REKLAMA

Inflacja na początku 2020 roku powyżej 4 proc. [Opinia]

2020-01-20 15:06
publikacja
2020-01-20 15:06

Wyższy od oczekiwań odczyt inflacji za grudzień przełoży się na wyższą ścieżkę CPI, na początku 2020 r. wskaźnik wzrośnie do 4-4,2 proc. - oceniają ekonomiści Citi Handlowego.

/ fot. whitelook / Shutterstock

"Sądzimy, że znaczna niespodzianka inflacyjna w grudniu przełoży się na wyższą ścieżkę inflacji niż można było oczekiwać jeszcze miesiąc temu. Z drugiej strony fakt, że aż 0,3-0,4 pkt. proc. wzrostu inflacji mogło wynikać z potencjalnie odwracalnych podwyżek cen biletów lotniczych pozwala przypuszczać, że inflacja nie będzie już tak bardzo zaskakiwać w górę w kolejnych miesiącach, a spadek cen w transporcie lotniczym może zrównoważyć podwyżki cen paliw" - napisano w raporcie.

"W bazowym scenariuszu zakładamy wzrost inflacji w styczniu-lutym do 4-4,2 proc. Jednocześnie oczekujemy, że w kolejnych miesiącach inflacja będzie spadać i w II połowie roku osiągnie ok. 3 proc." - dodano.

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2019 r. wzrosły rdr o 3,4 proc. wobec wzrostu o 2,6 proc. w listopadzie. Jak wynikało z konsensusu PAP Biznes, przeprowadzonego jeszcze przed publikacją flash, rynek oczekiwał wzrostu wskaźnika o 2,9 proc., a najwyższa prognoza zakładała wzrost CPI w grudniu o 3,1 proc.

Z kolei z wyliczeń Eurostatu wynika, że ceny liczone według HICP w Polsce w grudniu 2019 r. w ujęciu rocznym wzrosły o 3,0 proc. wobec wzrostu o 2,4 proc. w listopadzie.

"Dane Eurostat, które zawierają bardziej szczegółowe rozbicie inflacji przy nieco innym systemie wag niż CPI publikowany przez GUS, pokazały, że inflacja HICP (w grudniu - PAP) wzrosła do 3 proc. z 2,4 proc. Dane Eurostat pokazały również wzrost cen biletów lotniczych aż o ok. 190 proc. mdm i 19,2 proc. rdr, a także wzrost cen przewozów kolejowych (5-6 proc.) i transportu morskiego (40-60 proc.)" - napisano.

"Wzrost cen biletów lotniczych znacząco przekraczał sezonowe wzorce. W związku z tym, że zwykle po tak dużych wzrostach cen w przewozach lotniczych (jak np. w kwietniu ub.r.) następują głębokie spadki sądzimy, że grudniowy efekt inflacyjny może być częściowo odwrócony w pierwszych miesiącach 2020 r." - dodano. (PAP Biznes)

pat/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz
loool
Przegrzali gospodarke.Tanie kredyty biorą ludzie ktorzy nie powinni ich brać. Jak RPP stanie pod scianą bedzie musiala podnieść stopy gwaltownie, a wtedy polowa kredytobiorcow nie da rady splacac rat za 50 m2 mieszkania kupione za 500 tys zl. Bedzie dramat.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki