REKLAMA

Inflacja dopadła Kodeks karny. Próg kradzieży ma wzrosnąć

2022-06-13 14:45, akt.2022-06-15 17:23
publikacja
2022-06-13 14:45
aktualizacja
2022-06-15 17:23
Inflacja dopadła Kodeks karny. Próg kradzieży ma wzrosnąć
Inflacja dopadła Kodeks karny. Próg kradzieży ma wzrosnąć
fot. Andrey_Popov / / Shutterstock

Z wysoką inflacją spotykamy się ostatnio niemal na każdym kroku. Drogi węgiel, benzyna czy żywność spędzają sen z powiek wielu Polakom. Rząd też dostrzega inflację i dlatego... nowelizuje Kodeks karny. Próg kradzieży ma pójść w górę.

Jak poinformował na Twitterze Rafał Mundry, Sejm planuje podwyższyć próg, od którego kradzież będzie przestępstwem, z 500 do 800 zł. Poniżej tego progu to tylko wykroczenie.

"Nieoficjalnym powodem ma być inflacja. Handlowcy zaskoczeni, że może to być zachęta dla złodziei" - dodaje.

Czy Sejm ostatecznie zdecyduje się na podniesienie progu, to się jeszcze okaże, jednak nie wydaje się to być dobrym pomysłem. Kradzież, to kradzież i powinna być karana. 

Wiceminister sprawiedliwości potwierdza

Inflacja wchodzi wszędzie, ale taka zmiana byłaby sensowna ze względu na zmniejszenie biurokracji - powiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Woś, odnosząc się do projektowanego podwyższenia z 500 do 800 zł kwoty, od której kradzież przestaje być wykroczeniem.

O zmianie tej mówił w środę w Radiu Plus wiceminister sprawiedliwości Michał Woś. "Inflacja wchodzi wszędzie, rzeczywiście poprawka została złożona i będzie to głosowane na następnym posiedzeniu Sejmu (22-23 czerwca - PAP). Taką mam wiedzę, tak mi się wydaje" - powiedział.

Wiceszef MS ocenił w Radiu Plus, że taka zmiana byłaby "sensowna i roztropna", jednak nie tyle z perspektywy inflacyjnej, co właśnie ze względu na zmniejszenie "zbędnej biurokracji". "To 800 zł wydaje się być roztropne przede wszystkim z perspektywy umniejszenia biurokracji. Z drugiej strony, czy istotne jest to, czy złodziej pójdzie siedzieć z Kodeksu wykroczeń, czy z Kodeksu karnego? Pewnie lepiej z Kodeksu wykroczeń, ale więzienie to więzienie" - zauważył.

Woś przypomniał, że zgodnie z obecnym prawem kradzież mienia o wartości do 500 zł jest wykroczeniem i przewidziana jest za to kara do 30 dni aresztu i dzieje się to "w szybkim postępowaniu, gdzie na notatkę policyjną kieruje się sprawę do sądu". Natomiast w przypadku przestępstwa, jakim jest już kradzież mienia o wartości powyżej 500 zł, "prowadzone jest dochodzenie w procesie karnym w bardzo sformalizowanej procedurze".

Zgodnie z art. 119 par. 1 Kw, "Kto kradnie lub przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą, jeżeli jej wartość nie przekracza 500 złotych, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny".

Sprzeciw handlowców

Propozycji podniesienia tzw. progu kradzieży sprzeciwiają się handlowcy. W poniedziałek Polska Izba Handlu oświadczyła na Facebooku, że "podniesienie progu przestępstwa przy kradzieży z 500 zł na 800 zł (...) jest absolutnie niedopuszczalne". "Już wielokrotnie jako organizacja branżowa mówiliśmy, że podnoszenie tego progu uderza w uczciwych przedsiębiorców. 800 zł to poważna kwota, jeżeli chodzi o zakupy w punkcie detalicznym" - podkreśliła PIH.

Izba oceniła ponadto, że "już obecna kwota 500 zł jest uznawana przez branżę za rażąco zbyt wysoką. Zmiana na 800 zł jest przyzwoleniem i zachętą do dokonywania kradzieży w sklepach" - wskazano.

JM

Źródło:
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (11)

dodaj komentarz
kkk1111
to sa zżarty z uczciwych ludzi to jeszcze niech uchwala ze do 400 zl to nie jest przestępstwo ani wykroczenie jak robić sobie jaja to podaliście ,czy te pal%^ nty nie rozumieją ze dla niektórych te 500 a juz 800 zl to byc albo nie byc przeżyć miesiąc czy głodować a może isc kraść do sklepu bo mi wykroczenie zrobili i ukradli ostatnie to sa zżarty z uczciwych ludzi to jeszcze niech uchwala ze do 400 zl to nie jest przestępstwo ani wykroczenie jak robić sobie jaja to podaliście ,czy te pal%^ nty nie rozumieją ze dla niektórych te 500 a juz 800 zl to byc albo nie byc przeżyć miesiąc czy głodować a może isc kraść do sklepu bo mi wykroczenie zrobili i ukradli ostatnie 750 zl to i ja zrobię a policja może przyjedzie albo nie bo do wykroczenia to nie za bardzo warto ,kradzież jest kradzież 1 zl czy 1000 z mojej kieszeni bez mojej zgody to przestępstwo a jeżeli juz tacy dobrzy dla złodziei to przywróćmy dyby na rynku ,wtedy bym sie nawet zgodził na to by złodziejskie loby doprowadzało do takich przepisów
moravietz
Sztandarowy program (nie)rzadu: Złodzieje złodziejom.
ahmet
800zł, czyli 200-250kg węgla. W sumie nie tak wiele.
shk7421
800 zł jednorazowo, jak doniesiesz "fant" do swojej dziupli możesz iść jeszcze raz i 800 zł liczy się od początku.
antek10
Pisia niegospodarność a nie inflacja.
anty12
To jak to jest że emeryta ścigają po sądach za to zjadł cukierka ? Milicja tylko kozaczy do emerytów ?
anty12
I to się dzieje za rządów PiS. Ten kraj jest tylko teoretyczny. Widocznie milicja się zdenerwowała i naciskała, bo obok mnie jest biedra i milicja przynajmniej raz na dzień przyjeżdża do złodziejaszków. Teraz milicja w ogóle nie będzie przyjeżdżać.
arturosa68
Niedługo tak ustawią próg, że załapią się na niego jedynie rządzący
binokl
Proponuje próg ustawić na 70 mln polskich złotych.

Powiązane: Prawo dla każdego

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki