Indie: Sąd Najwyższy zabrania politykom odwoływania się do religii

Sąd Najwyższy w Indiach zabronił politykom odwoływania się do kwestii religijnych i kastowych w kampanii wyborczej przed zbliżającymi się w kilku stanach wyborami parlamentarnymi, uznając, że należy chronić świecki etos konstytucji.

Werdykt w sprawie wniesionej w 1996 roku zapadł stosunkiem głosów 4:3. Większość sędziów uznała że "religia nie pełni żadnej roli w wyborach, które stanowią działalność świecką". Pozostali trzej sędziowie w siedmioosobowym składzie opowiadają się za rozstrzygnięciem na poziomie parlamentu.

Indie oficjalnie są krajem świeckim. Jednak rządząca hinduska partia nacjonalistyczna Bharatiya Janata Party (BJP), a także większość kandydatów innych partii politycznych podczas wyborów odwołuje się do kwestii kastowych i religijnych.

Członków BJP w przeszłości oskarżano o wygłaszanie antymuzułmańskich oświadczeń, polaryzujących wyborców.

Hindusi stanowią niemal 80 proc. indyjskiej ponadmiliardowej (1,25 mld) ludności, muzułmanie - 14,2 proc., a pozostałe 6 proc. to wyznawcy chrześcijaństwa, sikhizmu, buddyzmu i dźinizmu (dźajnizmu).

Orzeczenie Sadu Najwyższego uważa się za znaczące, ponieważ zapadło na kilka miesięcy przed wyborami w Uttar Pradeś, najludniejszym stanie Indii, gdzie problemy religijne i kastowe zwykle dominowały w kampaniach wyborczych. W tegorocznej kampanii głównymi kwestiami są także przynależność kastowa i budowa hinduistycznej świątyni w miejsce zburzonego przez hinduistów meczetu z XVI wieku.

W tym roku wybory mają się odbyć również w stanach Pendżab, Uttarakhand, Goa i Manipur.

Ich rezultaty będą miały duże znaczenie dla oczekiwanego ubiegania się przez premiera Narendrę Modiego o drugą kadencję w 2019 roku.

klm/ mc/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil