Indie o krok bliżej zakazu dla prywatnych kryptowalut i pomysłu stworzenia krajowej waluty cyfrowej

Indyjska komisja międzyministerialna rekomenduje zakaz tworzenia prywatnych walut cyfrowych i obrotu takimi walutami. Proponowane regulacje przewidują grzywny i do 10 lat więzienia za naruszanie zakazu. Komisja dopuszcza natomiast wprowadzenie państwowej kryptowaluty.

(fot. Mateusz Szymański / Bankier.pl)

Komisja, w której zasiadają przedstawiciele m.in. ministerstwa finansów i banku centralnego, proponuje kary do 250 mln rupii (3,6 mln dol.) oraz więzienie do 10 lat dla każdego, kto wytwarza lub przechowuje kryptowaluty, bądź obraca nimi.

„Te prywatne kryptowaluty nie mają żadnej faktycznej wartości” - piszą członkowie komisji w raporcie, który trafił do ministerstwa finansów. „Nie posiadają atrybutów waluty. Nie mają ustalonej nominalnej wartości, nie mogą służyć jako repozytorium majątku i nie są środkiem wymiany” - podkreśla komisja.

Ekonomiści zebrani w komisji zwracają uwagę na wysoką niestabilność kursów walut cyfrowych i ryzyko z tym związane.

Podobne zastrzeżenia mają szefowie ministerstw finansów i banków centralnych państw G7, którzy obradowali 17-18 lipca pod Paryżem. Uważają, że emisja pieniądza powinna być domeną wyłącznie państw, a nie prywatnych firm. Ostrzegają, że zapowiedziane na 2020 r. wprowadzenie kryptowaluty przez Facebooka może zagrozić stabilności sektora bankowego.

W Indiach międzyresortowa komisja do zbadania rynku kryptowalut powstała w listopadzie 2017 r. Obecnie na globalnym rynku jest ponad 2 tys. walut cyfrowych o wartości prawie 120 mld USD.

Ich zaletą ma być technologia łańcucha bloków (ang. blockchain) polegająca na rozproszonych i zdecentralizowanych rejestrach transakcji.

„Komisja wspiera technologię rozproszonych rejestrów i rekomenduje ich szerokie użycie w usługach finansowych. (Technologia ta) otwiera drogę dla oficjalnej cyfrowej rupii” - napisał w serwisie Twitter Subhash Chandra Garg, szef komisji. „(Jednak) prywatna kryptowaluta nie ma prawdziwej wartości. Powinna być zakazana” - podkreślił.

Komisja rekomenduje rozważenie wprowadzenia narodowej waluty cyfrowej kontrolowanej przez państwo i zwraca uwagę, że nowa technologia może pomóc m.in. w wykrywaniu oszustw finansowych.

Od kilkunastu miesięcy indyjski fiskus bada sprawy tysięcy podatników handlujących kryptowalutami. Szacuje się, że w ostatnich 17 miesiącach obroty na indyjskim rynku walut cyfrowych sięgnęły (w przeliczeniu) 3,5 mld USD.

Rekomendacje komisji spotkały się z krytyką pionierów indyjskich walut cyfrowych. „Jeśli rząd zdecyduje się na tak drastyczny krok, wtedy Indie znacząco stracą na froncie technologicznym” - powiedział agencji Reutera Sathvik Vishwanath, współtwórca kryptowaluty Unocoin.

Z Delhi Paweł Skawiński (PAP)

pas/ az/ bjn/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 5 lightning_network

Jeśli:
a) to uchwalą
b) spróbują to respektować
- to więzienia w Indiach pękną w szwach...

! Odpowiedz
1 4 shiver5

Niech ktoś wyprzeda w jeden dzień 10mld ze swojego portfela kryptowalut to zobaczysz jaki będzie marketcap:)

! Odpowiedz
2 6 nostsherlock

Ciekawe, która grupa bankowa lobbowała na rzecz takich rozwiązań...

! Odpowiedz
2 0 qbotcenko

"Obecnie na globalnym rynku jest ponad 2 tys. walut cyfrowych o wartości prawie 120 mld USD." - czegoś nie kminię, te 120 mld to wartość rynku w samych Indiach? Światowy marketcap to koło 274 mld, skąd taka wielka liczba?

! Odpowiedz
1 19 specjalnie_zarejstrowany1

Dobrze ze rupia jest taka wartosciowa :D

! Odpowiedz
8 19 marekr987

Te prywatne kryptowaluty nie mają żadnej faktycznej wartości"
//bzdura. 1BTC ~ 10 tys USD

Nie mają ustalonej nominalnej wartości,
///1 bitcoin to 1 bitcon, a 1 dolar to 1 dolar. To chyba jest okreslenie wartosci

nie są środkiem wymiany”
/// ciekawe ze btc mozna placic, a mimo to 'nie sa srodkami wymiany'

Walka z bitcoinem trwa bo rzady i banki nie moga polozyc na nich lap

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 18 detektorjusia

Prawie nikt nie akceptuje bitcoinów więc nie gadaj że można nimi płacić.

! Odpowiedz
3 6 jes odpowiada detektorjusia

Masz rację. W Biedronce nie akceptują. Ale jakby ktoś podarował Tobie bitcoina spienięrzyłabyś go w dzień lub dwa. Czy może twierdzisz, że "wyrzuciłabyś do kosza"? Tak szczerze...

! Odpowiedz
4 3 detektorjusia odpowiada jes

Papierosy i piwo też łatwo spieniężyć no i co z tego? Nie mieszkam w Polsce więc nie kupuję w Biedronce, podaj lepiej jaka sieć sklepów akceptuje bitcoiny bo ja nie widziałem żadnej nigdzie a sporo jeżdżę po świecie. Może być gdziekolwiek, USA, UK, Niemcy, Włochy, Hiszpania Francja no czekam. Nigdzie nie napisałem że wyrzuciłbym do kosza tylko tyle że nie jest to akceptowalny środek płatności.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 14 nostsherlock odpowiada jes

Jakbyś chciał zapłacić w biedronce złotem lub srebrem, to też nikt by takiej płatności nie przyjął, argument trochę nie trafiony

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN 0,27% 3,8308
2020-01-23 11:10:00
EUR/PLN 0,22% 4,2471
2020-01-23 11:10:00
EUR/USD -0,05% 1,1087
2020-01-23 11:10:00
CHF/PLN 0,17% 3,9531
2020-01-23 11:10:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil