REKLAMA

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w lipcu ponownie spadł

2012-08-03 13:04
publikacja
2012-08-03 13:04

W lipcu 2012 roku Indeks Biznesu PKPP Lewiatan spadł aż o pięć punktów, do 35 pkt., i osiągnął poziom najniższy od dwóch lat. Po półrocznej stabilizacji indeksów odnotowano wyraźną tendencję spadkową, sygnalizującą, że druga połowa roku będzie dla gospodarki znacznie gorsza - podała PKPP Lewiatan w piątkowym komunikacie.

"Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w lipcu odnotował kolejny silny, 5-punktowy, spadek w horyzoncie obecnego kwartału i drugiego półrocza, schodząc do poziomu 35 pkt. najniższego od kryzysu sprzed dwóch lat; indeks roczny natomiast uległ redukcji tylko o jeden punkt do 37 pkt., pozostając drugi miesiąc również na poziomie sprzed dwóch lat" - napisano w komunikacie.

"Po półrocznej stabilizacji indeksów mamy teraz już wyraźną tendencję spadkową, sygnalizującą, że druga połowa roku będzie dla gospodarki gorsza od pierwszej. Po półtorarocznej wysokiej dynamice PKB już w pierwszym kwartale tego roku obserwowaliśmy spowolnienie tempa wzrostu, a dane za drugi kwartał wskazują na dalsze osłabienie" - dodano.

Indeks Biznesu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 4 proc. PKB rocznie.

INDEKSY SZCZEGÓŁOWE

Indeks popytu globalnego (ocenia konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne).

"Indeksy popytu uległy w nowym kwartale kolejnej redukcji; indeks kwartalny i półroczny straciły po dziesięć punktów schodząc do poziomu 26 pkt. i 25 pkt., a indeks roczny zmalał o cztery punkty do 28 pkt, czyli najniższego poziomu od ponad dwóch lat" - napisano.

Indeks finansów (ocenia rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej).

"Indeksy finansów uległy niewielkiej korekcie w stosunku do notowania z poprzedniego kwartału, indeks kwartalny stracił dwa punkty schodząc do 41 pkt., a indeks roczny tylko jeden punkt do poziomu 43 pkt." - napisano.

Indeks makroekonomiczny (obejmuje inflację, deficyt finansów publicznych, stopę bezrobocia, oraz stopień konkurencyjności gospodarki)

"Indeks makroekonomiczny kwartalny w nowym kwartale zyskał aż pięć punktów podnosząc się do poziomu 46 pkt. a indeks roczny wzrósł o kolejne dwa punkty do 41 pkt. Poprawa indeksu makroekonomicznego, aczkolwiek ciągle poniżej połowy skali, wynika ze spadku inflacji, sezonowego obniżenia stopy bezrobocia, poprawie bilansu obrotów bieżących, oraz redukcji wykonania deficytu budżetowego dzięki wpłacie NBP" - napisano.

Indeks polityczny (ocenia wpływ czynników politycznych).

"Indeks wpływu czynników politycznych kwartalny spadł aż o dziesięć punktów do 43 pkt., ale indeks roczny pozostał na dotychczasowym poziomie 47 pkt., w obu przypadkach powróciły jednak notowania poniżej połowy skali" - dodano. (PAP)

mj/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki