Indie: węglowy gigant myśli o eksporcie

Największy producent węgla na świecie, spółka Coal India Limited, ma problemy z zalegającymi zapasami surowca - informuje Bloomberg.

Indie: węglowy gigant myśli o eksporcie
Indie: węglowy gigant myśli o eksporcie (fot. JASON LEE / FORUM)

Państwowa spółka pochodząca z Indii wytworzyła 536 milionów ton węgla w roku obrotowym zakończonym w marcu tego roku, co było rekordowym wydobyciem w ujęciu rocznym. Tak duża produkcja w połączeniu z malejącym popytem na ten surowiec spowodowała problemy ze sprzedażą.

Gromadzące się zasoby i rosnąca produkcja to powody, dla których indyjskie przedsiębiorstwo intensywnie poszukuje możliwości sprzedaży swoich wyrobów. Szacuje się bowiem, że w kopalniach może znajdować się od 45 do 50 milionów ton zalegającego węgla.

Malejący popyt na energię pozyskiwaną z węgla spowodował, że firma zaczęła poszukiwać kontrahentów poza granicami kraju. Potencjalnych klientów może znaleźć w państwach sąsiednich takich jak Bangladesz czy Nepal. Szacunki wskazują jednak, że wielkość eksportu do tych państw nie przekroczy 10 milionów ton rocznie. Indie nadal są potężnym importerem węgla (212 mln ton rocznie), jednak po majowej podwyżce cen o 19% krajowy surowiec od Coal India nie cieszył się zainteresowaniem lokalnych elektrowni.

W długim horyzoncie sytuacja producentów węgla na całym świecie nie zapowiada się zbyt optymistycznie. Obserwując sytuację na rynku możemy dostrzec wyraźne trendy odchodzenia od pozyskiwania energii z tego surowca. Coraz więcej państw poszukuje form mniej szkodliwych dla środowiska, a poza tym coraz silniejszą konkurencję cenową stanowi gaz ziemny.

Te problemy znajdują odzwierciedlenie w cenach węgla na światowych giełdach. Od 5 lat obserwujemy trend spadkowy na tym surowcu, a jego cena obecnie wynosi 40,52 USD za tonę. Porównując ją z ceną w kwietniu 2011 r. (496,71 USD za tonę), widać wyraźnie, jak duży spadek dotknął ten surowiec.

Michał Żuławiński

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~SK

Nie wiem co tam wciągacie w Bankierze, skoro wg was węgiel w IV 2011 kosztował $496,71.
A teraz kosztuje $40,2? Ja widzę kontrakty ARA na węgiel od teraz do 2018 w przedziale 57-58 USD.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil