REKLAMA

SONDAŻInflacja jest wyższa, niż wskazuje GUS? Tak twierdzą Polacy

2023-09-25 10:13
publikacja
2023-09-25 10:13

Opublikowano wyniki najnowszego sondażu United Surveys dla RMF FM i “Dziennika Gazety Prawnej”, z którego wynika, że Polacy odczuwają wzrost cen towarów i usług zdecydowanie dotkliwiej, niż sugerowałyby najnowsze dane opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny.

Inflacja jest wyższa, niż wskazuje GUS? Tak twierdzą Polacy
Inflacja jest wyższa, niż wskazuje GUS? Tak twierdzą Polacy
fot. Daniel Dmitriew / / FORUM

GUS w połowie września poinformował, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu wzrosły rdr o 10,1 proc., natomiast porównując z lipcem, pozostały na tym samym poziomie.

Sondażownia United Surveys zapytała Polaków, jak według nich zmieniły się ceny towarów i usług w porównaniu do ostatniego roku. Średnia ze wszystkich odpowiedzi wyniosła 33 proc. Choć wynik wydaje się wysoki, to warto zwrócić uwagę na to, że jest niższy w porównaniu z poprzednimi takimi ankietami. W styczniu tego roku średnia z odpowiedzi wyniosła 43 proc., natomiast w sierpniu 2022 39 proc.

Dla kogo wzrost cen był najdotkliwszy? 

Pod kątem wieku, wzrost cen był odczuwalny najbardziej u osób w wieku 30-39 lat (według tej grupy wzrost cen to ponad 43 proc.) i 40-49 lat (niecałe 39 proc.). Wzięto pod uwagę również płeć badanych. Według kobiet wzrost cen wyniósł średnio 35,6 proc., natomiast według mężczyzn 30,8 proc.

Wzięto pod uwagę również preferencje wyborcze badanych. Największy wzrost cen i usług zaobserwowano wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy (według tej grupy wzrost cen to prawie 40 proc.). Zwolennicy partii rządzącej byli łagodniejsi w ocenie (według nich wzrost cen wyniósł 20 proc.), a osoby zamierzające zagłosować na Konfederację uważają, że wzrost cen wyniósł średnio 35 proc.

Sondaż United Surveys dla RMF FM i "DGP" został przeprowadzony w dniach 15-17 września na próbie 1000 osób metodą CATI & CAWI.

PB

Źródło:
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (8)

dodaj komentarz

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki