REKLAMA

Węgierska inflacja niższa, niż oczekiwano

2022-04-08 10:31
publikacja
2022-04-08 10:31
Węgierska inflacja niższa, niż oczekiwano
Węgierska inflacja niższa, niż oczekiwano
fot. Luciano Mortula - LGM / / Shutterstock

Marcowe przyspieszenie inflacji CPI na Węgrzech okazało się słabsze, niż się tego spodziewali ekonomiści. Trzeba jednak wziąć poprawkę na fakt, że rząd Victora Orbana wprowadził ceny urzędowe na podstawowe produkty, co pośrednio fałszuje statystyki inflacyjne.

Ceny dóbr i usług konsumpcyjnych w marcu były średnio o 8,5% wyższe niż w analogicznym miesiącu roku ubiegłego – podał węgierski Centralny Urząd Statystyczny (KSH). To najwyższy odczyt od maja 2007 roku, ale już tylko nieco wyższy niż 8,3% odnotowane w lutym.

Był to także rezultat wyraźnie niższy od oczekiwanych przez ekonomistów 8,8%. W ostatnich miesiącach statystyki inflacyjne w całym regionie Europy Środkowej (i zresztą nie tylko tam) na ogół zaskakiwały w górę i to nierzadko bardzo znacząco. Tym bardziej warto więc odnotować fakt, że tym razem ekonomiści przestrzelili swoje prognozy.

Jednakże statystyki KSH nie oddają jednak w pełni węgierskiej rzeczywistości gospodarczej. W listopadzie rząd premiera Orbana wprowadził maksymalne ceny na paliwa. W styczniu na przedwyborczy okres 3 miesięcy wprowadzono też urzędowe ceny maksymalne podstawowych produktów żywnościowych. Po wyborach wygranych przez partię rządzącą ceny maksymalne najprawdopodobniej zostaną zniesione, co doprowadzi do skokowego wzrostu inflacji CPI.

Węgry są drugim krajem naszego regionu, który pokazał statystyki inflacji CPI za marzec. Tydzień temu GUS ogłosił, że według wstępnych szacunków inflacja konsumencka w Polsce po raz pierwszy w XXI wieku osiągnęła dwucyfrowe poziomy, sięgając 10,9%. W poniedziałek poznamy statystyki z Czech, gdzie już w lutym inflacja przekroczyła 11%. We wtorek pojawią się dane z Rumunii, po których spodziewany jest wzrost inflacji CPI z 8,5% do 9,4%.

Od niemal roku cały region Europy Środkowej boryka się z bardzo wysoką i niewidzianą od lat inflacją cenową. Aby okiełznać tempo spadku siły nabywczej pieniądza do akcji już kilka miesięcy temu wkroczyły banki centralne. Czesi podnieśli stopy procentowe o 50pb. do poziomu 5%. Narodowy Bank Polski po środowej podwyżce aż o 100 pb. ma obecnie stopę referencyjną na poziomie 4,5%.

Także Węgierski Bank Narodowy w marcu dokonał podwyżki o 100 pb., dochodząc do poziomu 4,4% na stopie referencyjnej. Przy czym na Węgrzech główną rolę odgrywa teraz stopa depozytowa na poziomie 6,15%. Wszędzie stopy procentowe są niższe od bieżącej inflacji, co oznacza, że realne stopy procentowe cały czas pozostają głęboko ujemne.

KK

Źródło:
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (18)

dodaj komentarz
jas2
Mają po prostu tańszą ropę i gaz.
podatnik-
Węgrzy nie mają geniusza na czele Narodowego Banku Węgier i Rady Monetarnej jakim jest według własnej opinii funkcjonariusz Adam Glapiński pseudonim profesor myśli ekonomicznej, który według mojej opinii jest odpowiedzialny za minimum 30% inflacji sam osobiście ?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
koperytko
Co według leminga zmniejszy inflację
1. podniesienie stóp do 15%
2 powrót tuska do koryta
..a póxniej trzeba stopniować głupi głupszy leming
smallsaver
Inflacje zmniejszy oderwanie faszystowskiej szajki od koryta i skończenie masowego dodruku pieniądza by przekupić suwerena.
wibor3m
Kaczynski juz dzwoni do Orbana po rade. Gwarantuje ze w Polsce tez tak bedzie, podstawowe towary beda pod "opieka" prezeza aby koszyk nie kosztowal 200 zl....

https://www.newsweek.pl/polska/jaroslaw-kaczynski-mial-racje-pis-o-cenach-zywnosci/j9k3z86
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
samsza
Czemu ekonomiści przed wyborami prognozowali za wysoką inflację, nie uwzględnili cen regulowanych (przecież nie były tajne), no czemu ?
grab
Orban dba o swoje firmy więc musi dotować gospodarkę. Parszywiec!

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki