REKLAMA

Indie nie zostawiają złudzeń. Nadal będą kupować ropę z Rosji

2022-12-06 16:27
publikacja
2022-12-06 16:27

Minister spraw zagranicznych Indii Subrahmanyam Jaishankar zapowiedział we wtorek, po spotkaniu z szefową niemieckiej dyplomacji Annaleną Baerbock, że jego kraj będzie nadal kupować rosyjską ropę, niezależnie od decyzji, jakie w sprawie importu tego surowca z Rosji podejmuje UE.

Indie nie zostawiają złudzeń. Nadal będą kupować ropę z Rosji
Indie nie zostawiają złudzeń. Nadal będą kupować ropę z Rosji
fot. Sergei Karpukhin / / FORUM

Indie uznają za priorytet własne potrzeby energetyczne, a państwa europejskie nie powinny postępować w ten sposób, że również kierują się własnymi potrzebami energetycznymi, ale "proszą Indie o to, by robiły coś innego" - oświadczył Jaishankar. "Europa dokona takich wyborów, jakich dokona. To jej prawo" - powiedział dziennikarzom.

Minister spraw zagranicznych Niemiec, która w Indiach bierze udział w forum "Współpraca w regionie Indo-Pacyfiku", zorganizowanym przez German Marshall Fund z udziałem Niemiec, Indii i USA, rozmawiała z Jaishankarem o stosunkach niemiecko-indyjskich i wojnie w Ukrainie.

Indie powstrzymały się jak dotąd od wyraźnej krytyki napaści Rosji na Ukrainę, a Delhi nazywa Moskwę "podstawowym filarem indyjskiej polityki zagranicznej ze względu na jej strategiczne partnerstwo na rzecz bezpieczeństwa narodowego".

Ponadto indyjskie władze nie zobowiązały się do respektowania wprowadzonego przez UE, G7 i Australię limitu cenowego na ropę z Rosji, który zaczął obowiązywać w poniedziałek.

Jaishankar i Baerbock omawiali też we wtorek dywersyfikację wymiany handlowej między ich krajami i współpracę w sferze transformacji energetycznej. Niemcy są najważniejszym europejskim partnerem handlowym Indii, w których działa ponad 1,7 tys. niemieckich firm.

Od początku wojny w Ukrainie Indie stale zwiększają import rosyjskiej ropy, którą kupują po obniżonej cenie. W październiku import ten osiągnął rekordowy poziom, a Rosja stała się głównym dostawcą ropy dla Indii - podała agencja Press Trust of India.

Indie są też bardzo istotnym nabywcą rosyjskiej broni i jak dotąd powstrzymały się od wsparcia rezolucji ONZ, potępiających Moskwę w związku z inwazją na Ukrainę - przypomina Associated Press.

Jednak pod koniec października minister obrony Indii Rajnath Singh ostrzegł Rosję przed użyciem broni jądrowej lub radiologicznej przeciwko Ukrainie. (PAP)

fit/ mal/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
Teraz BMW serii 5 już za 2000 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Teraz BMW serii 5 już za 2000 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
faramir_z_gondoru
Dlatego Indie będą się rozwijać a Polska tonąć w oparach absurdu.

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki