REKLAMA

Indie: po 22 latach mężczyzna wygrał sprawę o zawyżoną o 20 rupii cenę biletów kolejowych

2022-08-15 15:00
publikacja
2022-08-15 15:00
Indie: po 22 latach mężczyzna wygrał sprawę o zawyżoną o 20 rupii cenę biletów kolejowych
Indie: po 22 latach mężczyzna wygrał sprawę o zawyżoną o 20 rupii cenę biletów kolejowych
fot. ZRyzner / / Shutterstock

Po 22 latach prawnik z Indii Tungnath Chaturvedi wygrał sprawę o zawyżoną o 20 rupii (ok. 1 zł) cenę dwóch biletów kolejowych, które kupił w 1999 roku - podał serwis BBC.

Sąd konsumencki orzekł w zeszłym tygodniu na korzyść Chaturvediego i zażądał od kolei zwrotu kwoty wraz z odsetkami. Mężczyzna przekazał BBC, że w ciągu 22 lat uczestniczył w ponad 100 rozprawach.

Mieszkający w stanie Uttar Pradeś na północy Indii Chaturvedi podróżował w 1999 roku koleją z miasta Mathura do Moradabad, oddalonych od siebie o około 200 km. Bilety kosztowały 35 rupii każdy, a gdy Chaturvedi zapłacił 100 rupii, kasjer wydał mu 10 rupii reszty, czyli zatrzymał 90 zamiast 70 rupii. Mimo że Chaturvedi zwrócił mu uwagę na pomyłkę, nie dostał należnych pieniędzy z powrotem. Postanowił więc wnieść sprawę przeciwko indyjskim kolejom North East Railway w sądzie konsumenckim w Mathurze. Jak przekazał, rozpatrywanie sprawy zajęło ponad dwie dekady ze względu na powolne tempo pracy sądów w Indiach.

Po długiej batalii sąd nakazał kolejom zapłacić karę w wysokości 15 tys. rupii (854 zł). Polecił również, by przewoźnik zwrócił Chaturvediemu 20 rupii z 12-procentowymi odsetkami w skali rocznej od 1999 do 2022 roku. Jeśli kwota nie zostanie wypłacona w ciągu miesiąca, oprocentowanie zostanie podwyższone do 15 proc.

Chaturvedi skomentował, że odszkodowanie, jakie otrzymał, "jest marne" i nie rekompensuje cierpienia psychicznego, jakie spowodowała u niego ta sprawa. Podkreślił jednak, że "to nie pieniądze się liczą, zawsze chodziło o walkę o sprawiedliwość i walkę z korupcją, więc było warto".

Prawnik uważa, że jego sprawa będzie stanowić inspirację dla innych ludzi i dowodzi, że "nie można się poddawać, nawet gdy walka jest trudna". 

kjm/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
wic
Wolne sądy. Największe marzenie Tuska i Kaczyńskiego.
zenonn
To pokazuje beznadziejność prawników.
Wszystkich sędziów uczestniczących w tych 22 letnich procesach należy wywalić na zbity pysk, pozbawić emerytur, zatłuc
Wysoki Sąd? Sędzia krótszy niż 2m pyskujący na nienazwanie go wysokim sądem powinien mieć odspojony łeb od korpusu. Elity? Bezwartościowe ścierwo!

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki