Indeks mobilności Randstad wyniósł w lutym 117 pkt

19.04. Warszawa (PAP) - Indeks mobilności, badający prawdopodobieństwo zmiany pracodawcy w ciągu 6 miesięcy, wyniósł w lutym 117 pkt, tj. wzrósł o 9 pkt od listopada ub.r. - wynika z badania agencji Randstad. 35 proc. badanych dostrzega ryzyko utraty pracy w ciągu kolejnego półrocza.

"Wyniki badania pokazują, że pomimo obecnie niewielkiej aktywności w poszukiwaniu pracy, respondenci deklarują coraz większą gotowość do zmiany pracodawcy. W bieżącej, trzeciej edycji badania, indeks mobilności dla Polski wyniósł 117 punktów, co jest wynikiem najwyższym wśród krajów europejskich(...)" - napisano w komentarzu do badania.

W badaniu z sierpnia 2010 roku indeks wyniósł 105 pkt, zaś w listopadzie 2010 roku wzrósł do 108 pkt.

Indeks mobilności odzwierciedla przewidywania pracowników co do prawdopodobieństwa zatrudnienia u innego pracodawcy w kolejnych 6 miesiącach. Punktem startowym dla obliczeń indeksu jest agregacja odpowiedzi wszystkich respondentów badania w jego pierwszej edycji międzynarodowej (marzec 2010 r.), stanowiący wyjściowy poziom 100 punktów.

Z badania wynika także, że 35 proc. badanych dostrzega ryzyko utraty pracy w ciągu kolejnych 6 miesięcy, z czego 10 proc. ocenia to ryzyko jako duże, a pozostali jako umiarkowane.

"Wobec nieznacznie zwiększonego odczucia możliwości utraty pracy, polskich respondentów badania nie opuszcza optymizm w przekonaniu o możliwości objęcia nowego stanowiska - 3 na 4 respondentów badania stwierdziło, że nie spodziewa się trudności w znalezieniu jakiejkolwiek nowej pracy w ciągu kolejnego półrocza (75 proc.), a 2 na 3 jest przekonanych o możliwości znalezienia porównywalnej posady (69 proc.)" - dodano w komentarzu.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 17-27 lutego 2011 r., a próba w Polsce wyniosła 405 respondentów. (PAP)

nik/ asa/ pad/


Komentuje redaktor Bankier.pl, Łukasz Piechowiak

Ponad 1/3 badanych dostrzega ryzyko utraty pracy w ciągu najbliższych 6 miesięcy. Ponadto większość respondentów deklaruje coraz większą gotowość do zmiany pracodawcy. Przy takich wynikach warto się zastanowić, czy to pracownicy zmienią pracodawców, czy pracodawcy pracowników? Biorąc pod uwagę systematycznie wzrastające bezrobocie stawiałbym na to drugie.

Indeks ma ładną nazwę, ale niestety pokazuje rzeczy, które nie są powodem do dumy. Przede wszystkim duża mobilność Polaków wynika z dużej rotacji pracowników na najniższych stanowiskach, częstych wyjazdach na prace sezonowe za granicą itp. Mobilność w polskim wydaniu nie ma wiele wspólnego z tym, co w USA uchodzi za oznakę rozwoju społeczeństwa. Polacy nie poszukują pracy, która przyniesie im satysfakcję zawodową i wpłynie na samorealizację - raczej chodzi zabezpieczenie swojego bytu na krótko przed planowaną redukcją zatrudnienia.

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne