REKLAMA

Imponujący wzrost rynku sztuki współczesnej wg FT

2011-06-16 17:00
publikacja
2011-06-16 17:00

Zgodnie z ogólnoświatowym trendem, sztuka współczesna przejmuje dominującą pozycję na rynku sztuki.

Jednym ze sztandarowych produktów Financial Times w zakładce poświęconej sztuce jest dział o rynku sztuki oraz FT Art Market Index, który doczekał się już 26 edycji. W najnowszym indeksie Financial Times i Art Market Research przyglądają się najnowszym notowaniom rynku sztuki współczesnej. Wykres pokazuje szybki powrót globalnego rynku sztuki nowej do rekordowych w całej historii wyników z 2008 roku. Ciekawie prezentuje się przekrój cenowy tych tendencji. Indeks dzieł sztuki z najwyższego przedziału cenowego (top 25%) idzie do góry najszybciej. Od listopada 2009 do marca 2011 zyskał 109%. Jak zauważa Financial Times, nawet korekta, która nastąpiła w kwietniu i maju nie powinna zaburzać obrazu korzystnego rytmu rozwoju rynku. Systematyczne wzrosty, a nawet „poru-szanie się rynku dwa kroki w przód, jeden w tył” (według obrazowej metafory FT) będą zdrowsze niż gwałtowne zmiany, takie jak w 2008 roku (indeks sztuki współczesnej skoczył w górę o 220%). Tym bardziej, że z perspektywy ostatnich 5 lat wyniki wszystkich trzech segmentów cenowych rynku odnotowały bardzo dobre wyniki – odpowiednio 23%, 13% i 15%.Skupienie uwagi na rynku sztuki współczesnej wpisuje się w ogólnoświatowy trend, zgodnie z którym sztuka współczesna przejmuje dominującą pozycję na rynku sztuki. Segment sztuki współczesnej różni się od sztuki dawnej m.in. faktem funkcjonowania naturalnego źródła podaży dzieł (artyści żyją, tworzą, uczestniczą w grach marketingowych itp.). Ocena i wycena danej twórczości nie zawsze jest ostateczna, więc w rezultacie dzieła artystów współczesnych charakteryzuje największy potencjał wzrostu wartości. Potwierdzeniem są analizy przeprowadzane przez firmę Skate’s Art Market Research, zgodnie z którymi roczne stopy zwrotu z inwestycji w prace niektórych artystów współczesnych sięgają 100-200%. Ogromny rozwój rynku nowej sztuki zaowocował m.in. obszerna publikacją portalu Artprice.com na ten temat (76 s.), a także przesunięciem przez portal czasowego kryterium dla sztuki współczesnej na 1945 r. jako data urodzin artysty.

W ciągu zaledwie 10 ostatnich lat dzieła sztuki powstałe po II Wojnie Światowej zwiększyły swój udział w obrotach globalnego rynku blisko trzykrotnie z 11 do 28%. Chod ponad 80% obiektów stanowią te z najniższych przedziałów cenowych (do 10 tys. EUR), sztuka współczesna mocno zaznaczyła swoją obecność także w zestawieniach naj-ważniejszych transakcji ostatnich lat (Andy Warhol, Alberto Giacometti, współcześni artyści chioscy). Rzeźby tego ostatniego zrównały się z rekordowymi cenami obrazów Pabla Picassa.

źródło: Abbey House SA

Źródło:Informacja prasowa

Do pobrania

artjpgartjpg
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~downfall
Abbey to napewno na akcjach swoich zarabia...Rosną i rosną...
~genesis
Dnia 2011-06-20 o godz. 22:17 ~downfall napisał(a):
> Abbey to napewno na akcjach swoich zarabia...Rosną i
> rosną...
Ostatnio spadły.
~links234 odpowiada ~genesis
Ja bym sie raczej interesował tym jak sie mają artyści współpracujący z abbeyem a nie akcje...
~jasiustasiu odpowiada ~links234
Dnia 2011-07-03 o godz. 16:34 ~links234 napisał(a):
> Ja bym sie raczej interesował tym jak sie mają artyści
> współpracujący z abbeyem a nie akcje...
Chyba dobrze, skoro dostają 5 tys/mies.
simpleplan
Bardzo mnie cieszy wzrost zainteresowania sztuką współczesną :-) Abbey pewnie też teraz na swoich artystach będzie zarabiał

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki