REKLAMA

Impuls z zagranicy

2000-10-02 00:00
publikacja
2000-10-02 00:00


Impuls z zagranicy

W CORAZ WIĘKSZYM STOPNIU PRZETASOWANIA NA POLSKIM RYNKU BANKOWYM SĄ EFEKTEM KONSOLIDACJI NA ŚWIECIE. I Z PEWNOŚCIĄ PROCES TEN BĘDZIE SIĘ JESZCZE NASILAŁ.

Zapowiedziana fuzja Banku Handlowego z Citibank (Poland) jest tylko kolejnym etapem konsolidacji polskiego sektora bankowego. Wkrótce bowiem czeka nas kolejne połączenie polskich banków, których losy zadecydowały się poza granicami naszego kraju.

Niedawno analitycy francuskiego Societe Generale - co przedrukowała także część polskiej prasy - spekulowali na temat możliwości połączenie dwóch warszawskich banków: Pekao i Powszechnego Banku Kredytowego. Byłoby to możliwe, gdyby Bank Austria, główny udziałowiec PBK, odrzucił projekt połączenia z niemieckim Bayerische Hypo und Vereinsbankiem, bowiem swojego zainteresowania przejeciem austriackiego banku nie ukrywał trzeci co do wielkości bank Włoch - UniCredito Italiano. Ten z kolei jest jak wiadomo głównym udziałowcem właśnie Pekao. W tym wariancie nietrudno było sobie wyobrazić połączenie obu warszawskich banków. Dziś już wiemy, że to tylko spekulacje, gdyż zarówno austriacka Komisja ds. przejęć jak i same władze oraz akcjonariusze Banku Austria zgodziły się już na fuzję z HypoVereinsbankiem. W tej sytuacji bardzo bliski wydaje się - a w opinii wielu obserwatorów rynku jest wręcz przesądzony - inny mariaż z udziałem Powszechnego Banku Kredytowego. HypoVereinsbank dał już bowiem wyraźnie do zrozumienia, że po przejęciu Banku Austria zamierza połączyć PBK z kontrolowanym przez siebie (86,06 proc. kapitału akcyjnego) krakowskim Bankiem Przemysłowo-Handlowym. Zdaniem analityków z banku inwestycyjnego Schroder Salomon Smith Barney nasilająca się konsolidacja w polskiej bankowości może doprowadzić do scalenia BPH i PBK już w 2002 r.

Nie bez znaczenia jest też w tej sytuacji presja ze strony polskiego nadzoru bankowego, który zaleca by zagraniczni inwestorzy w naszym kraju kontrolowali nie więcej niż jeden bank. Stąd fuzja kontrolowanych przez Bank Austria Powszechnego Banku Kredytowego i BACA Poland czy zapowiedziane właśnie połączenie Banku Handlowego i Citibank (Poland). W kolejce czekają już warszawski ING Bank i kontrolowany przez Holendrów Bank Śląski, oraz w nieco odleglejszej przyszłości Bank Zachodni i Wielkopolski Bank Kredytowy, których wspólnych właścicielem jest irlandzki AIB.

Wracając do UniCredito, trzeba przyznać, że i on może być kolejnym katalizatorem konsolidacji sektora bankowego w Polsce. Włosi wchodząc latem ub.r. do Pekao (UniCredito nabył 50,09 proc. akcji warszawskiego banku) nie ukrywali swoich ambicji ekspansji na bankowym rynku Europy Środkowo-Wschodniej. Co im się też już po części udało. Po Pekao, UniCredito nabył 62,59 proc. akcji chorwackiego Splitska Banka, 56,68 proc. Polnobanka na Słowacji oraz 93 proc. akcji największego banku Bułgarii - Bulbanku. Wspólnie z Pekao Włosi negocjują natomiast zakup 76 proc. akcji Zemes Ukio Bankas na Litwie. Sytuacja na polskim rynku w coraz wiekszym stopniu jest związana z procesami konsolidacyjnymi w światowym sektorze bankowym. Nie można więc wykluczyć, że za sprawą naszego włoskiego inwestora ten proces dotknie i nas. Na razie jednak stawiamy na wzrost organiczny, choć zarówno my jak i UniCredito z uwagą obserwujemy rynek w Polsce jak i w sąsiednich krajach - powiedział PG Sebastian Łuczak, rzecznik Pekao.

Więcej o fuzji PBK i BPH w najbliższym Magazynie Finansowym.

JACEK ISKRA

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki