Indie kupują od Boeinga kolejne samoloty zwiadowcze za miliard dolarów

Indie podpisały w środę z amerykańskim koncernem Boeing wart około miliarda dolarów kontrakt na zakup kolejnych samolotów zwiadowczych do operacji morskich - informuje Reuters z Delhi powołując się na "źródła w przemyśle i sektorze obronności".

Boeing P8I wykorzystywany przez Indie
Boeing P8I wykorzystywany przez Indie (fot. http://indiannavy.nic.in / Wikimedia Commons)

Agencja zwraca uwagę, że Indie wzmacniają swe siły morskie w związku z nasileniem przez chińską marynarkę wojenną obecności na Oceanie Indyjskim.

Według Reutersa Indie rozmieściły już osiem kupionych od Boeinga samolotów dalekiego zasięgu P-8I, które śledzą ruchy okrętów podwodnych na Oceanie Indyjskim, a w środę zamówiły cztery kolejne. Oczekuje się, że rozpoczną one służbę w ciągu najbliższych trzech lat.

Rzeczniczka Boeinga w Indiach odmówiła komentarzy na temat tego kontraktu, odsyłając media do indyjskiego resortu obrony. Potwierdziła natomiast, że produkowany dla Indii P-8I jest uzbrojony w pociski rakietowe Harpoon do zwalczania okrętów podwodnych.

Reuters odnotowuje, że kontrakt podpisano podczas wizyty w Indiach podsekretarza ds. akwizycji, technologii i logistyki w resorcie obrony USA Franka Kendalla. Agencja podkreśla, że USA stały się w ostatnich latach czołowym dostawcą broni dla sił zbrojnych Indii.

Powołując się na źródło w przemyśle Reuters pisze, że ostatni z zamówionych poprzednio P-8I Boeing dostarczył Indiom w zeszłym roku. Tamten kontrakt był wart 2,1 mld dolarów. Indyjska marynarka wojenna rozmieściła część tych maszyn na Andamanach i Nikobarach w pobliżu cieśniny Malakka i dwóch innych szlaków morskich prowadzących na Ocean Indyjski. (PAP)

az/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Dżejms

Ciekawe czy pociski rakietowe Harpoon zadziałają w razie konieczności na USA-ńskie okręty podwodne? Czy może odmówią posłuszeństwa? Jak myślicie?

! Odpowiedz
0 0 ~Antyall

Indie liczą na siebie a my liczymy na NATO.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.