REKLAMA

Inflacja w strefie euro dobiła do 10%

Krzysztof Kolany2022-09-30 11:05główny analityk Bankier.pl
publikacja
2022-09-30 11:05

Galopujące ceny energii napędzają inflację w strefie euro, która pierwszy raz w historii unii walutowej osiągnęła dwucyfrowy poziom. W kilku krajach eurolandu wzrost cen przekracza 20%.

Inflacja w strefie euro dobiła do 10%
Inflacja w strefie euro dobiła do 10%
/ thetaXstock

Inflacja HICP w strefie euro we wrześniu przyspieszyła do 10,0 proc. wobec 9,1 proc. zanotowanych w sierpniu oraz  8,9 proc. w lipcu czy 8,6 proc. w czerwcu i 8,1 proc. w maju - wynika ze wstępnych szacunków Eurostatu. To nowy rekord w przeszło 20-letniej historii istnienia eurolandu.

Eurostat

Teoretycznie jest to odczyt wyższy od rynkowego konsensusu na poziomie 9,7%. Jednakże po wczorajszym odczycie z Niemiec (10% na CPI i 10,9% na HICP) raczej nie było to zaskoczeniem. Niemniej jednak wszyscy muszą teraz przerobić wykresy, poszerzając skalę do wartości, które do niedawne zarezerwowane były tylko dla źle rządzonych krajów tzw. Trzeciego Świata. W rezultacie cel inflacyjny Europejskiego Banku Centralnego jest obecnie przekroczony 5-krotnie.

Jeszcze na początku roku inflacja w strefie euro wynosiła ok. 5%, co zresztą już wtedy było rekordowo wysokim poziomem. Później na skutek zachodnich sankcji na Rosję i unijnej „polityki klimatycznej” doszło do kryzysu energetycznego w Europie, co wyniosło inflację HICP do niespotykanych poziomów w przeszło 20-letniej historii unii walutowej. I nikt nie założy się o to, że to już koniec tego trendu.

Wzrost wskaźnika inflacji nadal napędzała drożejąca o 40,8 proc. w skali roku (oraz o 3% w porównaniu do sierpnia) energia. Dla porównania, w sierpniu roczna dynamika cen w tej kategorii sięgnęła 38,6 proc., a w czerwcu aż 42 proc. Szybciej niż przed miesiącem rosły ceny żywności, alkoholu i papierosów (o 11,8 proc. wobec 10,6 proc. rdr w sierpniu i 9,8 proc. w lipcu) i dóbr przemysłowych (5,6 proc. wobec 5,0 proc.) Ponownie wzrosła dynamika cen usług (4,3 proc. wobec 3,8 proc.). W danych widać więc  tzw. efekty drugiej rundy i „rozlewanie się” inflacji z rynków energii na ceny dóbr trwałego użytku oraz usług.

Już w przynajmniej trzech państwa strefy euro inflacja przekracza 20 proc. W Estonii sięgnęła ona aż 24,2%, na Litwie 22,5%, a na Łotwie 22,4%. Dwucyfrową roczną dynamikę HICP odnotowano w Holandii (17,1%), Słowacji (13,6%), Słowenii (10,6%), Austrii (11%), Niemczech (10,9%), Grecji (12,1%) i Belgii (12%) - wynika z danych Eurostatu. Jak widać, przynależność do strefy euro nie chroni przed bardzo szybkim wzrostem cen.

Problem ten do niedawna dotyczył głównie małych i szybko rozwijających się gospodarek z peryferii eurozony. Teraz już dotyka praktycznie wszystkie kraje eurozony. Nawet we Francji, która do niedawna charakteryzowała się relatywnie umiarkowanie wysoką inflacją, we wrześniu wskaźnik HICP wzrósł o 6,2% w skali roku.

Porównując dane z krajów UE, warto pamiętać, że odczyty wskaźników inflacji są obecnie zaburzone przez nadzwyczajne i tymczasowe "tarcze antyinflacyjne" wprowadzane przez władze poszczególnych państw. Przykładu dostarczyli Niemcy - inflacja za naszą zachodnią granicą przejściowo zwolniła w poprzednich miesiącach po tym, jak władze obniżyły daniny od paliw i wprowadziły tani bilet kolejowy.

Inflacja HICP jest odmienną miarą wzrostu cen od najpopularniejszego i stosowanego przez GUS wskaźnika CPI. O różnicach między wskaźnikami pisaliśmy w artykule „Jak GUS mierzy inflację? Statystycy wyjaśniają”. W skrócie: obie miary stosują nieco odmienny system wag i uwzględniają nieco inny zakres wydatków. Z danych GUS wynika, że we wrześniu inflacja CPI wyniosła w Polsce 17,2 proc. i osiągnęła najwyższy poziom od lutego 1997 roku. Więcej na ten temat piszemy w artykule zatytułowanym: „Mamy inflację ćwierćwiecza. Szybko zmierzamy ku 20%”.

Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (37)

dodaj komentarz
zachmen
Już widzę jak przy inflacji 17% czy 20% w Polsce, całej europie i na świecie będą tanieć nieruchomości uhahahah - te nieruchomości które z założenia mają chronić przed inflacją i w historii świata zawsze chroniły - teraz wg. ruskich troli spadkowych mają one tanieć uhahahaha - dowcip roku jak nie dziesięciolecia.
od_redakcji
Z powodu niemożliwości umieszczani komentarzy pod "Putin: Podjęliśmy decyzję o włączeniu zajętych terytoriów Ukrainy w skład Federacji Rosyjskiej" Wklejam tutaj.:
Brawo, wszystkiego najlepszego dla mieszkańców tych uciemiężonych rejonów. Zachód mówi, że wstyd i że to było sfałszowane? Niech przyjrzą się swoim własnym
Z powodu niemożliwości umieszczani komentarzy pod "Putin: Podjęliśmy decyzję o włączeniu zajętych terytoriów Ukrainy w skład Federacji Rosyjskiej" Wklejam tutaj.:
Brawo, wszystkiego najlepszego dla mieszkańców tych uciemiężonych rejonów. Zachód mówi, że wstyd i że to było sfałszowane? Niech przyjrzą się swoim własnym występkom i jak to było z wyborami Bidena.
trolley
eeee, siedlisko mafii wszelakich czyli Kosowo lepszym przykładem )
aszkenazyjski
Ukraińcy cały czas wygrywają , to jest niemożliwe ,ze Rosja przyłącza te tereny.
Eksperci wyjaśnijcie.
bha
Zadłużanie bez umiaru państw, społeczeństw, nienasycona zachłanność bez umiaru na Mamonę i przepadziste zysk, wyzysk i żerowanie latami nie tylko na pracy innych i coraz większą rynkową obłuda i udawanie jarząka to są recepty do windowania inflacji i cen na wewnętrznych rynkach bez umiaru. Inflacja sama z księżyca nie spada sama Zadłużanie bez umiaru państw, społeczeństw, nienasycona zachłanność bez umiaru na Mamonę i przepadziste zysk, wyzysk i żerowanie latami nie tylko na pracy innych i coraz większą rynkową obłuda i udawanie jarząka to są recepty do windowania inflacji i cen na wewnętrznych rynkach bez umiaru. Inflacja sama z księżyca nie spada sama się nie tworzy tworzą ja świadomie bez skrupułów i umiaru ludzie innym ludziom i nikt inny!!!!. Niestety
endes
I tak właśnie baranki pokoju zza oceanu i putek realizują plan osłabienia lub upadku Europy!… to jeszcze nie jest koniec!
aszkenazyjski
Europa już dawno jest trupem. Finansowym, moralnym, demograficznym.
maniek_as
Glapiński znowu powie, że u nas inflacja jest niska, ponieważ w Estonii sięgnęła ona aż 24,2%, na Litwie 22,5%, a na Łotwie 22,4%. Taka pisowska katarynka.
kimdzonk
Zadanie z ekonomii !!!
w strefie Euro inflacja 10%, a stopy procentowe 1,25 % !!!
czy stopy powinny wynosić 10% i dlaczego tak nie jest ????
kaczyslaw_
Zadanie na inteligencję: dlaczego wykresy inflacji i stóp procentowych zaczęły się rozjeżdżać?

https://www.sii.org.pl/static/img/014998/cpi1.png

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki