Inflacja CPI wyniosła -0,9%

2016-04-11 14:00
publikacja
2016-04-11 14:00
fot. route66 / YAY Foto

Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych (pot. inflacja) był w marcu o 0,1% wyższy niż w lutym oraz o 0,9% niższy niż w marcu 2015 roku – podał finalne dane Główny Urząd Statystyczny.

Analitycy spodziewali się inflacji CPI na poziomie 0,1% mdm i -0,9% rdr. W lutym wskaźnik ten wyniósł -0,1% mdm i -0,8% rdr. Opublikowane dziś dane pokrywały się z wstępnymi szacunkami, jakie GUS podał 31 marca.

Marzec był 21. miesiącem z rzędu, gdy GUS odnotował deflację definiowaną jako ujemną dynamikę roczną wskaźnika CPI. Najsilniejszy spadek cen zaobserwowano w lutym 2015 r., gdy wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych obniżył się o 1,6% rdr.

W ubiegłym miesiącu GUS odnotował spadek cen w 6 z 10 głównych kategorii produktów. Odzież i obuwie były o 3,5% tańsze niż rok temu. Ceny transportu spadły aż o 8,4%, co było efektem 13,4-procentowej przeceny paliw. O 2% potaniała „rekreacja i kultura”, użytkowanie i prowadzenie mieszkania było o 0,6% tańsze niż rok temu, łączność o 0,3%, a zdrowie o 0,1%.

Za to ceny żywności były o 0,9% wyższe niż rok wcześniej, a napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe podrożały o 0,3% rdr. W górę poszły koszty edukacji (o 0,8% rdr), stawki w hotelach i restauracjach (o 1,2% rdr) oraz ceny „innych towarów i usług” (o 0,6% rdr).

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (9)

dodaj komentarz
~realista
Według mnie deflacja jest wynikiem przeinwestowania w gospodarce i występowania nadprodukcji towarów, które w sklepach z uwagi na dużą ilość mało nie spadają z półek lub stoją w przejściach pomiędzy półkami utrudniając poruszanie się ludziom robiącym zakupy. Deflacja jest również wynikiem zubożenia społeczeństwa,Według mnie deflacja jest wynikiem przeinwestowania w gospodarce i występowania nadprodukcji towarów, które w sklepach z uwagi na dużą ilość mało nie spadają z półek lub stoją w przejściach pomiędzy półkami utrudniając poruszanie się ludziom robiącym zakupy. Deflacja jest również wynikiem zubożenia społeczeństwa, które kupuje coraz tańsze produkty po coraz niższych cenach.
~kjuhjk
ojjj wraca bieda--- wraca...
~et55
jak by ktos wierzyl w te brednie ktore podaje gus

nikt w to nie wierzy, nawet nbp ma swoj wlasny wskaznik inflacji, jak nie wierzycie zapytajcie kogos z nbp. serio
~R12
Sens liczenia, a tym bardziej uwzględniania tzw. inflacji CPI, jest jak podawanie średniej temperatury dla Polski i próba ubierania się podług takich informacji.
~kjhlk
sory ale jeśli w krakowie mamy 12 stopni a w warszawie 14 to wielkiej różnicy nie ma - w końcu sednia 13 stopni to chyba wiadomo że nie wiadomo jak się ubrać :/
~Term
Średniej temperatury dla USA bardziej oddaje sytuację.
~okijlkj
oczywiście nie żeby mnie ostrzegał. pogłębianie deflacji to dopiero początek. z czasem będzie coraz większy problem z demografią i hiper albo galopująca deflacja się zacznie na długie naście lat. czy da się zmienić? oczywiście - DOCHÓD ROZPORZĄDZALNY BEZWARUNKOWY PLUS MIESZKANIA CZYNSZOWE JAK ZA KOMUNY :/
~Cash
.............albo odkrycie nowej planety, na której istnieje podobna do naszej cywilizacja, gdzie będzie popyt na nadmiar dóbr i usług, których nie ma kto i za co kupić na Ziemi................. ;-)

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki