REKLAMA

Import węgla do końca sezonu grzewczego wyniesie 17 mln ton - Sasin

2022-10-03 13:02
publikacja
2022-10-03 13:02

Import węgla do Polski do końca sezonu grzewczego powinien wynieść 17 mln ton - poinformował wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

"Do Polski trafi do końca roku prawie 11 mln ton węgla importowanego. Węgiel w całości zostanie przesiany, bo jest zmieszany. Z tych prawie 11 mln ton ok. 3-3,5 mln ton trafi do gospodarstw domowych. To ilość, która zapewnia pokrycie ubytku, który spowodował węgiel rosyjski. Do końca sezonu grzewczego, już w przyszłym roku, ta ilość będzie jeszcze większa, bo zakładamy, że import osiągnie wielkość 17 mln ton. Taka jest przepustowość polskich portów, tyle jesteśmy w stanie do Polski przywieźć i zostanie ten węgiel w całości przesiany. Węgla nie powinno więc zabraknąć" - powiedział wicepremier Sasin na konferencji prasowej.

Wicepremier zaapelował do samorządów o zgłaszanie się do PGE i Węglokoksu i zaangażowanie się w dystrybucję węgla dla swoich mieszkańców.

PGE Paliwa oraz Węglokoks zostały zobowiązane decyzją premiera do zakupu i sprowadzenia do Polski węgla odpowiedniego dla gospodarstw indywidualnych.

Sasin przypomniał, że wydał też polecenie, by cały węgiel wydobywany z polskich kopalń był odsiewany i aby gruby sort kierowany był do indywidualnych odbiorców, a pozostały do klientów instytucjonalnych, przede wszystkim energetyki zawodowej i ciepłownictwa.

"Ta decyzja da do końca roku 5,4 mln ton węgla z polskich kopalń" - powiedział Sasin.

Sasin wskazał, że wydobycie węgla z polskich kopalń będzie w tym roku wyższe.

"W tym roku wydobycie miało być niższe, ale dzięki wysiłkom górników i zarządów spółek węglowych w tym roku uda się nie tylko utrzymać poziom wydobycia, ale nawet i nieco zwiększyć" - powiedział Sasin. (PAP Biznes)

pel/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Komentarze (1)

dodaj komentarz
fifik
Tylko że logistycznie porty mogą przyjąć max 13 ml ton a gdzie resztę przeladuja u sąsiadów

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki