Inflacja CPI wyniosła -0,9%

Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych (pot. inflacja) był w marcu o 0,1% wyższy niż w lutym oraz o 0,9% niższy niż w marcu 2015 roku – podał finalne dane Główny Urząd Statystyczny.

Analitycy spodziewali się inflacji CPI na poziomie 0,1% mdm i -0,9% rdr. W lutym wskaźnik ten wyniósł -0,1% mdm i -0,8% rdr. Opublikowane dziś dane pokrywały się z wstępnymi szacunkami, jakie GUS podał 31 marca.

Marzec był 21. miesiącem z rzędu, gdy GUS odnotował deflację definiowaną jako ujemną dynamikę roczną wskaźnika CPI. Najsilniejszy spadek cen zaobserwowano w lutym 2015 r., gdy wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych obniżył się o 1,6% rdr.

W ubiegłym miesiącu GUS odnotował spadek cen w 6 z 10 głównych kategorii produktów. Odzież i obuwie były o 3,5% tańsze niż rok temu. Ceny transportu spadły aż o 8,4%, co było efektem 13,4-procentowej przeceny paliw. O 2% potaniała „rekreacja i kultura”, użytkowanie i prowadzenie mieszkania było o 0,6% tańsze niż rok temu, łączność o 0,3%, a zdrowie o 0,1%.

Za to ceny żywności były o 0,9% wyższe niż rok wcześniej, a napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe podrożały o 0,3% rdr. W górę poszły koszty edukacji (o 0,8% rdr), stawki w hotelach i restauracjach (o 1,2% rdr) oraz ceny „innych towarów i usług” (o 0,6% rdr).

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~realista

Według mnie deflacja jest wynikiem przeinwestowania w gospodarce i występowania nadprodukcji towarów, które w sklepach z uwagi na dużą ilość mało nie spadają z półek lub stoją w przejściach pomiędzy półkami utrudniając poruszanie się ludziom robiącym zakupy. Deflacja jest również wynikiem zubożenia społeczeństwa, które kupuje coraz tańsze produkty po coraz niższych cenach.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 ~kjuhjk

ojjj wraca bieda--- wraca...

! Odpowiedz
0 7 ~et55

jak by ktos wierzyl w te brednie ktore podaje gus

nikt w to nie wierzy, nawet nbp ma swoj wlasny wskaznik inflacji, jak nie wierzycie zapytajcie kogos z nbp. serio

! Odpowiedz
2 0 ~gosc

a WIBOR ani drgnie....

! Odpowiedz
4 5 ~R12

Sens liczenia, a tym bardziej uwzględniania tzw. inflacji CPI, jest jak podawanie średniej temperatury dla Polski i próba ubierania się podług takich informacji.

! Odpowiedz
2 4 ~kjhlk

sory ale jeśli w krakowie mamy 12 stopni a w warszawie 14 to wielkiej różnicy nie ma - w końcu sednia 13 stopni to chyba wiadomo że nie wiadomo jak się ubrać :/

! Odpowiedz
1 1 ~Term

Średniej temperatury dla USA bardziej oddaje sytuację.

! Odpowiedz
2 2 ~okijlkj

oczywiście nie żeby mnie ostrzegał. pogłębianie deflacji to dopiero początek. z czasem będzie coraz większy problem z demografią i hiper albo galopująca deflacja się zacznie na długie naście lat. czy da się zmienić? oczywiście - DOCHÓD ROZPORZĄDZALNY BEZWARUNKOWY PLUS MIESZKANIA CZYNSZOWE JAK ZA KOMUNY :/

! Odpowiedz
0 4 ~Cash

.............albo odkrycie nowej planety, na której istnieje podobna do naszej cywilizacja, gdzie będzie popyt na nadmiar dóbr i usług, których nie ma kto i za co kupić na Ziemi................. ;-)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr 7,7% V 2019

Znajdź profil