Indywidualne Konta Emerytalne z opóźnieniem

Indywidualne Konta Emerytalne wystartują opóźnieniem w stosunku do pierwotnych planów. Zamiast 1 kwietnia, konta będą dostępne od 1 czerwca – informuje „Parkiet”. Opóźnienie jest spowodowane utknięciem projektu w sejmowej Komisji Polityki Społecznej.

Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) mają stanowić uzupełnienie systemu ubezpieczeń społecznych. Ma to być możliwość dodatkowego oszczędzania na emeryturę, a zachętą do oszczędzania ma być zwolnienie podatkowe od zysków osiąganych na IKE. Konta będą mogły być prowadzone przez fundusze inwestycyjne, biura maklerskie oraz firmy ubezpieczeniowe.

Obecne opóźnienie nie jest pierwszym w tym projekcie. Wcześniejsze plany zakładały uruchomienie systemu IKE już od początku 2004 roku. Według Anny Bańkowskiej z SLD Komisja Polityki Społecznej miała pilniejsze projekty do rozpatrzenia, stąd to opóźnienie. Komisja ma zakończyć prace nad projektem ustawy o IKE w lutym, równolegle prowadzone są prace nad nowelizacją ustawy o Pracowniczych Programach Emerytalnych.

Według wiceministra gospodarki i pracy, Krzysztofa Patera, w Sejmie nie powinno być problemów z przegłosowaniem ustawy, która do tej pory nie budziła kontrowersji.
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne