dziś trwała, z analitykami, doszliśmy do wniosku, że inflacja bazowa powróciła do normalnego poziomu przy tym tempie wzrostu gospodarczego. Dziwne, że była tak niska poprzednio" - powiedział Glapiński na konferencji.

Na pytanie czy mamy do czynienia z trendem wzrostu inflacji prezes NBP powiedział: "Nie".

Z dużym prawdopodobieństwem stopy proc. pozostaną bez zmian do końca kadencji obecnej RPP - ocenił na konferencji prezes NBP Adam Glapiński.

Na pytanie, czy wyższy od oczekiwań odczyt inflacji zmienił oczekiwania co do horyzontu stabilizacji stóp procentowych w Polce, Glapiński odpowiedział: "W niewielkim stopniu zachwiało to moje przekonanie, że do końca mojej kadencji i kadencji obecnej RPP, istnieje spore prawdopodobieństwo, czy bardzo duże, że stopy procentowe nie ulegną zmianie".

Inflacja nadal znajduje się poniżej celu, w najbliższych miesiącach może kształtować się w okolicach ostatniego odczytu, tj. 2,2 proc. - wynika z wypowiedzi członka RPP Eryk Łon.

"Spodziewam się, że inflacja będzie w kanale przebywać. W tej chwili było 2,2 proc., jeśli dobrze pamiętam, nadal jest poniżej celu inflacyjnego. Myślę, że mniej więcej w tych okolicach w najbliższych miesiącach będzie się znajdować" - powiedział.

Jak w środę podał GUS, inflacja w Polsce w kwietniu rdr wyniosła 2,2 proc.

Nie jestem przekonany, czy uda się utrzymać stopy bez zmian do końca kadencji obecnej Rady - ocenił członek RPP Jerzy Osiatyński.

"Wydaje mi się, że gdybym miał mówić o swojej kadencji, to zgodziłbym się z panem prezesem. Natomiast, jeśli chodzi o kadencje pozostałych członków Rady i pana prezesa, to nie jestem przekonany. Jakkolwiek to byłoby pożądane, to nie wiem czy to nam się uda" - powiedział Osiatyński.

Wcześniej podczas konferencji na pytanie, czy wyższy od oczekiwań odczyt inflacji zmienił oczekiwania co do horyzontu stabilizacji stóp procentowych w Polce, prezes NBP Adam Glapiński odpowiedział: "W niewielkim stopniu zachwiało to moje przekonanie, że do końca mojej kadencji i kadencji obecnej RPP, istnieje spore prawdopodobieństwo, czy bardzo duże, że stopy procentowe nie ulegną zmianie".

Kadencja Jerzego Osiatyńskiego kończy się 20 grudnia 2019 r.

RPP ocenia, że inflacja utrzymuje się na umiarkowanym poziomie mimo ostatniego wzrostu dynamiki cen konsumpcyjnych - podano w komunikacie po posiedzeniu RPP. Rada podtrzymała, że inflacja w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej pozostanie w pobliżu celu.

"W ostatnich miesiącach wzrosła dynamika cen konsumpcyjnych, do czego przyczynił się wzrost paliw i żywności, a także wyższa inflacja bazowa. Mimo to inflacja utrzymuje się na umiarkowanym poziomie" - napisano w komunikacie.

Rada, podobnie jak w poprzednich miesiącach, oceniła, że obecny poziom stóp procentowych sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomiczną.

"W ocenie Rady perspektywy krajowej koniunktury pozostają korzystne. W kolejnych kwartałach nastąpi jednak prawdopodobnie stopniowe obniżenie się tempa wzrostu PKB. Jednocześnie inflacja utrzyma się na umiarkowanym poziomie i w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej będzie się kształtować w pobliżu celu inflacyjnego" - napisano.

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie nadal 1,50 proc. w skali rocznej.

mj/ pat/ kkr/ tus/ ana/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 jerloz210935

Ten misiewicz bankowy dalej zabiera głos,stopy winny rosnąć.

! Odpowiedz
5 15 waldek6868

Rządy tej RPP zakończą się katastrofą.To najgorsza Rada od chwili powołania RPP.

! Odpowiedz
2 4 joseph_k

Przy założeniu, że celem RPP jest utrzymanie celu inflacyjnego a ogólnie polityki pieniężnej -utrzymanie stawki POLONIA w pobliżu stopy referencyjnej (co z godnie z definicją jest jej celem) to jest to najlepsza rada od dłuższego czasu.

! Odpowiedz
4 18 talmud

prezes uspokoil masy - przy obecnym oszustwie statystyczne wskazniki sa falszowane tak wysoki dlug nie pozwoli podniesc stop % nigdzie bo w przeciwnym razie ponzi scheme po prostu zawali sie jak domek z kart.....
tylko "wiara" w prezesa & jego zespol cudotworczy......

! Odpowiedz
3 13 dwam

Prezes zapewne wierzy że wzrost stopy procentoej napędzi inflację.
..

! Odpowiedz
17 49 ella23

przeciez oficjalna inflacja musi wyniosci prawie zero by nie ruszac faktycznie ujemnych stop procentowych, dodruk pustych miliardow musi trwac w najlepsze, przeciez 5 tka kaczynskiego to tylko w tym roku 43 mld zl

! Odpowiedz
73 51 marxs

"Przy obecnym tempie wzrostu gospodarczego, inflacja bazowa powróciła do normalnego poziomu - ocenił prezes NBP Adam Glapiński"-dla Pani Kamilki i Pani Martynki którym glapcio wypłaca po 60 tys. zł miesięcznie inflacja może wynosić nie 2 a nawet 200% a reszta niech żre miche ryżu i się w ogóle cieszy że żyje

! Odpowiedz
70 40 niedziela16

Dobrze. Tak trzymać. Im dłużej tym lepiej. I nie przejmować się nieprzychylnymi komentarzami. Zawsze znajdą się tacy, którym coś się nie podoba.

! Odpowiedz
57 47 glos_rozsadku

ta, i Wiwat PIS i tak dalej? Niech żyje bóg Stalin?

! Odpowiedz
4 5 henry_rearden

W sumie racja, im szybciej to wszystko padnie tym prędzej będzie mógł przejąć władzę pro-wolnościowy i liberalny rząd, który nie walczy z gospodarką rynkową.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne