REKLAMA
ZAGŁOSUJ

InPost rośnie po zakupach Rafała Brzoski

Michał Kubicki2021-12-08 13:30redaktor Bankier.pl
publikacja
2021-12-08 13:30
InPost rośnie po zakupach Rafała Brzoski
InPost rośnie po zakupach Rafała Brzoski
/ Puls Biznesu

Kurs InPostu rośnie trzecią sesję z rzędu po informacjach o zakupie pakietów akcji przez Rafała Brzoskę i pozostałych członków zarządu.

Poniedziałek, 6 grudnia, nie rozpoczął się najlepiej dla paczkomatowego imperium Rafała Brzoski. Notowany na giełdzie Euronext w Amsterdamie InPost tracił kolejny dzień z rzędu i ustanowił swoje historyczne minimum na poziomie 8,96 euro. Tym samym akcje były niżej o prawie 40 proc. niż jeszcze miesiąc wcześniej i 44 proc. niżej od ceny z tegorocznego debiutu, która wyniosła 16 euro. Euforia po pierwszych notowaniach zaprowadziła kurs nawet w okolice 22 euro.

Wartość pakietu 12,3 proc. akcji kontrolowanych przez Rafała Brzoskę za pośrednictwem jego maltańskiego wehikułu inwestycyjnego A&R Investments spadła do 550 mln euro. W szczytowym momencie był on wart 1,31 mld euro i dawał miejsce na listach najbogatszych ludzi według "Forbesa".

Konkurencja nie śpi

Przyczyną ostatnich wyprzedaży akcji były opublikowane wyniki za III kwartał oraz zredukowane w dół prognozy dotyczące rozwoju rynku e-commerce. Znaczenie ma też rosnąca konkurencja. Tylko na macierzystym polskim rynku plany ustawienia przy stacjach do 2022 r. 2 tysięcy maszyn ogłosił PKN Orlen. Allegro tworzy własne "zielone paczkomaty". Ma ich już 600, ale do końca przyszłego roku będzie ich aż 3 tys. AliExpress w listopadzie oddał do użytku centrum logistyczne w Konstantynowie Łódzkim i również buduje własne paczkomaty. Nie wiadomo też, czy na ten sam pomysł wpadnie Amazon, choć na razie korzysta z pośrednictwa w dostawach m.in. właśnie InPostu.

Te liczby póki co nie robią wrażenia na InPoście, który na koniec trzeciego kwartału dysponował siecią 17 968 paczkomatów, z czego 15 tys. znajdowało się w Polsce. Konkurencja jednak nie śpi i InPost też musi dynamicznie się rozwijać.

Spółka ma za sobą miesiące szybkiego wzrostu poprzez duże akwizycje, jak ten francuskiej grupy Mondial za ponad 500 mln euro, czy nowe umowy ze światowymi gigantami handlu online, jak ta podpisana z e-Bay na współpracę w Wielkiej Brytanii i dużymi sieciami detalicznymi jak Tesco.

Zakupy zarządu

Mimo wszystko wycena operatora paczkomatów stopniała z 8 mld euro do ok. 4,5 mld euro w poniedziałkowy ranek. Sytuację odwróciły informacje o zakupach akcji dokonanych przez członków zarządu z prezesem i założycielem spółki Rafałem Brzoską na czele. Transakcji dokonano w poprzednim tygodniu poprzez A&R Investments i zakup 200 tys. akcji. Pozostali insiderzy kupili nieco wcześniej mniejsze pakiety od 15 do 100 tysięcy, które łącznie z tym Rafała Brzoski kosztowały 3,6 mln euro.

Pieniądze wydane przez zarząd i właścicieli miały upewnić rynek, że wszystko jest na dobrej drodze w rozwoju spółki. Póki co chyba się to udało, ponieważ od przekazania informacji akcje InPostu odbijały momentami o ok. 15 proc. Obecnie notowane są w okolicach 10,30 euro za sztukę

live.euronext.com
Źródło:
Michał Kubicki
Michał Kubicki
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Absolwent finansów i rachunkowości na UMCS w Lublinie. W czasie studiów zainteresował się giełdą i rynkami finansowymi, które to zainteresowania rozwinął na SGH w Warszawie na kierunku Bankowość Inwestycyjna. Na co dzień obserwuje notowania warszawskiej giełdy, by przekazać czytelnikom portalu najważniejsze informacje z parkietu oraz przybliżyć istotne wiadomości ze spółek.

Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (13)

dodaj komentarz
dementor89
Już myślałem że będą mieli jakieś problemy ale sprytny kot zawsze jak widzę spada na cztery łapy. Szacunek za posunięcia, śledzę ich poczynania i jestem pod wrażeniem.
anettaaa
tak sie składa, że konkurencja wcale nie musi spać a i tak Inpostu nie pokona. to wielka firma, mnóstwo ludzi z niej korzysta i są zadowoleni, więc nagle się nie odwrócą. ja też korzystam najczęściej z Inpostu
radoxx
Ale mnie śmieszą takie teorie spiskowe jak poniżej. Ludzie Inposta znają się na inwestycjach i jak widać im to wychodzi. Dla mnie na przykład to dobrze, bo mi ich usługi się sprawdzają na codzień w biznesie i nie mogę narzekać na nich. A konkurencja jest i dobrze, bo to wszystko będzie trzymać poziom, będą mieć Ale mnie śmieszą takie teorie spiskowe jak poniżej. Ludzie Inposta znają się na inwestycjach i jak widać im to wychodzi. Dla mnie na przykład to dobrze, bo mi ich usługi się sprawdzają na codzień w biznesie i nie mogę narzekać na nich. A konkurencja jest i dobrze, bo to wszystko będzie trzymać poziom, będą mieć motywacje do działania. Chociaż tak patrząc wątpie, żeby szybko ktokolwiek ich dogonił w paczkomatach.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
yol
Przeczytaj artykuł dokładnie, są podane konkretne dane i liczby, więc to nie są "bzdury" wyssane z palca, tylko zostało to napisane na jakiejś podstawie.
Niech każdy sobie sam zdecyduje, czy chce się trzymać z dala od "tego typa" czy wręcz przeciwnie, a jestem praktycznie pewna, że ludzi w tej drugiej
Przeczytaj artykuł dokładnie, są podane konkretne dane i liczby, więc to nie są "bzdury" wyssane z palca, tylko zostało to napisane na jakiejś podstawie.
Niech każdy sobie sam zdecyduje, czy chce się trzymać z dala od "tego typa" czy wręcz przeciwnie, a jestem praktycznie pewna, że ludzi w tej drugiej grupie nie brakuje i nie będzie brakowało.
graza45
Gra na giełdzie niesie za sobą ryzyko, a usługi inpostu zapracowały na zaufanie więc dopóki ludzie zamawiają (a będą nadal coraz więcej) to inpostowa przyszłość maluje się kolorowo
yol
"Konkurencja jednak nie śpi i InPost też musi dynamicznie się rozwijać." No a nie robi tego? Przecież sukcesywnie na przestrzeni lat wprowadzają nowe usprawnienia i szczerze mówiąc konkurencja w porównaniu z ich działaniami wypada conajmniej blado. To InPost wydaje się być zagrożeniem dla konkurencji, a nie odwrotnie.
nataliapogo
Nie rozumiem tych wszystkich głosów krytyki. Ja tam kibicuje i samemu Brzosce, jak i całemu InPostowi.
yol
Ja też. Pewnie i tak większość tych krytykantów z usług inpostu ochoczo korzysta. Co mnie wcale nie dziwi, bo robią robotę.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki